برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


انکر بولت چیست و چگونه نصب می گردد؟

انکر بولت

انکر بولت یا رول بولت ابزاری بسیار کارآمد جهت نصب المان های سازه ای و یا غیر سازه ای به بتن می باشد. از پرکاربردترین مصارف انکر بولت های مکانیکی می توان به نصب پلیت یا صفحات فلزی به بتن اشاره کرد. 

انکر بولت

(نحوه ی قرارگیری انکر بولت یا رول بولت داخل بتن)

 

انکر بولت مکانیکی چیست؟

انکر به دو دسته ی مکانیکی و شیمیایی تقسیم می شود، انکر شیمیایی به معنی اتصال راد های تمام رزوه، بولت ها و یا میلگردها در داخل بتن موجود، با استفاده از چسب کاشت میلگرد است. انکر های مکانیکی به گونه ای طراحی می گردند تا بر خلاف انکرهای شیمیایی که جهت اتصال با بتن از چسب های کاشت میلگرد بهره می بردند، هنگام قرار گرفتن در حفره، به وسیله ی انبساط بدنه ی خود، با مصالح پایه، مانند بتن به شدت درگیر شوند تا از طریق این مکانیزم، اتصال مورد نظر برقرار گردد و تحت بار قرار گیرند. به این نوع از انکر ها، اکسپنشن بولت نیز گفته می شود. در عکس زیر نصب انکر شیمیایی را مشاهده می فرمایید.

انکر شیمیایی

(کاشت میلگرد داخل بتن به وسیله ی چسب کاشت میلگرد یا انکر شیمیایی)

                                            

 

مشخصات انکر بولت:

بسیاری از انکر بولت ها جهت کارایی بهتر از فولادهای ضد زنگ و روکش های گالوانیزه استفاده میکنند، بدین ترتیب انکر بولت در برابر عوامل محیطی و رطوبت، مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان می دهد. همچنین بهینه سازی در طراحی انواعی از انکر بولت ها سبب می شود تا بتوان از آنها در بتن های ترک دار نیز استفاده نمود که مستلزم آن است تا انکر بولت دارای تاییده ی ETA باشد که در مقاله ای با همین نام توضیح داده شده است. همچنین استفاده از انکربولت در فضاهای محدود و در فاصله کم از لبه ی بتن، بدون اینکه بتن ترک بردارد و یا قلوه کن شود نیز از مزایای انکر بولت های با کیفیت بازار می باشد.

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص انکر بولت و رول بولت با ما تماس بگیرید

  

 

دیگر موارد استفاده از انکر بولت:

  • اتصال ساپورت های فولادی
  • اتصال ماشین آلات
  • سکوهای بارگیری
  • خطوط لوله سنگین
  • سینی های کابل
  • قفسه های سنگین
  • فریم های درب و پنجره
  • گاردریل ها
  • نرده ها
  • اتصالات نما و ...

 

تفاوت رول بولت و انکر بولت:

رول بولت یا انکر بولت ابزاری فولادی است که به صورت مکانیکی با ایجاد نیروی اصطکاکی یا انبساطی درون مصالح پایه از قبیل بتن، سنگ و آجر،  اتصال پیدا میکند و باعث اتصال صفحه پلیت با سطح ماده پایه می گردد. بنابراین رول بولت و انکر مکانیکی منبسط شونده یا همان انکر بولت با یکدیگر تفاوتی ندارند منتها بعضی از پیمانکاران ساختمانی به استاد بولت (Stud Bolt) یا راد بولت که درواقع میله ی فولادی رزوه دار است و عموماً با روکش گالوانیزه تولید می شود و به وسیله ی انکر شیمیایی در بتن قرار میگیرد، بولت می گویند که نباید با رول بولت یا انکر بولت اشتباه گرفته شود. در شکل زیر طریقه نصب بولت با انکر شیمیایی را مشاهده می فرمایید.

استاد بولت

(کاشت راد بولت یا بولت رزوه دار داخل بتن به وسیله ی چسب کاشت میلگرد یا انکر شیمیایی)

 

روش نصب انکر بولت مکانیکی (رول بولت) در بتن:

در روش کاشت مکانیکی بولت، ابتدا سطح موردنظر غبارزدایی شده تا آلودگی ها و گردوغبار از سطح موردنظر پاک شوند و سپس آن قسمت از سازه سوراخ می شود. سطح موردنظر می تواند بتن، سنگ و آجر باشد. سپس رول بولت داخل سوراخ ایجاد شده می شود و تا خط روی رول بولت در سوراخ داخل می شود. برای هدایت رول بولت در بتن یا آجر، از چکش های مخصوص استفاده می شود تا با کمک ضربه های چکش، رول بولت وارد سوراخ شود. بعد از این کار، مهره به کمک آچار سفت خواهد شد که با این کار، انتهای سر مخروطی رول بولت به سمت بیرون کشیده می شود و قسمت استوانه ای چاکدار را باز می کند. به همین صورت است که رول بولت درون بتن و آجر به حالت انبساطی اصطکاکی محکم می شود.

نحوه ی نصب انکر بولت

 

جهت مشاوره رایگان در خصوص انکر بولت و رول بولت با ما تماس بگیرید 

 

 

 

همچنین میتوانید بخوانید:
Anchor bolt - From Wikipedia

 

پرسش های تصادفی :