برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


مته و انواع آن

مته

 

مته ابزاری است که به منظور ایجاد سوراخ و حفره در اجسام مختلف با ابعاد و عمق های دلخواه مورد استفاده قرار می گیرد. مته به دریل وصل شده و با تحت اثر نیروی چرخشی تولید شده توسط دریل می چرخد و سوراخ ایجاد می کند. از پرکاربردترین مته ها می توان به مته الماسه و مته آهن اشاره کرد که مته الماسه در سوراخکاری های ساختمانی برای سوراخ کردن دیوار، کاشی و بتن کاربرد دارد در حالی که مته آهن برای سوراخ کردن آهن، چدن، استیل و چوب به کار می رود.

 

مته آهن:

بر دو نوع است: مته آهن کوتاه و مته آهن بلند؛ که هر کدام متناسب با ضخامت قطعه مورد نظر که قرار است سوراخکاری شوند مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مته گرانیت:

برای ایجاد سوراخ در سنگ های گرانیتی مورد استفاده قرار می گیرد. به علت ایجاد حرارت در زمان سوراخکاری و به منظور جلوگیری آسیب مته و گرانیت از آب استفاده می شود.

 

مته آلومینیوم:

برای سوراخکاری فلزاتی مانند آلومینیوم و مس به کار می رود.

 

مته چوب:

برای ایجاد سوراخ بر روی چوب و فراورده های چوبی به کار می رود. این نوع مته نسبت به مته آهن ارزان تر است.

 

مته کبالت:

مته کبالت بسیار پرکاربرد بوده و شبیه مته آهن است. این مته بدلیل وجود کبالت(معمولا 5%) مقاومت بالایی دارد و دماهای بالاتر را به راحتی تحمل می کند. برای سوراخ کردن فولاد از این مته استفاده می شود.

 

مته کونیک:

انتهای این نوع مته ها تقریبا مخروطی شکل است و برای سوراخ کردن چوب و فلز کاربرد دارند. در این مته ها با توجه به اینکه نوک مته با قطعه کار سطح تماس بیشتری دارد، در مقایسه با مته های معمولی گرمای بیش تری ایجاد می شود.

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 6789 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران