برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

فرق رول بولت با انکر بولت چیست؟

تفاوت رول بولت و انکر بولت:

 

جهت بیان تفاوت میان رول بولت و انکر بولت ابتدا لازم است انکر را تعریف کنیم. 

در واقع انکرها جهت اتصال المان های سازه ای و یا غیر سازه ای به بتن مورد استفاده قرار میگیرند. 

انکر

 

انکر به دو دسته ی مکانیکی و شیمیایی تقسیم می شود: 

انکر شیمیایی به معنی اتصال راد های تمام رزوه، بولت ها و یا میلگردها در داخل بتن موجود، با ستفاده از چسب کاشت میلگرد می باشد.

کاشت میلگرد از جمله عملیات پرکاربرد در امر ساخت و ساز می باشد که طیف وسیعی از اتصالات سازه ای و غیر سازه ای را در بر میگیرد که به منظور تقویت و مقاوم سازی سازه ها و همچنین جهت الحاق اجزاء سازه ای جدید به سازه ی موجود انجام می شود. انکر شیمیایی و یا چسب کاشت میلگرد دو جرئی از ترکیب رزین و هاردنر بدست می آید، عموماً جزء اول بر پایه رزین اپوکسی، پلی استر و وینیل استر و جزء دوم به عنوان سخت کننده بر پایه پلی آمین می‌باشد.

انکر شیمیایی

 

انکر های مکانیکی به گونه ای طراحی می گردند تا بر خلاف انکرهای شیمیایی که جهت اتصال با بتن از چسب های کاشت میلگرد بهره می بردند، هنگام قرار گرفتن در حفره، به وسیله ی انبساط پایه ی خود، با مصالح پایه مانند بتن به شدت درگیر شوند تا از طریق این مکانیزم، اتصال مورد نظر برقرار شود و تحت بار قرار گیرند. به این نوع از انکر ها، اکسپنشن انکر نیز گفته می شود.

انکر مکانیکی

 

انکر های مکانیکی دارای دو دسته ی انکر های فلزی و انکر های پلاستیکی می باشد.

در ایران به انکرهای پلاستیکی رول پلاک نیز گفته می شود.

 

انکرهای مکانیکی فلزی به دو دسته ی کلی زیر تقسیم بندی می گردند:

1. انکر های رزوه داخل و یا ضربه ای

2. انکر بولت

 

انکر ضربه ای در واقع یک انکر رزوه داخل بدون بولت(پیچ) می باشد که در بتن مورد استفاده قرار می گیرند. برای انبساط غلاف در این انکر باید پس از قرار دهی آن در حفره از ابزار مخصوص نصب استفاده نمود. انکر رزوه داخل از فولاد کربن روی اندود شده یا فولاد ضد زنگ استنلس استیل ساخته شده است.

 

انکر بولت مکانیکی که در ایران رول بولت نیز نامیده می شود در واقع ابزاریست که اجزای تشکیل دهنده ی آن بولت (پیچ)، مهره و غلاف منبسط شونده است. مکانیزم این انکر به گونه ایست که پس از قرار گرفتن در حفره و با پیچاندن مهره، پیچ به سمت بیرون هدایت میگردد و این عملیات باعث منبسط شدن غلاف انتهایی انکر که داخل حفره می باشد، می گردد. بنابراین با ایجاد نیروی نگهدارنده و مقاومت کششی مناسب و گیرایی حاصل شده بین انکر و دیواره ی بتن (مصالح پایه)، می توان المان سازه ای و یا غیر سازه ای مورد نظر خود را، به وسیله ی این انکر به بتن متصل کنیم.

انکر بولت فلزی منبسط شونده

نتیجه کلی: با توجه به بررسی صورت گرفته دو نوع انکر بولت وجود دارد، مکانیکی و شیمیایی; که به انکر بولت مکانیکی، رول بولت نیز گفته می شود.

 

پرسش های تصادفی :