برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


کُرگیری و برش بتن

گاهی نیاز است که در ساختار قبلی سازه بتنی تغییراتی ایجاد گردد و می توان این تغییرات را به صورت برش بتن ایجاد نمود. حال با توجه به نیاز و شرایط محیط، روش های متفاوتی برای برش بتن وجود دارد. یکی از انواع روش های برش بتن کٌرگیری است. کرگیری (مغزه گیری) از بتن به ویژه بتن مسلح بنا به دلایل مختلف در پروژه های عمرانی صورت می گیرد. از کرگیری به منظور انجام آزمایش مغزه گیری با هدف تعیین مقاومت فشاری، مقاومت خمشی، مقاومت کششی، تعیین عمق کربناتاسیون و ... استفاده می شود. به زبان ساده كرگيری یعنی سوراخ کاری و نمونه برداری با استفاده از دستگاه دریل مغزه گیر (Core Drilling Machines).

 

جهت انجام عملیات کرگیری بتن با ما تماس بگیرید

وریاماتاک ارائه دهنده خدمات برش و کرگیری بتن

کرگیری در بتن

 

کٌرگیری، سوراخکاری با دریل مغزه گیر از بتن، در بتن مسلح با ضخامت و اندازه های (قطر) متفاوت می باشد که بدلیل استفاده از مته مغزه گیر با سگمنت های الماسه قادر به برش بتن همراه با میلگرد است. معمولا کرگیری برای عبور كابل های برق، لوله های آب و گاز، تأسيسات ساختمانی و... انجام میگیرد.

دستگاه کرگیری یک ابزار قدرتمند جهت برش و مغزه گیری در مصالح از جنس های متفاوت است که می تواند سوراخ های دايره ای در بتن مسلح، پيش ساخته، آسفالت، آجر، بلوك سيمانی، مصالح ساخمانی ایجاد نماید. این دستگاه برقی است و با آب  که برای خنک کردن مته الماسه مناسب است به کار گرفته می شود تا باعث عملکرد بهتر مته الماسه و دوام بیشتر شود.

 

کرگیری بتن

 

مهمترین خدمات قابل ارائه توسط کرگیری:

 • برش دیواربتنی جهت بازشو، برش فنداسیون جهت چاله آسانسور
 • برش انواع سقفهای دال بتنی عرشه فولادی و کامپوزیتی و کوبیاکس، یوبوت، پیش تنیده
 • داکت کُرگیری جهت عبور تاسیسات مکانیکی برقی و الکترونیکی در بتن های با ضخامت بالا

 

جهت مشاوره در خصوص کرگیری بتن با ما تماس بگیرید

کرگیری در بتن

گروه پیمانکاری وریاماتاک با داشتن ابزار و تجهیزات پیشرفته و همچنین با بکارگیری نیروهای فنی و متخصص در زمینه برش بتن به وسیله دستگهاهای کُرگیری آمادگی برش بتن و کرگیری در عمق و ضخامتهای بالا را دارد.

 

مزایای کرگیری بتن:

 • ايجاد سوراخ در بتن در قطر و ضخامت های دلخواه
 • قابل استفاده در جاهایی که امکان استفاده از تجهيزات ديگر برش بتن وجود ندارد.
 • قابل استفاده در كف خيابان، پياده رو، ديوار، سقف، كف ساختمان ها و ...
 • انجام عمليات سوراخ كاری بر روی سطوح لغزنده
 • ايجاد سوراخ های دايره ای در بتن مسلح، پيش ساخته، آسفالت، آجر، بلوك سيمانی و ...

عمده کاربرد کرگیری در بتن به منظور تعیین دقیق مقاومت (فشاری، خمشی و ...) می باشد. اگر مقاومت نمونه های آزمایش فشاری کمتر از مقدار مجاز مشخص شده در آیین نامه های معتبر باشد، سازه ضعیف بوده و قابلیت بهره برداری خود را تا حدودی از دست می دهد. برای بررسی دقیقتر قسمت های ضعیف و پی بردن به ماهیت سازه از آزمایش مغزه گیری(کرگیری) استفاده می شود.

 

مغزه گیری

 

انجام مغزه‌گیری:

انجام مغزه‌گیری نیاز به تجهیزات خاص با قابلیت های مطلوب دارد. دستگاه های کرگیری اندازه های مختلفی داشته و برخی از آن ها قابلیت حمل با ماشين آلات مخصوص راهسازي را نیز دارند. موتور این دستگاه ها عمدتا الکتريکي، بنزيني و در بعضي موارد هيدروليکي می باشند. اغلب دستگاه های کرگیری از سه قسمت اصلی پایه، سر‌مته و الکتروموتور تشکیل شده است. بعلت الماسه بودن سر مته، مغزه‌گیری از بتن های مسلح(فولاد دار) امکان‌پذیر می‌باشد. با توجه به اینکه مته با سرعت زیاد می چرخد لذا برای خنک کردن آن از آب استفاده می شود. البته استفاده از آب از تولید گرد و خاک در حین کار نيز جلوگيري مي کند. بدیهی است اگر بتن سخت شده دارای خلل و فرج باشد، عمل حفاری به خوبی انجام نشده و نمونه کامل بدست نمی آید.

 

موارد ایمنی موقع کار با دستگاه مغزه گیر:

اپراتور دستگاه بايد نگهدارنده هاي پايه را به خوبي کنترل کند تا مطمئن شود که دستگاه کاملا بر روي سطح مستقر شده باشد. کاربر باید از تجهيزات ايمني اعم از لباس محافظ، عينک و دستکش استفاده نماید. قبل از خاموش کردن موتور ابتدا مته را از سوراخ بيرون بکشيد سپس موتور را خاموش کنيد.

 

جهت مشاوره در خصوص کرگیری بتن با ما تماس بگیرید

کرگیری در بتن

 

کنترل گرد و غبار:

موقع مغزه گيري از بتن، سنگ، آجر و … گرد و غبار زیادی تولید مي گردد. اين ذرات بسيار کوچک حاوي مقادیر زيادي کريستال سيليسي بوده که برای سلامتی انسان مضر هستند. برای کاهش و کنترل این گرد و غبار معمولا از آب استفاده می کنند. همچنین می توان از مته های الماس دار به جای مته های سخت استفاده کرد. استفاده از تهویه مناسب و ماسک نیز در کاهش اثرات زیانبار گرد و غبار موثر خواهد بود.

 

 

نمونه هایی از پروژه های کرگیری بتن:

 

مفتخریم که بیش از  1000 پروژه کرگیری و برش بتن را با افتخار در کارنامه داریم.

 

#کرگیری_بتن

کُرگیری و برش بتن
کُرگیری و برش بتن
کُرگیری و برش بتن
کُرگیری و برش بتن
کُرگیری و برش بتن
کُرگیری و برش بتن
تعداد بازدید : 50456 نفر

امتیاز بدهید:

مشاوره رایگان : 09125772622