برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

انکر بولت (Anchor Bolt)

اشتراک گذاری:

انکر بولت(Anchor Bolt)

انکر بولت ها‌ به منظور نصب صفحه‌های فلزی، نصب و ثابت نگه داشتن ماشین‌ها و ابزارهای ‌صنعتی استفاده می‌شود. شکل ظاهری انکر بولت شامل یک قسمت‌ رزوه شده و یک قسمت نگه دارنده است. قسمت نگه دارنده باید داخل فونداسیون قرار گیرد و قسمت رزوه شده برای نصب صفحه یا دستگاه، خارج از فونداسیون بماند. با توجه به اندازه رزوه می‌توان ارتفاع نصب دستگاه را تنظیم کرد. اگر برای نصب صفحه ستون از انکر بولت استفاده می‌شود، برای تنظیم تراز روی صفحه نیز از اندازه بسته شدن مهره بر رزوه استفاده می گردد. انکر بولت‌ها باید دارای درجه استحکام و تنش تسلیم بالا‌یی بوده و در عین حال ضدزنگ و ضدخوردگی باشند. انکر بولت باید با توجه به نوع کار دارای طول مناسبی نیز باشد. انکر بولت از لحاظ نوع و عملکرد به دو دسته مکانیکی و شیمیایی طبقه بندی می شود که روش شیمیایی عملکرد بهتر و درنتیجه مقاومت بالاتری از خود نشان می‌دهد.

 انواع انکر بولت در فروشگاه وریاماتاک با بهترین قیمت به فروش می رسد.

 

کاربرد های انکر بولت(رول بولت):

نصب انواع پارتیشن، سقف کاذب، لوازم بهداشتی ساختمان، تجهیزات بیمارستانی، پانل های پیش ساخته بتنی، نمای فلزی ساختمان، ریل گذاری آسانسور و پله برقی، مهار داربست فلزی، نگهدارنده های سیستم های لوله کشی و کانال کشی، تجهیزات و ماشین آلات، ریل گذاری خطوط راه آهن و مترو، جرثقیل های سقفی، تجهیزات بنادر، آشیانه هواپیما، دکل های برقی و مخابراتی نمونه هایی از کاربرد این محصول می باشد. انکر بولت ها در برندهای معتبری چون Hilti، Fischer، Spit ارایه می شوند.

گیرایی و اتصال انکربولت ها:

به یکی از حالت های زیر صورت می گیرد؛

اصطکاکی یا انبساطی: در این حالت تحمل بار به واسطه ایجاد نیروی اصطکاک با مصالح پایه صورت می گیرد. اغلب انکربولت های فلزی و پلاستیکی یا همان رول پلاک به این شیوه عمل می کنند و به راحتی نصب می شوند.

کلیدی یا چفت و بستی: در این حالت انکربولت با ایجاد حفره یا خزینه کردن مصالح پایه باعث ایجاد گیرایی می شود. این نوع انکر بولت ها ظرفیت باربری بالایی دارند و می توانند بارهای دینامیکی را نیز تحمل کنند.

ترکیب اصطکاکی و کلیدی: این نوع انکر ها به طور همزمان به دو روش اصطکاکی و کلیدی عمل می کنند.

چسبندگی: انکربولت های شیمیایی که با نام چسب بتن یا چسب کاشت آرماتور نیز شناخته می شوند، با ایجاد چسبندگی بین میلگرد یا راد تمام رزوه با مصالح پایه، باعث ایجاد ظرفیت باربری می شوند. مزیت استفاده از این نوع انکرها عدم محدودیت استفاده در قطر و عمق کاشت می باشد.

 

 برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید 09125772622

 

عوامل مؤثر در انتخاب نوع انکربولت:

شرایط محیطی: عوامل جغرافیایی مانند شرایط آب و هوا و میزان رطوبت، وجود مواد خورنده مانند اسیدها، چربی ها، مواد نفتی، فسفات ها، سولفات ها و ..... در محل نصب انکر بولت و در مکان هایی چون شهرهای حاشیه دریاها، پالایشگاه ها، تصفیه خانه ها، نیروگاه ها، کارخانه ها و ..... از عوامل مؤثر در انتخاب انکر بولت می باشد. جنس(فولادی، پلاستیکی و شیمیایی) و پوشش(گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم، استیل ضدزنگ و .....) انکر بولت انتخابی از مواردی است که با توجه به شرایط محیطی تعیین می شوند.

میزان بار: انکر بولت ها بر حسب نیاز، نوع عملکرد، جنس و نوع بار(کششی و برشی و یا استاتیکی و دینامیکی)، بارهای مختلفی را (بین 10 تا 15000 کیلوگرم) می توانند تحمل کنند.

نوع بار: به طور کلی بار های سازه ای به دو دسته تقسیم می شوند:

الف) بارهای استاتیکی: بارهای استاتیکی با میزان ثابت به سازه وارد می شوند و با گذشت زمان تغییر نمی کنند. بار مرده مانند وزن سازه، وزن تجهیزات نصب شده، وزن نفرات و .... نمونه هایی از بار استاتیکی می باشد. تقریباً همه انکر بولت ها ها این نوع بار را تحمل می کنند.

ب) بارهای دینامیکی: این نوع بار ها با گذشت زمان تغییر می کنند و به سه دسته کلی تقسیم می شوند: خستگی- شوک- زلزله.

قطر انکر بولت و عمق کاشت: بر اساس میزان بار و همچنین محدودیت های موجود مانند سوراخ های موجود روی پایه های ماشین آلات و تجهیزاتی که باید نصب شوند و سایر محدودیت های طراحی و اجرا مانند فاصله نصب از لبه بتن و یا فاصله نصب از یکدیگر، قطر و عمق کاشت انکر بولت تعیین می شود. عمق کاشت انکر بولت، نسبت مستقیم با میزان باربری آن دارد که البته حداقل و حداکثر آن با توجه به ضخامت ماده پایه و همچنین توانایی های کارخانه سازنده و اجازه آیین نامه های موجود تغییر می کند. زمانی که قطر انکر بولت به واسطه برخی محدودیت های اشاره شده معین و ثابت باشد، اما باربری آن کمتر از میزان بار وارده باشد، با افزایش عمق کاشت می توان انکر بولت را انتخاب کرد. در سوی دیگر اگر باربری انکر بولت بیشتر از میزان بار وارد شده باشد، می توان عمق کاشت را کاهش داد تا بهترین انتخاب صورت گیرد.

 

 برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید 09125772622

 

ماده یا مصالح پایه: انواع مختلف بتن، انواع آجر، سفال، بلوک های گچی و سیمانی، سنگ های طبیعی و ..... از جمله مصالحی می باشد که به واسطه مقاومت های گوناگون یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب انکر بولت می باشند.

فاصله از لبه ماده پایه و فاصله دو انکر از یکدیگر: هر نوع انکر بولت دارای مشخصاتی است که به واسطه آن می باید در یک فاصله مشخص از لبه آزاد بتن، همچنین در یک فاصله مشخص از یکدیگر نصب شوند.

شرایط اجرا: به طور کلی انکر بولت ها به دو روش نصب می شوند:

الف) بولت و صفحه فلزی به طور همزمان نصب می شوند.

ب) ابتدا انکر بولت کاشته می شود و سپس صفحه فلزی، راد، آرماتور، تجهیزات و .... در زمان مناسب نصب می شوند.

عوامل مؤثر در طراحی انکر‌بولت

  • راستای بار
  • نوع بار
  • بار وارد بر سازه
  • بار وارد به انکر بولت (‌رول بولت‌)
  • فاصله انکر‌ها از یکدیگر و فاصله از لبه ماده پایه
  • عمق کاشت
  • میلگردهای مسلح کننده بتن
  • بتن ترک دار

برای مشاوره رایگان در زمینه کاشت آرماتور(میلگرد) و بولت  با ما تماس بگیرید 09125772622

تعداد بازدید : 2526 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران