برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


مجهز کردن فنداسیون به بولت

مجهز کردن فنداسیون به بولت

 

دیاگرام ظرفیت لرزه‌ای نشان می دهد که وجود بولت در فونداسیون یک سازه، می تواند منجر به تقویت آن قسمت شود.

هدف استفاده از بولتها ایجاد پیوستگی بین فونداسیون و اعضای قرار گرفته‌ی سازه‌ای روی آن می باشد (زیرسازه و روسازه را متصل و هماهنگ می کند). بولتها از اعضای روسازه آغاز می شوند و در بتنِ فونداسیون فرو می روند. اما مساله اینجاست که کسی استفاده از بولتها را خیلی جدی نمی گیرد و یا آن طور که باید و شاید، صحیح آن ها را به کار نمی بندند.

در نتیجه باید گفت که یک طراحی مناسب برای طراحی، و نصب بولتهای فونداسیون؛ مساله‌ای است حیاتی و مهم. به علاوه، انتخاب مصالح مناسب خود عنصر مهم و کاربردی دیگری است. یعنی باید بار و تنش های احتمالی را تخمین زد، و سپس بر مبنای ان ها نوع بولت را طراحی و انتخاب کرد.

به طور کلی، دو نوع بولت در فونداسیون استفاده می شود: expansion bolts و epoxy-set bolts

 

بولت های Expansion

این نوع بولتها به نام بولتهای مکانیکی فونداسیون شناخته می شوند. و باید گفت که رایجترین انکربولتهای تقویت سازه و فونداسیون در مقابل لرزه هستند. اگرچه هزینه‌ی تمام شده برای اجرای آنها پایین و به صرفه است، اما باید بتن با کیفیتی اجرا شده باشد تا نتیجه‌ی دلخواه از آنها حاصل شود. در نتیجه باید در پی های قوی و مجهز، دارای تن قدرتمند و با کیفیت از آن ها استفاده کرد

طبق آیین نامه ی ABAGاینگونه بیان شده است که می توان از بولتهای expansion در هر طولی استفاده کرد، اگر به ساختار بتن فونداسیون آسیبی وارد نشود (ایجاد ترک خوردگی نکند). شایان ذکر است که این انکربولتهای مکانیکی فوق العاده کارآیی مناسبی دارند به شرطی که درست و صحیح اجرا شوند.

 

بولت های Epoxy

این بولتها نسبت به نمونه های مکانیکی گزینه‌ی بهتری هستند اگر فونداسیون یا پی ضعیف اجرا شده باشد. همچنین در صورتی که آپلیفت (لرزه سازه را بالا و پایین بکشد نه به طرفین)، برای سازه پیش بینی شود، استفاده از این نمونه بولتها در پی شدیدا توصیه می شود. همچنین، طول استفاده از این بولتها محدودیت ندارد (می تواند خیلی بلند باشد چون لطمه‌ای به پی نمی زند) در نتیجه پیوستگی قابل توجهی بین روسازه و فونداسیون ایجاد می شود. اهمیت این خصیصه جایی برجسته می شود که پای دیوارهای برشی در میان باشد. به این معنی که با استفاده از این بولتها در نقاط تماس می توان ارتباط و پیوستگی مناسبی بین تمامی اعضای سازه ای؛ ایجاد کرد.

گروه پیمانکاری وریاماتک با داشتن امکانات وتجهیزات پیشرفته وبا بکار گیری نیروهای فنی و متخصص آمادگی اجرای  مقاوم سازی و کاشت انکر بولت با سریعترین زمان ومناسبترین قیمت و همچنین استفاده از مواد ومصالح با کیفیت در پروژه های شما کارفرمایان محترم را دارد و در این زمینه کارشناسان ما ضمن بازدید رایگان از پروژه تمام اطلاعات تخصصی مربوطه را در اختیار شما قرار میدهند 

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 6013 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.