برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

کرگیری بتن (core drilling concrete)

اشتراک گذاری:

کرگیری بتن (core drilling concrete)

 

کرگیری(مغزه گیری) از بتن به ویژه بتن مسلح بنا به دلایل مختلف در پروژه های عمرانی صورت می گیرد. از کرگیری به منظور انجام آزمایش مغزه گیری با هدف تعیین مقاومت فشاری، مقاومت خمشی، مقاومت کششی، تعیین عمق کربناتاسیون و ... استفاده می شود. به زبان ساده كرگيري یعنی سوراخ کاری و نمونه برداری با استفاده از دستگاه دریل مغزه گیر (Core Drilling Machines).

 

موارد کاربرد و مزایای کرگیری بتن:

 

  • ايجاد سوراخ در بتن در قطر و ضخامت های دلخواه به منظور عبور كابل هاي برق، تأسيسات ساختماني و...
  • قابل استفاده در جاهایی که امکان استفاده از تجهيزات ديگر برش بتن وجود ندارد.
  • قابل استفاده در كف خيابان، پياده رو، ديوار، سقف، كف ساختمان ها و ...
  • انجام عمليات سوراخ كاري بر روي سطوح لغزنده
  • ايجاد سوراخ هاي دايره اي در بتن مسلح، پيش ساخته، آسفالت، آجر، بلوك سيماني و ...

عمده کاربرد کرگیری در بتن به منظور تعیین دقیق مقاومت (فشاری، خمشی و ...) می باشد. اگر مقاومت نمونه های آزمایش فشاری کمتر از مقدار مجاز مشخص شده در آیین نامه های معتبر باشد، سازه ضعیف بوده و قابلیت بهره برداری خود را تا حدودی از دست می دهد. برای بررسی دقیقتر قسمت های ضعیف و پی بردن به ماهیت سازه از آزمایش مغزه گیری(کرگیری) استفاده می شود.

انجام مغزه‌گیری

انجام مغزه‌گیری نیاز به تجهیزات خاص با قابلیت های مطلوب دارد. دستگاه های کرگیری اندازه های مختلفی داشته و برخی از آن ها قابلیت حمل با ماشين آلات مخصوص راهسازي را نیز دارند. موتور این دستگاه ها عمدتا الکتريکي، بنزيني و در بعضي موارد هيدروليکي می باشند. اغلب دستگاه های کرگیری از سه قسمت اصلی پایه، سر‌مته و الکتروموتور تشکیل شده است. بعلت الماسه بودن سر مته، مغزه‌گیری از بتن های مسلح(فولاد دار) امکان‌پذیر می‌باشد. با توجه به اینکه مته با سرعت زیاد می چرخد لذا برای خنک کردن آن از آب استفاده می شود. البته استفاده از آب از تولید گرد و خاک در حین کار نيز جلوگيري مي کند. بدیهی است اگر بتن سخت شده دارای خلل و فرج باشد، عمل حفاری به خوبی انجام نشده و نمونه کامل بدست نمی آید.

موارد ایمنی موقع کار با دستگاه مغزه گیر:

اپراتور دستگاه بايد نگهدارنده هاي پايه را به خوبي کنترل کند تا مطمئن شود که دستگاه کاملا بر روي سطح مستقر شده باشد. کاربر باید از تجهيزات ايمني اعم از لباس محافظ، عينک و دستکش استفاده نماید. قبل از خاموش کردن موتور ابتدا مته را از سوراخ بيرون بکشيد سپس موتور را خاموش کنيد.

 

کنترل گرد و غبار:

 

موقع مغزه گيري از بتن، سنگ، آجر و … گرد و غبار زیادی تولید مي گردد. اين ذرات بسيار کوچک حاوي مقادیر زيادي کريستال سيليسي بوده که برای سلامتی انسان مضر هستند. برای کاهش و کنترل این گرد و غبار معمولا از آب استفاده می کنند. همپنین می توان از مته هاي الماس دار به جاي مته هاي سخت استفاده کرد. استفاده از تهویه مناسب و ماسک نیز در کاهش اثرات زیانبار گرد و غبار موثر خواهد بود.

گروه پیمانکاری وریاماتاک با داشتن ابزار و تجهیزات پیشرفته و همچنین بابکار گیری نیروهای فنی و متخصص در زمینه برش بتون به وسیله دستگهاهای کُرگیری ، سیم برش و کاتر آمادگی برش بتن وکرگیری درعمق و ضخامتهای بالا را دارد.

تعداد بازدید : 1729 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران