برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
کاشت بولت در بتن

کاشت بولت در بتن

یکی از راه های مقاوم سازی ساختمانها، کاشت بولت در بتن است که مزایای زیادی دارد. این روش برای متصل کردن المان های جدید و قدیمی ساختمان های بتنی، افزایش مقاومت فونداسیون ساختمانهای فلزی و موارد دیگر کاربرد دارد. در این نوشته می خواهیم درباره روش کاشت بولت در بتن و کاربردهای آن با شما صحبت کنیم و از شما دعوت می کنیم که تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

 

برای مشاوره رایگان در زمینه مقاوم سازی و کاشت انکر بولت در بتن با ما تماس بگیرید 09125772622

 

موارد استفاده از روش کاشت بولت در بتن چیست؟

اگر بعد از بتن ریزی مشخص شود که یک یا چند صفحه ستون در فونداسیون از قلم افتاده اند، می توان از روش کاشت بولت در بتن برای حل این مشکل استفاده کرد. زمانی که نقشه یک ساختمان تغییر می کند و مکان جانمایی ستونهای فولادی جابه‌جا می شود نیز می توان از روش کاشت بولت برای حل چنین مشکلاتی استفاده کرد. اگر قبل از ساخت سازه، نقشه برداری دقیق صورت نگرفته باشد و مکان صفحه ستونها به صورت دقیق مشخص نشده باشد، می توان از این روش برای جبران این مشکل استفاده کرد. کاشت بولت در بتن به منظور نصب صفحه ستون در ساختمانهای فولادی نیز کاربرد زیادی دارد. یکی دیگر از موارد به‌کارگیری این روش، اجرای اضافه بنای ساختمان در کناره ساختمان است که برای اضافه بنای طبقات و اجرای تیر اصلی و تیر فرعی به کار می رود.

علاوه بر اینها، برای برطرف کردن ایرادها و خطاهای اجرایی در ساختمان های بتنی، نصب تیرهای برق یا گاردریل های کنار اتوبانها و در اطراف پلهای بتنی، کاشت بولت به صورت زیر سقفی، تقویت پای ستون، افزایش ابعاد پی سازه برای افزایش باربری آن، نصب سازه های دریایی، تقویت ستون و اتصالات، تثبیت تاسیسات مکانیکی به بتن و... از جمله دیگر کاربردهای روش کاشت بولت است.

به دلیل راحتی این روش و مزایای زیاد آن، از کاشت بولت در نقشه های ساختمانی بسیار استفاده می شود.

در هنگام کاشت بولت و میلگرد در بتن، باید میزان عمق کاشت بولت و فاصله بولت هارا محاسبه کرد تا بتوان این کار را به درستی انجام داد.

کاشت بولت و کاشت میلگرد، فرآیندهای بسیار دقیق و مهمی هستند که به بررسی فنی دقیق نیاز دارند. عمق کاشت بولت ها، قطر بولت ها و تعداد آنها، از جمله مواردی هستند که در پروژه های مقاوم سازی باید به صورت دقیق محاسبه شوند.

 

برای مشاوره رایگان در زمینه مقاوم سازی و کاشت انکر بولت در بتن با ما تماس بگیرید 09125772622

کاشت بولت

 

مراحل کاشت بولت در بتن به چه صورتی است؟

برای کاشت بولت در بتن، ابتدا محل چاله و سطح بتنی های کناری تمیز می شوند تا گرد و غبار و آلودگی های سطح موردنظر پاکسازی شوند. سپس عملیات چال زنی انجام می شود. بعد از چال زنی، بولت در داخل فضای موردنظر قرار می گیرد و در فضای اطراف آن، چسب مخصوص تزریق می شود. برای اینکه بولت به خوبی در بتن کاشته شود، از سیمان زودگیر نیز استفاده می شود.

برای کاشت بولت در بتن می توان از چسب های مخصوص این کار استفاده کرد. چسب های کاشت بولت و بولت هیلتی، به صورت گان و بسته های حجمی و کیلوگرمی بسته بندی می شوند. چسب هیلتی، چسب کالم و چسب اس تی اس با مرغوب ترین و بهترین چسب های کاشت بولت هستند. این چسبها را می توان با گان مخصوص در داخل سوراخ بتن استفاده کرد. از چسب کاشت بولت می توان برای نصب ماشین آلات، بیس پلیت ها، بولت ها، گاردریل ها و... استفاده کرد. برای کاشت بولت در بتن می توان از دو روش کاشت بولت مکانیکی و کاشت بولت با روش شیمیایی استفاده کرد. در روش کاشت بولت شیمیایی از چسب کاشت بولت استفاده می شود؛ اما در روش کاشت بولت مکانیکی، ابتدا سوراخی به قطر حدود دو میلیمتر بزرگتر از قطر بولت در بتن ایجاد می شود، سپس بولت مخصوص با مهار مکانیکی داخل سوراخ قرار می گیرد.

 

برای مشاوره رایگان در زمینه مقاوم سازی و کاشت انکر بولت در بتن با ما تماس بگیرید 09125772622

 

مهم ترین نکته در کاشت بولت چیست؟

مهم ترین نکته در این روش، محاسبه عمق کاشت بولت در بتن فونداسیون است. اگر محاسبات دقیق در این زمینه انجام شود، بولت های کاشته شده در فونداسیون باعث فشار و وارد شدن نیرو به سازه می شود که این موضوع اصلا برای دوام و مقاومت ساختمان مناسب نیست و احتمال وقوع حوادث ناگوار را افزایش می دهد. به همین دلیل است که برای کاشت بولت در بتن، از نرم افزارهای فنی دقیق استفاده می شود تا عمق کاشت بولتها و موارد مهم این کار مشخص شده و کاشت بولت در بتن به صورت کاملا ایمن انجام شود. بهتر است کاشت بولت در سازه خود را به افراد متخصص و باتجربه بسپارید تا این کار را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام دهند.

تعداد بازدید : 4009 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.