برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
نحوه ی کاشت انکر بولت مکانیکی (رول بولت)

روش کاشت انکر بولت مکانیکی

یکی از روش های موثر برای مقاوم سازی ساختمان این است که در فنداسیون سازه و قسمتهای حساس آن از روش کاشت رول بولت و کاشت میلگرد استفاده کرد.

کاشت بولت به دو روش کاشت شیمیایی و کاشت مکانیکی انجام می شود. در روش کاشت بولت شیمیایی از چسب های مخصوص کاشت مانند چسب هیلتی، بوسونگ، فیشر، کالم و آبادگران استفاده می شود؛ اما در روش کاشت بولت مکانیکی، از اتصالات و تجهیزات مکانیکی برای مقاوم تر کردن ساختمان استفاده خواهد شد.

 

کاشت بولت مکانیکی به چه صورتی انجام می شود؟

در روش کاشت مکانیکی، با کمک مهار مکانیکی این کار انجام می شود. مهارها و اتصالات به کار رفته در این روش، شکل خاصی دارند و مانند پیچ داخل سازه قرار می گیرند. مهار مکانیکی مورداستفاده در روش کاشت بولت مکانیکی، «رول بولت» نام دارد که در ادامه این نوشته با ویژگی های آن آشنا خواهید شد. رول بولت هایی که در این روش استفاده می شود، از نظر جنس و مدل انواع متفاوتی دارند. رول بولت هیلتی، رول بولت ایرانی، رول بولت طرح HSA، رول بولت HSL وHST3... از جمله انواع رول بولت های به کار رفته در روش کاشت بولت مکانیکی هستند.

 

برای مشاوره رایگان در زمینه مقاوم سازی و کاشت  بولت با ما تماس بگیرید 09125772622

 

کاشت بولتکاشت بولتکاشت بولت مکانیکیکاشت بولت

رول بولت چیست؟

مهم ترین وسیله در کاشت بولت مکانیکی، رول بولت است. رول بولت وسیله ای فلزی است که معمولا از آلیاژ آهن ساخته می شود. سطح رول بولت با روکش های مختلف مانند روی، گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم پوشیده می شود. این ابزار، یک پیچ Screw دارد و سر آن مخروطی شکل است. همچنین یک عدد غلاف استوانه ای شکل چاک دار دارد. در انتهای رول بولت نیز یک عدد مهره و یک عدد واشر را ملاحظه خواهید کرد. در روش کاشت بولت مکانیکی، نیازی به ایجاد سوراخ با عمق زیاد برای کاشت رول بولت در سازه نیست. رول بولت که به انکر مکانیکی نیز معروف است، با ایجاد نیروی اصطکاکی یا انبساطی درون مصلح پایه مانند آجر، سنگ و بتن باعث اتصال صفحه پلیت با سطح مصالح پایه می شود.

 

روش استفاده از رول بولت برای کاشت بولت مکانیکی چیست؟

در روش کاشت مکانیکی بولت، ابتدا سطح موردنظر غبارزدایی شده تا آلودگی ها و گردوغبار از سطح موردنظر پاک شوند و سپس آن قسمت از سازه سوراخ می شود. سطح موردنظر می تواند بتن، سنگ و آجر باشد. سپس رول بولت داخل سوراخ ایجاد شده می شود و تا خط روی رول بولت در سوراخ داخل می شود. برای هدایت رول بولت در بتن یا آجر، از چکش های مخصوص استفاده می شود تا با کمک ضربه های چکش، رول بولت وارد سوراخ شود. بعد از این کار، مهره به کمک آچار سفت خواهد شد که با این کار، انتهای سر مخروطی رول بولت به سمت بیرون کشیده می شود و قسمت استوانه ای چاکدار را باز می کند. به همین صورت است که رول بولت درون بتن و آجر به حالت انبساطی اصطکاکی محکم می شود.

در روش کاشت بولت مکانیکی، عمق سوراخکاری باید به دقت تعیین شود؛ زیرا نیروی زیادی به سازه وارد می کند و باید با نهایت دقت و محاسبات دقیق انجام شود.

برای مشاوره رایگان در زمینه مقاوم سازی و کاشت انکر بولت با ما تماس بگیرید 09125772622

 

روش کاشت بولت مکانیکی در چه مواردی کاربرد دارد؟

  • روش کاشت بولت مکانیکی، برای مقاوم کردن پایه های تجهیزات مهم و تاسیساتی مانند فن کوئل ها و پایه های تانکرهای آب به کار می رود.
  • از این روش می توان در ساختمانها برای متصل کردن اسکلت فلزی سبک (تیر یا ستون) به بتن استفاده کرد.
  • برای نصب پارتیشن، سقف کاذب، نما و نرده فلزی می توان از روش کاشت بولت مکانیکی برای این کارها استفاده کرد.
  • این روش برای نصب شاسی آسانسور به دیوار چاله آسانسور و نصب پله برقی به کار می رود. روش کاشت بولت مکانیکی، برای مقاوم کردن و مهار کردن آسانسورها با مقاومت کم بسیار پرکاربرد است.
  • نصب تجهیزات و ماشین آلات، نصب ریل مترو و راه آهن، نصب دکل های برق و مخابرات و نصب ساپورتهای تاسیساتی از جمله دیگر کاربردهای رول بولت هستند.

در این روش با روش کاشت بولت مکانیکی و موارد کاربرد این روش آشنا شدید. به دلیل اهمیت روش کاشت بولت مکانیکی، این کار باید توسط افراد باتجربه و متخصص اجرا شود؛ زیرا باید در این روش محاسبات دقیق و فنی انجام شود و عمق سوراخ کاری، نوع رول بولت و موارد دیگر به صورت دقیق مشخص شود تا بعد از انجام کاشت مکانیکی، آسیبی به سازه وارد نشود و مقاومت ساختمان و تاسیسات بالا رود.

از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم.

تعداد بازدید : 5867 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران