برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


5 روش انجام تست جوش فورجینگ میلگرد

جوش فورجینگ میلگرد یک روش رایج برای اتصال سر به سر میلگرد است. اما برای اطمینان از  کیفیت این جوش، لازم است که یکسری تست‌ها بر روی آن انجام شود. این تست‌ها تضمین می‌کنند که جوش فورجینگ، استانداردها و مشخصات مورد نیاز را برآورده می‌کند. بازرسان با بررسی دقیق جوش‌ها از نظر عیوبی مانند ترک‌ها، تخلخل یا همجوشی ناقص، می‌توانند هرگونه ضعف بالقوه‌ای را که ممکن است یکپارچگی ساختاری اجزای جوش‌شده را به خطر بیندازند، شناسایی کنند. از طریق آزمایش‌های دقیق و رعایت استانداردهای صنعتی، تست جوش فورجینگ میلگرد، ایمنی و دوام محصول نهایی را تایید می‌کند. از مهم‌ترین روش‌های بازرسی و آزمایش جوش فورجینگ میلگرد می‌توان به مواردی چون آزمایش التراسونیک، آزمایش کشش، آزمایش خمش، آزمایش خستگی و آزمایش جوش‌پذیری اشاره کرد. در ادامه هرکدام از این آزمایش‌ها را توضیح خواهیم داد.

تست التراسونیک جوش فورجینگ

این آزمایش یک روش غیرمخرب است که برای ارزیابی کیفیت و یکپارچگی اتصالات جوش فورجینگ استفاده می‌شود. در این روش از بازرسی جوش فورجینگ نیاز نیست جوش بین دو میلگرد را خراب کنیم. این تکنیک از امواج صوتی با فرکانس بالا برای شناسایی و ارزیابی هرگونه نقص داخلی یا ناپیوستگی در ناحیه جوش استفاده می‌کند. در طول فرآیند آزمایش جوش فورجینگ، یک مبدل اولتراسونیک بر روی سطح اتصال جوش ‌داده‌ شده قرار می‌گیرد. سپس با انتشار امواج صوتی به داخل جوش نفوذ می‌کند. این امواج صوتی سپس به مبدل بازمی‌گردند و یک نمایش بصری از ساختار داخلی جوش ایجاد می‌کنند. با تجزیه ‌و تحلیل انعکاس امواج اولتراسونیک، بازرسان می‌توانند عیوب مختلف مانند ترک، عدم هم‌جوشی یا تخلخل را شناسایی و مشخص کنند. تست التراسونیک جوش فورجینگ، اطلاعات ارزشمندی در مورد کیفیت جوش ارائه می‌دهد و تضمین می‌کند که ناحیه جوش ‌داده ‌شده استانداردها و مشخصات مورد نیاز را برای ایمنی و  اطمینان برآورده می‌کند.

تست کشش میلگرد جوش‌ شده

تست کشش برای جوش فورجینگ میلگرد یک روش آزمایش مکانیکی است که برای ارزیابی استحکام و شکل‌پذیری اتصال جوش میلگرد استفاده می‌شود. در این آزمایش، یک نمونه میلگرد جوش‌شده را در معرض نیروی کششی محوری قرار می‌دهیم تا زمانی که جوش بین دو میلگرد شکسته شود. در طول آزمایش، نیروی اعمالی به‌تدریج افزایش می‌یابد و افزایش طول یا تغییر شکل مربوط به نمونه، اندازه‌گیری می‌شود. آزمایش کشش به تعیین خواص مکانیکی مهم مانند استحکام کششی نهایی، استحکام تسلیم و افزایش طول میلگرد کمک می‌کند که شاخص‌های مهم عملکرد جوش تحت بار هستند. با انجام تست جوش فورجینگ میلگرد از نظر کشش، می‌توانیم توانایی اجرای جوش فورجینگ را برای مقاومت در برابر نیروهای وارده، ارزیابی کنیم و مطمئن شویم که اتصال جوش فورجینگ ما در حد استاندارد ما مقاوم هست و عملکرد مناسبی دارد یا نه. این اطلاعات برای اطمینان از ایمنی و قابلیت اطمینان میلگرد جوش‌داده‌شده حیاتی هستند.

تست کشش میلگرد جوش شده

آزمایش خمش جوش فورجینگ میلگرد

این آزمایش فورجینگ میلگرد مانند آزمایش کشش، یک آزمایش مکانیکی است. این تست برای ارزیابی شکل‌پذیری و کیفیت اتصالات میلگردهای جوش داده‌شده در سازه‌های ساختمانی و بتنی استفاده می‌شود. در تست خمش، یک نمونه میلگرد جوش‌شده را، با قطر و طول خاص، در معرض نیروی خمشی قرار می‌دهیم تا زمانی که به زاویه مشخصی از انحراف یا شکست برسد. برای این کار، نمونه میلگرد برروی تکیه‌گاه قرار می‌گیرد و با استفاده از دستگاه یا ماشین خمش، به‌تدریج خم می‌شود. آزمایش خمش به ارزیابی توانایی جوش، برای مقاومت در برابر تغییر شکل و تعیین مقاومت آن در برابر ترک یا شکست، تحت بارهای خمشی کمک می‌کند. با انجام این آزمایش می‌توانید مطمئن شوید که استانداردها و مشخصات لازم برای یکپارچگی سازه و ایمنی میلگردهای جوش‌شده در پروژه‌های ساختمانی شما رعایت می‌شوند. نتایج آزمایش خمشی اطلاعات ارزشمندی را در مورد عملکرد جوش ارائه می‌دهد.

تست جوش فورجینگ میلگرد از نظر خستگی

تست خستگی برای جوش فورجینگ میلگرد یک روش مکانیکی است که برای ارزیابی استقامت و دوام اتصالات جوش‌شده در میلگرد و در شرایط بارگذاری چرخه‌ای استفاده می‌شود. این آزمایش، تنش و کرنش مکرری را که جوش در طول عمر موردنظر خود تجربه خواهد کرد، شبیه‌سازی می‌کند. آزمایش خستگی شامل قراردادن یک نمونه میلگرد جوش‌شده در معرض چرخه‌های بارگیری و تخلیه مکرر است. بار اعمال‌شده معمولا کمتر از مقاومت نهایی محل جوش است، اما برای ایجاد شکست در طول زمان کافی است. تعداد چرخه‌ها و مقدار بار اعمال‌شده، به‌دقت کنترل می‌شود تا شرایط عملیاتی در دنیای واقعی تکرار شود. با انجام این تست جوش فورجینگ، می‌توان مقاومت جوش را در برابر شروع و انتشار ترک و همچنین توانایی آن در تحمل بارگذاری چرخه‌ای بدون شکست، ارزیابی کنند. نتایج این آزمایش، اطلاعات مفیدی را در مورد استحکام خستگی، عمر خستگی و عملکرد کلی محل جوش ارائه می‌دهد و مشخص می‌کند که میلگردهای جوش‌شده، استانداردها و مشخصات لازم را در بلندمدت برآورده می‌کنند.

بازرسی چشمی جوش فورجینگ

بازرسی چشمی عبارتست از بررسی قطعات بدون انجام هیچ گونه تست مخرب یا غیر مخرب و مشخص کردن عیوب موجود در قطعه تنها با استفاده از چشم. در بازرسی چشمی جوش فورجینگ میلگرد، باید قطر قسمت جوشکاری شده که بیشترین قطر نسبت به نواحی اطراف محل جوش است، شیب ملایمی از نواحی اطراف خود داشته باشداما اگر حرارت اعمال شده به میلگرد در حین جوشکاری بیشتر از حالت استاندارد باشد، یا اینکه فشار پمپ دچار اختلال بوده و تنظیم نباشد، این شیب ملایم وجود نخواهد داشت و در چنین حالتی اگر یک بار فشاری یا کششی به میلگرد اعمال شود، میلگرد از محل جوش می ‌شکند و جدا می‌ شود.

بازرسی چشمی جوش فورجینگ

هزینه انجام تست جوش فورجینگ چقدر است؟

هزینه این آزمایش می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد:

  • مشخصات و پیچیدگی تست جوش فورجینگ میلگرد
  • اندازه و کمیت آزمایش جوش فورجینگ
  • مرکز آزمایش
  • صدور گواهینامه
  • خدمات اضافی در بازرسی جوش فورجینگ

در ادامه هر یک از موارد بالا را به‌صورت کلی توضیح می‌دهیم:

مشخصات و پیچیدگی تست جوش فورجینگ میلگرد

الزامات خاص و پیچیدگی تست می‌تواند بر هزینه آن تاثیر بگذارد. به‌عنوان مثال، اگر آزمایش شامل چندین موقعیت جوش یا استانداردهای کیفیت خاص باشد، ممکن است به منابع و تخصص بیشتری نیاز داشته باشد که منجر به هزینه‌های بالاتر می‌شود.

اندازه و کمیت آزمایش جوش فورجینگ

اندازه و کمیت تست بر هزینه آن موثر است. میلگردهایی با سایزهای بزرگتر یا تعداد بیشتر به زمان و عملیات بیشتری نیاز دارند.

نوع مرکز آزمایش

مکان و شهرت مرکز آزمایش نیز یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در هزینه تست جوش فورجینگ است. آزمایشگاه‌های مجهز و معتبر، معمولا هزینه‌های بیشتری را برای خدمات خود دریافت می‌کنند.

الزامات صدور گواهینامه

اگر آزمایش جوش، بخشی از فرآیند صدور گواهینامه باشد، ممکن است هزینه‌های اضافی مربوط به مستندات، ممیزی‌ها و انطباق با استانداردهای خاص دریافت شود.

خدمات اضافی در بازرسی جوش فورجینگ

امکان دارد برای تست جوش، خدمات اضافی مانند آنالیز متالورژی نیاز باشد. هزینه این خدمات، به هزینه کلی آزمایش اضافه می‌شود.

تست جوش فورجینگ میلگرد نقش مهمی در تضمین یکپارچگی و ایمنی سازه‌های بتنی ایفا می‌کند. این آزمایش‌ها کیفیت و استحکام اتصالات جوش ‌شده را در میلگردها که برای تقویت عناصر بتنی استفاده می‌شوند، ارزیابی می‌کنند. با قراردادن میلگردهای جوش ‌شده در معرض آزمایش‌های دقیق، می‌توان هرگونه نقص یا ضعف احتمالی جوش را شناسایی و اصلاح کرد و مانع از اتفاقات خطرناک و مخرب مانند فروپاشی یا تغییر شکل سازه شد.

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 311 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.