برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

مقاوم سازی ساختمان با ژاکت بتنی

اشتراک گذاری:

مقاوم سازی ساختمان های بتنی

 یکی از موارد مهم در ساختمان سازی است که باعث طول عمر سازه های بتنی و افزایش دوام آنها می شود. سازه های بتنی بر اثر عواملی مانند زلزله، بادهای شدید، تحمل بارهای وارده و خستگی دچار فرسودگی می شوند و باید آنها را مقاوم سازی کرد تا آسیب نبینند و خراب نشوند. یکی از روشهای عالی برای مقاوم سازی ساختمان بتنی، استفاده از پوشش بتنی یا ژاکت بتنی در اطراف المانهای سازه مانند ستون، تیر و دیوار برشی است.

 

ژاکت بتنی چیست؟

ژاکت بتنی، لایه ای از بتن، میلگردهای طولی و خاموت های بسته است. روکش های بتنی، مقاومت برشی و خمشی ستون را افزایش می دهد و باعث شکل پذیری ستون خواهد شد. استفاده از روکش بتنی به شرایط بستگی دارد و می تواند دور تا دور ستون یا در یک قسمت از ستون اجرا شود. متداول ترین استفاده از ژاکت بتنی، به کارگیری آنها در مقاوم سازی دیوارهای برشی و مقاوم سازی فونداسیون ساختمان است.

در روش مقاوم سازی ساختمان با ژاکت بتنی، المان های ضعیف مانند تیر، ستون، دیوار برشی و حتی فونداسیون ساختمان با اضافه کردن میلگردهای اصلی و اجرای بتن ریزی مجدد مقاوم سازی خواهند شد. مقاوم سازی با ژاکت بتنی ، مزایای خاص خودش را دارد که در این نوشته با آنها آشنا خواهید شد. هدف از این روش مقاوم سازی، این است که قابلیت تغییر شکل اعضای ناکارآمد و ضعیف سازه کمتر شود و مقاومت سازه به صورت کلی افزایش پیدا کند.

 

 برای مشاوره رایگان در زمینه مقاوم سازی با ما تماس بگیرید 09125772622

 

 

 

ژاکت بتنی

 

مقاوم سازی ساختمان با ژاکت بتنی به چه روشی انجام می شود؟

در این روش، ابتدا در فواصل معین سوراخ هایی در پیرامون المانهای ضعیف ساختمان مانند تیرها، ستون و دیوار برشی ایجاد می شود. سپس یک مش فولادی با آرماتورهای آجدار در اطراف ناحیه موردنظر قرار می گیرد. سوراخ هایی که به وجود آمده اند با استفاده از چسب اپوکسی پر می شوند و آرماتورهای L شکل داخل آنها قرار می گیرد. بعد از این مرحله، قالب هایی در اطراف آن ناحیه قرار می گیرد و داخل آنها با بتن پر می شود. این پوشش بتن جدید و آرماتورهای آن باعث افزایش مقاومت و شکل پذیری المان سازه ای خواهد شد. مقاوم سازی با کمک ژاکت بتنی روی افزایش مقاومت کمانشی ستونها، مقاومت و شکل پذیری ستونها، تیرها و دیوارهای برشی تاثیر مستقیم می گذارد. بعد از اجرای مقاوم سازی با ژاکت بتنی، خواهید دید که اندازه المان بیشتر می شود؛ زیرا از آرماتورها و میلگردهای طولی استفاده شده و سپس دور تا دور آنها با بتن پوشانده شده است.

شاید فکر کنید که در این روش، سوراخ های ایجاد شده در سازه مانع از مقاوم شدن کلی ساختمان می شود؛ اما باید بدانید که این سوراخ ها با فاصله و اندازه معین ایجاد می شوند؛ به طوری که باعث ایجاد ضعف عمده در سازه نشود و آرماتور ستون را قطع نکند.

مقاوم سازی با ژاکت بتنی باعث افزایش ابعاد ستون می شود که این موضوع، باعث افزایش وزن ساختمان خواهد شد.

برای درک بهتر این روش مقاوم سازی، بهتر است ستون ساختمان را در نظر بگیرید. در روش مقاوم سازی بتن با ژاکت بتنی، ابتدا آرماتورها به دور ستون بسته می شوند؛ سپس دور تا دور ستون قالب بندی شده و در همین قالب، عملیات بتن ریزی یا بتن پاشی انجام خواهد شد. بعد از مقاوم شدن بتن ریخته شده، قالب موردنظر از اطراف ستون برداشته می شود و میلگردها و بتن های دور میلگرد به ستون اضافه می شوند که همین موضوع باعث افزایش مقاومت ستون ساختمان خواهد شد.

 

 برای مشاوره رایگان در زمینه مقاوم سازی با ما تماس بگیرید 09125772622

 

مزایای مقاوم سازی با ژاکت بتنی چیست؟

  • یکی از مهمترین و بهترین مزایای مقاوم سازی با ژاکت بتنی این است که این روش با المان نیازمند مقاوم سازی کاملا همگن و هم جنس است. یعنی در پایان عملیات مقاوم سازی یک المان در ساختمان، المان جدید نیز یک المان بتنی است.
  • از دیگر فواید روش مقاوم سازی با ژاکت بتنی این است که به پوشش ضدآتش نیازی ندارد و المان موردنظر کاملا مقاوم می شود.
  • بعد از اجرای این روش مقاوم سازی، هیچ تغییری در میزان خوردگی و زنگ زدگی المان موردنظر به وجود نمی آید.
  • مقاوم سازی با ژاکت بتنی را می توان در تمام بخش های سازه پیاده سازی کرد؛ در حالی که سایر روش های مقاوم سازی بتن در همه قسمتهای ساختمان قابل اجرا نیست.
  • مقاوم سازی با ژاکت بتنی، کمترین دخالت را در معماری ساختمان خواهد داشت.
  • مقاوم سازی با ژاکت بتنی، بهترین گزینه برای افزایش مقاومت دیوارهای برشی و فونداسیون ساختمان است.

 

درست است که مقاوم سازی ساختمان با ژاکت بتنی مزایای زیادی دارد، اما نمی توان از معایب این روش چشم پوشی کرد.

 

معایب روش مقاوم سازی ساختمان با ژاکت بتنی چیست؟

  • مقاوم سازی با ژاکت بتنی باعث تغییر در ابعاد المان موردنظر می شود. این موضوع باعث بزرگتر شدن طول و عرض المان ساختمان خواهد شد و جانمایی المان مقاوم سازی شده را تغییر می دهد. در نتیجه این موضوع باعث کوچکتر شدن فضا خواهد شد.
  • از آنجایی که ابعاد المان موردنظر بزرگتر می شود و سختی و مقاومت آن نیز افزایش پیدا می کند، بعد از مقاوم سازی باید کنترل هایی در خصوص تیر قوی- ستون ضعیف انجام شود.
  • در ساختمان های چند طبقه، نمی توان مقاوم سازی ستونها را بدون در نظر گرفتن ستونهای طبقات پایین انجام داد؛ زیرا بعد از مقاوم سازی با ژاکت بتنی، ابعاد ستون بیشتر می شود و ایجاد ستون بزرگتر روی ستون کوچکتر مشکل ساز خواهد بود.
  • یکی دیگر از معایب روش مقاوم سازی با ژاکت بتنی این است که به عوامل اجرایی مختلف مانند آرماتور بند، بتن ریز، اکیپ اجرایی کاشت میلگرد و اکیپ قالب بند نیاز دارد و به همین دلیل، این روش مقاوم سازی کمی دشوار است.
 

 برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید 09125772622

 

استفاده از ژاکت بتنی در سازه ها، از جمله کارهایی است که مقاومت سازه را به صورت کلی افزایش می دهد و کاربرد زیادی نیز دارد. در این نوشته با روش مقاوم سازی ساختمان با ژاکت بتنی آشنا شدید و مزایا و معایب این روش را درک کردید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم.

تعداد بازدید : 683 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران