برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
سوراخکاری در بتن

سوراخکاری در بتن

سوراخکاری در بتن یا Concrete drilling، یکی از عملیاتی که در ساخت یک سازه انجام می شود. ایجاد سوراخ در بتن، تکنیکی پرکاربرد و مهم است. در این نوشته شما با روشهای سوراخکاری بتن از صفر تا 100 بیشتر آشنا خواهید شد.

 

مهمترین دلایل سوراخکاری بتن، سوراخکاری و کاشت بولت و یا سوراخکاری و کاشت میلگرد است

 

اهمیت و کاربرد ایجاد سوراخکاری در بتن

به کمک روش سوراخکاری در بتن می توان لوله ها و کانالهای مختلف را از داخل سازه عبور داد. از روش سوراخ کردن بتن برای کاشت میلگرد یا آرماتور استفاده می شود.

برای سوراخکاری بتن های معمولی، از مته مخصوص بتن استفاده می شود. مته سوراخکاری باید قابلیت چکش کاری را داشته باشد، سرعت آن متغیر باشد، گیره مناسبی داشته باشد، بتوان با آن عمق سوراخ را تنظیم کرد و قدرت بالایی نیز داشته باشد.

 

سوراخکاری در بتن

 

سوراخکاری بتن را می توان در کف پیاده روها، خیابانها، دیوارها، سقف و کف ساختمان انجام داد. سوراخ کردن بتن، در ساخت یک سازه، اهمیت زیادی دارد. البته باید بدانید که این کار به دانش و تخصص زیادی نیاز دارد و باید با مهارت و دقت فراوان انجام شود.

برای مشاوره رایگان در زمینه کرگیری بتن و سوراخکاری بتن  با ما تماس بگیرید 09125772622

کاربردهای سوراخکاری در بتن

احتمالا تا اینجا کنجکاو شده اید که به کاربرد سوراخکاری در بتن پی ببرید. از سوراخکاری بتن در مواقعی زیادی استفاده می شود. مواقعی مانند:

  • کاشت بولت و میلگرد
  • ایجاد محل عبور کابلهای برق
  • ایجاد محل عبور لوله های آب و گاز از دیوار
  • ایجاد بازشوها
  • ایجاد محل انکربولت ها

از جمله مواردی هستند که از روش سوراخکاری بتن استفاده می شود.

 

سوراخ کاری در بتن مسلح

بتن مسلح یا بتن آرمه، بتنی است که با استفاده از میلگردها تقویت شده است. برای مسلح کردن بتن از میلگردهای تقویتی، شبکه های توری تقویتی، ضخامت فلزی یا الیاف تقویتی استفاده می شود. هدف استفاده از بتن مسلح این است که نیروهای کششی به وجود آمده در بتن به میلگردها وارد شود. وجود میلگرد در بتن آرمه، باعث مقاومت بتن می شود و از ترک خوردگی آن جلوگیری می کند. با وجود میله های فولادی، بتن در برابر فشار مقاوم می شود و در اثر فشار و ضربه از بین نمی رود. به همین دلیل است که سوراخ کاری بتن مسلخ کار دشواری است و با مته های معمولی انجام نمی شود. به همین دلیل، در بتن های مسلح از روش کُرگیری یا مغزه گیری برای سوراخکاری بتن استفاده می شود.

 

کرگیری

 

آشنایی با روش کُرگیری و برش بتن

کرگیری، یکی از موثرترین روشها برای سوراخ کردن بتنهای مسلح و غیر مسلح است. در روش کرگیری، میلگردهای موجود در بتن مسلح توسط کریستالهای الماسی در حالت ماشینی سوراخ می شوند. مزیت الماس این است که سرعت بالایی دارد، خرابی کمتری ایجاد کرد. این روش، غیر ارتعاشی است؛ به همین دلیل، بدون تخریب تهاجمی یا تنش بیش از حد، سوراخهایی را در سطح بتن ایجاد می کند.

روش کرگیری به روش مغزه گیری نیز معروف است. نمونه هایی که از مغزه گیری بتن به دست می آید برای انجام آزمایش مقاومت فشاری، مقاومت خمشی، مقاومت کششی، تعیین عمق کربناسیون و ... به کار می رود.

برای مشاوره رایگان در زمینه کرگیری بتن  با ما تماس بگیرید 09125772622

برای ایجاد سوراخ با استفاده از دستگاه کرگیری، ابتدا باید الماس دستگاه را به خوبی انتخاب کنید، هم چنین باید قدرت، فشار و سرعت موتور دستگاه را تنظیم کنید و بعد مته را وارد بتن کنید تا سوراخ ایجاد شود.

