برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


تخریب سنگ

گروه پیمانکاری وریاماتاک با داشتن ابزار وتجهیزات پیشرفته و با بکار گیری نیروهای فنی ومتخصص آمادگی اجرای تخریب سنگ با کتراک، پلاگ و پر، انفجار، راکتن و یا دستگاه اسپلیتر را دارد. 

  • مواد کتراک
  • پلاگ و پر
  • راکتن (کتراک خارجی)
  • دستگاه اسپلیتر (Splitter)
  • انفجار

 

تخریب بتن

 

تخریب سنگ با کتراک

مواد کتراک در هنگامی که با آب سرد مخلوط می گردند و به شکل ملاتی درون سوراخهایی که به همین منظور در سنگ و یا بتن ایجاد شده اند، ریخته می شوند، با گذشت زمان اندک منبسط شده و موجب شکستن سنگ، بتن و یا ساروج می گردند.

 

جهت تخریب سنگ با ما تماس بگیرید

تخریب سنگ

 

کتراک چیست؟ (katrock)

کتراک ماده ای غیر منفجره در معادن است که با استفاده از اعمال نیروی انبساط فشار گاز حاصل از ترکیب کتراک و آب در دیواره باعث شکستن سنگ میشود. مواد کتراک در هنگامی که با آب سرد مخلوط می گردند و به شکل ملاتی درون سوراخهایی که به همین منظور در سنگ و یا بتن ایجاد شده اند ریخته می شوند، با گذشت زمان اندک منبسط شده و موجب شکستن سنگ، بتن و یا ساروج می گردند. فشاری که این مواد وارد می کنند تقریبا در حدود ۵۰۰ کیلوگرم بر هم سانتی متر مربع می باشد که می تواند به راحتی باعث خرد شدن سنگ و یا سیمان بدون ایجاد آلودگی صوتی گردد.

 

آماده سازی کتراک

ماده شیمیایی کتراک با آب مخلوط میگردد و به شکل ملاط در مي آید و سپس جهت انجام عملیات تخریبی مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که قبلا اشاره گردید کتراک از خاصیت انبساط برای تخریب استفاده می نماید به همین منظور باید در سطح سنگ یا بتن سوراخ هایی را ایجاد کرد که با ملات تهیه شده کتراک پر گردد تا عملیات تخریب صورت پذیرد.
معمولا قطر چالها ۴۰تا ۵۰ میلی متر می باشد و فاصله بین چالها با توجه به نوع سختی سنگ متغیر خواهد بود.مثلا برای سنگهای بسیار سخت فواصل چالها  در حدود ۱۵ سانتی متر و برای سنگ های نرم تر ۵۰ تا ۵۰ سانتی متر خواهد بود.البته هر چقدر که قطر سوراخ ها بیشتر شود کار تخریب بهتر و سریعتر انجام خواهد گرفت و همچنین فواصل می تواند تا حدودی دورتر در نظر گرفته شود.

 

کتراک

 

تخریب و شکستن سنگ با دستگاه اسپلیتر (Splitter)

دستگاه تخریب اسپیلتر که بسیار پرقدرت می باشد نیروی بسیار زیادی به سنگ و بتن وارد می کند و باعث فروپاشی آن ها می شود. این دستگاه قادر است سخت ترین سنگ ها را خرد و متلاشی سازد.

اسپلیترهای هیدرولیکی نیروهای جانبی در خلاف جهت حفره های ایجاد شده به بتن وارد می کنند و با حداقل آلودگی صوتی و پرت شدگی باعث شکست بتن می شوند.

اسپلیترهای هیدرولیکی معمولی، نیروی بین 150 تا 400 تن را با توجه به نوع ساخت و مدل، به قطعه وارد می کنند. همانند بیشتر قطعات مربوط به تجهیزات این نوع، مدل های کوچکتر با ظرفیت نیروی کمتر بیشتر برای کارهای سبک وزن استفاده می شود یا جاهایی که تجهیزات باید بتوانند راحت تر به کار گرفته شوند مانند سطوح افقی یا بالاسری. مدل های با ظرفیت بالا قادر به تقسیم و خرد کردن انواع بتن و سنگ سخت است.

 

جهت تخریب سنگ با ما تماس بگیرید

تخریب سنگ

 

بتن شکن های هیدرولیکی (اسپلیتر) برای خرد کردن قطعات بتنی بزرگ مورد و تبدیل آنها به قطعات کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرد. اندازه این قطعات به راحتی قابل کنترل می باشد. این دستگاه ها همچنین برای جدا کردن اتصالات فولادی از بتن نیز استفاده می شوند.

در برخی از این خردکننده ها گیره ها قابل تعویض می باشد از جمله این گیره ها می توان به گیره های شیارزن، گیره های برشی و گیره های سایشی که اغلب با دندانه ها و شکل های مختلف در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کرد. بدیهی است استفاده از این گیره ها قابلیت و کارآیی این دستگاه ها را بالا برده و امکان استفاده از آن ها را در شرایط خاص فراهم می کنند.

 

تخریب سنگ

 

تخریب و خرد کردن سنگ با پلاگ و پر (Plug and feather)

در این روش از یک گوه فلزی (پلاگین) و دو بال (پر) برای تخریب استفاده می شود بدین صورت که دو پر در هر دو طرف پلاگین قرار می گیرند. پرها در پایین عریض و در بالا باریک و منحنی هستند. در تصاویر کاملا مشخص است.

مجموعه ای از پلاگین ها و پرها به طور معمول برای تقسیم یک قطعه سنگی بزرگ استفاده می شود. ابتدا سنگ برای تعیین جهت دانه بندی مورد بررسی قرار می گیرد. پس از انتخاب محل برش، یک خط بر روی سطح سنگ خراشیده می شود و بر روی آن چندین سوراخ، به فاصله تقریبا 10 تا 20 سانتیمتر از هم ایجاد می شود. سپس مجموعه های پلاگین و پر در سوراخ ها طوری قرار می گیرد که "گوش" پرها دقیقا در امتداد خط خراشیده شده بر روی سنگ قرار گیرند. سپس شاخه ها در داخل پره ها کوبیده می شوند. چند دقیقه طول می کشد تا سنگ به فشار وارده واکنش نشان دهد. در نهایت یک ترک در امتداد خط ظاهر شده و سنگ جدا می شود. امروزه نیز این روش به صورت گسترده برای شکستن و برش سنگ های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تخریب سنگ

 

جهت تخریب سنگ با ما تماس بگیرید

تخریب سنگ

 

 

تصاویر مربوط به تخریب سنگ با انواع روش ها را مشاهده بفرمایید.

 

تخریب سنگ
تخریب سنگ
تخریب سنگ
تخریب سنگ
تخریب سنگ
تخریب سنگ
تخریب سنگ
تعداد بازدید : 42822 نفر

امتیاز بدهید:

مشاوره رایگان : 09125772622