برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


رول بولت چیست؟ روش کاشت رول بولت مکانیکی یا انکر بولت (فیلم آموزشی)

رول بولت مکانیکی یا انکر بولت میله‌ی فولادی رزوه دار است که با استفاده از مکانیزم مکانیکی و انبساط غلاف خود باعث اصطکاک در دیواره سوراخ بتن می‌شود و گیرایی ایجاد می کند. انکر بولت‌ها یکی از تجهیزات مهم در سازه‌ها محسوب می‌گردند. رول بولت مکانیکی یا انکر بولت متشکل از یک شی استوانه ای، مهره، واشر و یک پیچ رولی با رأس مخروطی هستند. به طور کلی انکر بولت ها کاربرد مهمی در اتصال عناصر مختلف در سازه به یکدیگر دارند. رول بولت مکانیکی یا انکر بولت به منظور نصب صفحه‌های فلزی، نصب و ثابت نگه داشتن ماشین‌ها و ابزارهای ‌صنعتی در داخل بتن استفاده می‌شوند. انکر بولت‌ها باید دارای درجه استحکام و تنش تسلیم بالا‌یی بوده و در عین حال ضدزنگ و ضدخوردگی باشند.

انکر بولت مکانیکی

 

جهت کاشت رول بولت و انکر بولت در داخل بتن و مصالح بنایی با ما تماس بگیرید

کاشت رول بولت در تهران با بهترین قیمت

رول بولت

 

رول بولت چیست؟

رول بولت مکانیکی یا انکر بولت، ابزاری فولادی است که به صورت مکانیکی با ایجاد نیروی اصطکاکی یا انبساطی درون مصالح پایه از قبیل بتن، سنگ و آجر اتصال پیدا میکند و باعث اتصال صفحه پلیت با سطح مصالح پایه می گردد.

 

رول بولت

 

روش کاشت رول بولت مکانیکی و انکر بولت به همراه فیلم آموزش نصب:

ابتدا با سوراخ کردن ماده پایه (بتن،آجر،سنگ) هم اندازه سایز انکر مکانیکی، رول بولت را داخل سوراخ کرده و به صورت ضربه ای تا خط علامت روی رول بولت به داخل هدایت میکنید و سپس مهره بوسلیه آچار سفت می گردد این عمل باعث میشود که گوِه یا انتهای مخروطی رول بولت به سمت بیرون کشیده شود و استوانه چاکدار را باز کند و درون بتن یا آجر سنگ به حالت انبساطی اصطکاکی محکم شود.
 این عملیات هم قبل از جاگذاری پلیت امکان پذیر هست هم بعد از آن، درصورت جاگذاری پلیت بعد از نصب بولت باید واشر و مهره را از رول بولت باز کنیم، صفحه پلیت را جاگذاری کرده بعد از آن ابتدا واشر و سپس مهره را وارد رول بولت نماییم و بوسیله آچار مهره را سفت کنیم.

 

نصب رول بولت

 

 
 

جهت مشاوره در خصوص نحوه کاشت رول بولت با ما تماس بگیرید

رول بولت

 

مشخصات فیزیکی رول بولت:

رول بولت یا انکر مکانیکی از جنس فلز آهن یا فولاد میباشد با روکش های مختلف از جمله گالوانیزه سرد یا گرم ،روی و ... پوشیده شده است
رول بولت  از یک پیچ که یک سر آن رزوه و سر دیگر آن مخروطی شکل است به همراه یک استوانه فلزی چاکدار و مهره و واشر  تشکیل شده است.

 

انکر مکانیکی

طراحی انکر بولت مکانیکی: 

انکربولت‌های مکانیکی می توانند به صورت ویژه و با در نظر گرفتن نیازمندی های هر پروژه در ابعاد و اشکال مختلف تهیه گردند. طراحی انکربولت ها به عوامل مختلفی وابسته است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 • ‍مقدار بار اعمالی به سازه
 • مقدار بار اعمالی به انکربولت ها
 • نوع و راستای بارهای وارد بر سازه و انکربولت ها
 • نوع مصالح ابتدایی
 • عمق مد نظر برای کاشت انکربولت ها 
 • در نظر گرفتن فاصله انکربولت ها از یکدیگر و از لبه ی مصالح پایه 
 • عملکرد انکربولت ها حین حریق
 • جزییات مربوط به بتن های ترک دار سازه و عدم اجرای انکربولت ها در مجاورت ترک ها 
   

 

گیرایی و نحوه ی اتصال رول بول مکانیکی یا انکر بولت:

نحوه ی عملکرد انکر های مکانیکی بر اساس گیرایی و اصطکاک می باشد، بدین ترتیب که با قرار گیری انکر داخل بتن و پیچاندن مهره، بدنه ی رزوه دار انکر به سمت بالا کشیده شده در نتیجه با فشار آوردن مخروط به سمت بیرون، غلاف چاک دار انکر منبسط می گردد و ایجاد گیرایی با بدنه ی سوراخ می کند.

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص

نصب انکر بولت با ما تماس بگیرید

 

موارد استفاده انکر بولت مکانیکی:

موارد استفاده از رول بولت مکانیکی و انکر بولت:

انکر بولت‌ها کاربردهای گسترده ای در صنعت ساختمان دارند. در ادامه به شرح مختصری از موارد استفاده از این ابزار خواهیم پرداخت:

 • اجرای سقف های کاذب در ساختمان بوسیله‌ی انکربولت ها 
 • ایجاد بستر مناسب به منظور تعبیه ی تجهیزات بیمارستانی در سطوح مختلف 
 • شرکت در فرایند ساخت پنل های پیش ساخته ی بتنی 
 • آهن کشی نما و تعبیه ی نمای فلزی برای سازه (کرتین وال)
 • انجام آهن کشی آسانسور و پله برقی برای نصب ریل ها با استفاده از انکربولت ها 
 • اجرای لوازم مربوط به سرویس بهداشتی
 • مهار داربست های فلزی با استفاده از انکربولت ها 
 • استفاده از انکربولت ها در سیستم لوله کشی و کانال کشی
 • تولید تجهیزات و ماشین آلات صنعتی یا کارخانه ای 
 • تعبیه ی جرثقیل های سقفی با کمک انکربولت ها 
 • استفاده از انکربولت ها در صنعت هواپیما و ساخت آشیانه
 • پیاده سازی دکل های فلزی و بتنی 
 • تعبیه و اجرای تجهیزات بنادر

 

نصب انکر
 
معتبرترین انکر بولت های مکانیکی که دارای استاندارد اتحادیه اروپا  ETA میباشد  توسط سه شرکت هیلتی ، رولپلاگ و فیشر تولید میشود که در ایران هم عرضه میشود:

 

 

برای خرید آنلاین انواع رول بولت (انکر بولت) به فروشگاه وریاماتاک مراجعه فرمایید.

وریاماتاک رول بولت

 

نحوه نصب صفحه پلیت با استفاده از انکر بولت:

در اینجا سعی داریم به نحوه ی نصب رول بولت بیشتر بپردازیم پس با ما همراه باشید:

ابتدا صفحه پلیتی با اندازه مناسب برای اتصال سازه فلزی انتخاب نموده و روی آن چهار سوراخ به سایز دو شماره بالاتر از سایز رول بولت ایجاد میکنیم، بوسیله شابلون یا خود صفحه پلیت روی بتن محل سوراخکاری را علامت گذاری کرده و بوسیله مته دریلی سوراخی هم‌ سایز با رول بولت در بتن ایجاد میکنیم.

نحوه کاشت رول بولت بدین صورت است که دو تا کاشت بولت به صورت قطری برای هر صفحه پلیت کافی است دلیل چهار سوراخ در صفحه پلیت تعویض سوراخها در زمان خوردن به میلگرد در بتن میباشد.

بعد از سوراخکاری صفحه پلیت را جای گذاری کرده و بولت ها را درون سوراخ قرار داده بوسیله چکش پلاستیکی با وارد کردن ضربه، رول بولت را داخل سوراخ فرو میکنیم تا خط مشخص شده روی رول بولت بعد مهره را درون بولت قرار داده و بوسیله آچار سفت میکنیم تا پلیت کاملا به بتن و مهره بچسبد.

سفت کردن مهره باعث می گردد که انتهای مخروطی بولت به غلاف فلزی چاک دار فشار آورده و باعث گیر کردن به بدنه سوراخ شود این عمل باعث محکم گردیدن رول بولت به بتن به روش اصطکاکی میشود.

 


انتخاب نوع انکر بولت:

عوامل محیطی، میزان بار و نوع بار جزو عوامل تاثیر گذار در انتخاب نوع انکر بولت هستند
عوامل محیطی شامل آب و هوا میزان رطوبت و وجود مواد خورنده مانند اسیدها و ... میباشند

 

پارامترهای موثر در انتخاب انکربولت های مکانیکی:

برای انتخاب انکربولت ها لازم است به فاکتورهای متعددی توجه شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. 

 

1- انتخاب انکربولت براساس آب و هوا 

جنس انکربولت ها می تواند از فلز، پلاستیک و مواد شیمیایی باشد. پوشش انکربولت ها نیز می تواند استیل ضد زنگ، گالوانیزه گرم یا سرد باشد. به منظور حفظ پایداری و استحکام سازه، انتخاب جنس انکربولت ها باید متناسب با وضعیت آب و هوای محیط مد نظر باشد. چرا که وضعیت آب و هوایی تأثیر مستقیمی در پایداری این ابزار خواهد داشت. شرایط آب و هوایی، وجود عوامل خورنده و شیمیایی در محیط و مجاورت انکربولت ها با عوامل مخرب می تواند سلامت این ابزار را تحت الشعاع قرار دهد. لذا ضروری است پیش از انتخاب انکربولت ها نسبت به شرایط آب و هوایی محیط اطلاعات لازم کسب شده و سپس براساس وضعیت موجود نسبت به انتخاب انکربولت متناسب با محیط اقدام گردد. 

 

2- انتخاب انکربولت براساس بار

یکی دیگر از عوامل مؤثر در انتخاب انکربولت ها،‌ کاربرد انکربولت ها و میزان بار وارد بر این ابزار است. بطور کلی انکربولت ها می توانند حدود ۱۰ الی ۱۵۰۰۰ بار را تحمل کنند. بنابراین ضروری است پیش انتخاب آنها با توجه به کاربرد مد نظر برای انکربولت ها، نیروهای وارد بر آن پیش بینی شوند. 

 

3- انتخاب انکربولت براساس نوع بار 

نوع بارهای وارد بر انکربولت یکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب این ابزار است. بطور کلی بارهای اعمالی بر انکربولت ها به دو گروه بارهای ایستا و بارهای پویا تقسیم می شوند. با این وجود دسته های کوچک تری نیز برای بارهای وارد بر انکربولت ها تعریف شده است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

-بارهای ایستا: بارهای ایستا یا استاتیکی، بارهای ثابتی بوده که در طول زمان تغییر نخواهند کرد. بارهای ایستا عموما به تمامی انکربولت ها وارد هستند. برخی از بارهای ایستا عبارتند از: وزن سازه، بار تجهیزات و ماشین آلات تعبیه شده، ظرفیت نفرات و...

-بارهای پویا: بارهای دینامیک یا پویا در طول زمان مقادیر متفاوتی خواهند داشت و همین امر بر عملکرد سازه موثر خواهد بود. بارهای پویا نیز شامل بارهای ناشی از شوک، زلزله و خستگی هستند. بارهای ناشی از شوک، به صورت ناگهانی به سازه وارد می شوند و ممکن است بخشی از سازه را از بین ببرند. برخورد سازه با شی سخت و تخریب نواحی از سازه، مثالی برای بارهای دینامیکی ناشی از شوک هستند. یکی از دیگر از بارهای دینامیکی، بارهای ناشی از زمین لرزه هستند که ممکن است خرابی بخشی از سازه یا تمام آن را به دنبال داشته باشند. بارهای ناشی از خستگی با مرور زمان بر کیفیت انکربولت ها تاثیرات مخرب خواهند داشت. برخی از بارهای ناشی از خستگی عبارتند از: رفت و آمد افراد، وجود ماشین آلات یا تحهیزات در حال کار و روشن، عبور و مرور تجهیزات و غیره 

 

4- انتخاب انکربولت براساس نوع مصالح 

جنس مقاطع مورد نظر برای کاشت انکربولت ها از پارامترهای موثر در انتخاب این ابزار است. چرا که بیشتر مصالح از جمله سنگ های طبیعی، مرمر، سرامیک، سفال وغیره توانایی تجهیز با انکربولت ها را دارند اما هر یک از آنها با نیازمند نوع به خصوص از انکربولت هاست به همین دلیل جنس مصالح پایه و کیفیت آنها اعم از وجود ترک، تخلخل و غیره پیش از انتخاب انکربولت ها باید مد نظر قرار گیرد. 

 

5- انتخاب انکربولت براساس فاصله ی آنها از هم

انتخاب انکربولت ها باید براساس جزییات محل کاشت صورت گیرد چرا که هر یک از انکربولت ها براساس میزان بار، عمق و فواصل آنها از یکدیگر باید از جنس متفاوت با ویژگی های مخصوص به خود باشند. 

 

جهت مشاوره در خصوص رول بولت و روش استفاده از آن با ما تماس بگیرید

رول بولت


 

میزان بار مستقیم در دو راستا بر انکر بولت ها وارد میشود:

 

۱-بار کششی:
در صورت بار کششی وارده بیش از حد توان رول بولت باشد سه مدل شکست ایجاد میشود

۱-۱ خارج شدن رول بولت (پول اوت pull out) بدون آسیب به صفحه پلیت و ماده پایه
علت : استفاده از رول بولت نامتناسب و یا غیر استاندارد
راه حل : استفاده از رول بولت استاندارد سایز بزرگتر


۱-۲ شکست صفحه پلیت و جدا شدن از رول بولت بدون جابجایی رول بولت
علت : استفاده از صفحه فلزی نامتناسب با بار وارده (ضخامت کم)
راه حل : استفاده از صفحه پلیت با ضخامت بالاتر

 

شکستن بتن

 

۱-۳ شکست بتن به صورت مخروطی
علت : کوتاهی طول انکر بولت به نسبت مقاومت بتن
راه حل :  استفاده از انکر با ارتفاع بیشتر در این مورد چون تغییر ارتفاع در انکر مکانیکی یا رول بولت وجود ندارد باید انکر شیمیایی یعنی یعنی استفاده از بولت یا راد با ارتفاع بیشتر به همراه چسب کاشت دو جزئی استفاده شود.

 

خرید بولت

برای خرید انواع بولت مکانیکی کلیک کنید

 

 

۲-بار برشی

باری که با زاویه ۹۰ درجه بر روی انکر بولت وارد میشود و در صورت وارد شدن بار بیش از توان برشی انکر بولت باعث شکست آن میشود.

 

 

برای خرید آنلاین انواع رول بولت (انکر بولت) به فروشگاه وریاماتاک مراجعه فرمایید.

وریاماتاک رول بولت

 

 

در این نوشته با رول بولت و انواع بولت آشنا شدید. دانستید که رول بولت ها چه ویژگی هایی دارد و چه کارایی هایی دارند. چنانچه نیاز به خرید بولت دارید به فروشگاه وریاماتاک مراجعه بفرمایید. چنانچه نیاز به نصب بولت و کاشت میلگرد دارید با ما تماس بگیرید.

 

 

#رول_بولت
#انکر_بولت
#رول_بولت_مکانیکی
#نحوه‌ی_نصب_رول_بولت
#کاشت_انکربولت

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 100368 نفر

امتیاز بدهید:

سوالات متداول :

 • تفاوت رول بولت، انکر بولت و بولت در چیست؟

  در زبان انگلیسی Bolt به معنای پیچ می باشد و در ایران منظور از بولت اتصال دهنده هایی است که جهت جایگذاری بیس پلیت بر روی فنداسیون جهت بنای ستون های فلزی استفاده می گردد و برای اتصال آن از چسب بهره می گیرند. ولی باید توجه نمود رول بولت یا انکر بولت کاملا ساختار متفاوتی دارند و مکانیزم عملکردشان مکانیکی و برپایه انبساط و اصطکاک است.

 • آیا رول بولت همان اکسپنشن بولت می باشد؟

  بله، اکسپنشن بولت یا رول بولت اتصال دهنده هایی هستند که جهت استفاده در مصالح ساختمانی طراحی گردیده اند و نیروی نگه دارنده را از طریق انبساط و در واقع اصطکاک به وجود می آورند.

ارسال نظر

نظرات دیگران