اگر با مته های ارزان و کم قدرت، اقدام به سوراخکاری بتن مسلح کنید، خواهید دید که این کار چقدر سخت خواهد بود و در نهایت، سوراخ هایی با عمق و قطر نامناسب خواهید داشت. به همین دلیل است که توصیه می کنیم برای سوراخکاری در بتن، از مته ای قدرتمند و باکیفیت استفاده کنید. سر مته های کرگیری از جنس الماس است و به همین دلیل، بتنهای سخت و مقاوم را به راحتی سوراخ می کند.

با استفاده از روش کرگیری بتن، می توان در بتن مسلح، بتن پیش ساخته، آسفالت، آجر، بلوک سیمانی و دیگر سازه های ساختمانی سوراخ های استوانه ای ایجاد کرد.

 

کرگیری بتن

 

مزایای استفاده از دستگاه کرگیری برای سوراخ کردن بتن

دستگاه کرگیری، به راحتی آرماتورهای مدفون در متن را می برد و تا عمق لازم در بتن نفوذ می کند. دستگاه کرگیری، دقت بالایی در اجرا دارد و می تواند بتن ها را با زاویه ها و قطرهای مختلف سوراخ کند. این دستگاه ها تا عمق 150 سانتی متری را در بتن سوراخ می کنند و کیفیت و سرعت بالایی دارند.

اگر از دستگاه های ضربه ای (پیکور) برای سوراخ کردن بتنهای سخت استفاده کنید، خواهید دید که در سرتاسر بتن ترک ایجاد می شود و دیگر قسمتهای بتنی سازه تضعیف خواهد شد. یکی از مزیتهای روش کرگیری برای سوراخ کردن بتن این است که کرگیری در سایر قسمتهای بتن سوراخی ایجاد نمی کند. با استفادهاز روش کرگیری می توان در سطوح افقی و عمودی بتن سوراخکاری انجام داد.

آشنایی با دستگاه کرگیری بتن

ایجاد سوراخ در بتن، توسط دستگاه گردبر الماسه (کرگیر) انجام می شود. کافی است عمق و قطر سوراخ بتن را مشخص کنید و با استفاده از دستگاه کرگیری، سوراخ را در بتن ایجاد کنید.

دستگاه های کرگیری از سه قسمت اصلی پایه، سَرِ مته و الکتروموتور تشکیل شده است. سَرِ مته این دستگاه ها از جنس الماس هستند؛ در نتیجه با کمک آنها می توان از بتنهای مسلح، مغزه گیری کرد و برای انجام آزمایش به مراکز مربوطه فرستاد. به دلیل اینکه سر مته از جنس الماس است، با سرعت زیادی می چرخد و گرمای زیادی تولید می کند. برای خنک کردن سر مته از آب استفاده می شود. استفاده از آب، علاوه بر خنک کردن مته، از تولید گرد و غبار جلوگیری می کند.

نکته ای که برای سوراخکاری موثر در سطوح بتن مسلح و غیر مسلح با دستگاه کرگیری باید به یاد داشته باشید این است که فشار ثابت و یکنواخت را حفظ کنید. فشار کمتر از حد، باعث ساییده شدن الماس می شود و فشار غیریکنواخت، سر مته را دچار ساییدگی می شود. به همین ترتیب فشار بیش از حد نیز خطرناک است و باعث فشار آمدن به مته می شود. در اثر فشار زیاد، موتور مته و سر مته آسیب می بیند و کارایی خود را از دست می دهد.

برای مشاوره رایگان در زمینه کرگیری بتن و قیمت سوراخکاری بتن  با ما تماس بگیرید 09125772622

سوراخکاری در بتن

موارد ایمنی هنگام ایجاد سوراخ در بتن

در هنگام ایجاد سوراخ در بتن دقت کنید که مته مخصوص سوراخ کاری بتن، به طور کامل و درست روی سطح بتن مستقر شده باشد. هم چنین باید نگهدارنده های پایه دستگاه به خوبی کنترل شوند.قبل از اینکه موتور مته سوراخ کاری را خاموش کنید، ابتدا موتور را از سوراخ بیرون بکشید و بعد موتور را خاموش کنید. برای اینکه اثرات زیان بار گرد و غبار ناشی از این کار وارد گلو و چشم شما نشود، از ماسک و عینک ایمنی استفاده کنید. در هنگام اجرای عملیات سوراخ کاری بتن، پوشیدن لباس محافظ و دستکش را فراموش نکنید. در حین سوراخکاری در بتن، بهتر است تهویه مناسبی برقرار کنید تا گرد و غبار از محیط خارج شوند و به سلامتی شما آسیبی نرسانند.

برای مشاوره رایگان در زمینه کرگیری بتن  با ما تماس بگیرید 09125772622

 

سوراخکاری بتن در تهران | سوراخ کاری بتن | سوراخ کاری در بتون مسلح | قیمت سوراخ کاری بتن | سوراخکاری و کاشت بولت | سوراخکاری و کاشت میلگرد

 

تعداد بازدید : 8342 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران