برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


معرفی اکسپنشن بولت (Expansion Bolt) و انواع آن

اکسپنشن بولت یا اکسپنشن انکر اتصال دهنده هایی هستند که جهت استفاده در مصالح ساختمانی طراحی گردیده اند و نیروی نگه دارنده را از طریق انبساط و در واقع اصطکاک به وجود می آورند. دو نوع انکر اکسپنشن یا انکر انبساطی وجود دارد: 1) منبسط شده (pre-expanded)  و 2) منبسط شونده (un-expanded).

انکر منبسط شده داخل یک سوراخ پیش ساخته ی فشرده وارد شده و به دلیل برآمدگی در بدنه ی انکر، عامل نگه دارنده در آن اعمال نیروی فشاری می باشد. 

انکر منبسط شونده و یا از قبل گسترش نیافته بعد از داخل شدن به سوراخ پیش ساخته و سفت گردیدن شروع به انبساط میکند.

 

 مصالح پایه اتصال:

هر انکر انبساطی در مصالح ساختمانی خاصی به صورت بهینه عمل میکند. بعضی از انکر های انبساطی فقط در بتن های سخت کاربرد دارند و بعضی از آن ها در بتن های سخت و همچنین در بلوک و آجرها نیز مورد استفاده قرار  می گیرند. ظرفیت باربری انکرهای انبساطی ارتباط مستقیمی با کیفیت مصالح پایه دارند. به عنوان مثال اگر مصالح پایه، بلوک های سیمانی غیر سخت باشند ظرفیت باربری انکر انبساطی نیز ناچیز است.

 

 

انکر اکسپنشن منبسط شده (Pre-Expanded Expansion Anchors):

انکر اکسپنشن منبسط شده

 

به علت اینکه این نوع انکر ها به مرحله دومی جهت سفت کردن نیاز ندارند و با توجه به پایین بودن زمان نصب، هزینه اتصال در محل کاهش می یابد. 

انکرهای منبسط شده در ابعاد کوچکی موجود می باشند و فقط مناسب اتصالات با باربری های پایین هستند. آنها دارای یک سری می باشند که مانع از خارج شدن انکر می شوند و در واقع غیر قابل دستکاری محسوب میگردند. وقتی انکر داخل سوراخ می شود قسمت انبساط یافته ی آن همواره به دیواره ی سوراخ فشار وارد می کند. این نیروی مداوم همان نیروی نگه دارنده ایست که اتصال را برقرار میکند.

 

- انکر منبسط شده ی دو بخشی (Split Drive Anchor) :

انکر منبسط شده ی دو بخشی (split drive anchor)

 

این انکر فقط در قطر 1/4 اینچی موجود است که در دو نوع با سرهای فلت یا تخت و گرد ارائه می گردد. طول آن از 1/2 تا 4 اینچ متغیر است و فقط در مصالح ساختمانی سخت مانند بتن کاربرد دارد.

 

- اسپایک (Spike) :

این انکر در ابتدا نام و برند تولید کننده انکر های بتنی بود. این انکر در انتهای پیکره ی آن به فرم "S" در آمده و در چهار قطر "3/16 ، "1/4 ، "3/8 و "1/2 اینچ ارائه می گردد. این انکر از فولاد کربن روی اندود شده یا فولاد استنلس استیل یا ضد زنگ تشکیل شده است و در چهار مدل سری در دسترس می باشد.

 

 

انکر اکسپنشن منبسط شونده (Un-Expanded Expansion Anchors) :

 

- رول بولت (Wedge Anchor)

 

رول بولت (wedge anchor)

 

این انکر با دارا بودن یک غلاف منبسط شونده در انتهای آن باعث ایجاد نیروی نگهدارنده و مقاومت کششی برای اتصالات در بتن می گردد. ظرفیت باربری انکر منبسط شونده غلافی بسته به جنس و برند آن متفاوت می باشد و میتوان در طیف وسیعی از اتصالات در بتن استفاده نمود. این انکرهای مکانیکی در اتصالات سازه ای نیز کاربرد فراوانی دارند. این محصول در 9 قطر مختلف و در طول های متفاوت تولید شده است تا اکثر نیازهای اتصال در بتن را برآورده کند. این انکر ها ساخته شده از فولاد کربن روی اندود شده، گالوانیزه ی گرم و استنلس استیل (فولاد ضد زنگ) ساخته شده و در دسترس هستند. انکر های باربری سنگین و پرقدرت نوعی دیگر از این مدل انکر می باشند که از ظرفیت باربری بسیار بالایی برخوردارند. خریداران محترم انکر بولت های اصطکاکی میتوانند با مراجعه به سایت فروش شرکت وریا ماتاک از مشخصات کامل این نوع انکر ها در سایز ها و برند های مختلف مطلع شوند و با توجه به کاربری هر کدام محصول مورد نظر خورد را انتخاب نمایند.

 

 

- انکر رزوه داخل یا ضربه ای (Drop-In Anchor) :

انکر ضربه ای یا رزوه داخل drop in anchor

انکر ضربه ای در واقع یک انکر رزوه داخل می باشد که در بتن مورد استفاده قرار می گیرند. برای انبساط غلاف در این انکر باید پس از قرار دهی آن در حفره از ابزار مخصوص نصب استفاده نمود. انکر رزوه داخل از فولاد کربن روی اندود شده یا فولاد ضد زنگ استنلس استیل ساخته شده است. توضیحات کاربردی و مشخصات هرکدام از انکرهای رزوه داخل برندهای معتبر که شرکت وریا ماتاک فروش آن را برعهده دارد به طور مفصل در سایت فروش قرار داده شده است تا مهندسان و کارفرمایان عزیز بتوانند با مقایسه آن ها، محصول مدنظر خود را انتخاب و سفارش دهند. 

انکر هالوکور نوعی دیگر از انکرهای رزوه داخل می باشند که جهت استفاده در بتن های هالوکور و توخالی پیش ساخته کاربرد دارند. 

انکر هالوکور

 

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 13024 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران