برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


عوامل موثر در انتخاب چسب کاشت میلگرد

اینکه جهت اجرای روش کاشت میلگرد یا بولت در بتن از چه برند، نوع و رده ای از چسب کاشت میلگرد استفاده کرد، خود به پارامترهای بسیار زیادی وابسته است که در ذیل به آنها اشاره می‌شود.

برای خرید انواع چسب کاشت میلگرد و بولت  با فروشگاه وریاماتاک مراجعه فرمایید.

 

هدف از اجرای کاشت میلگرد:

تعیین اهداف اجرای کاشت بولت و میلگرد به منظور انجام محاسبات فنی دقیق و همچنین بررسی حالات شکست مهار و کاشت میلگرد صورت گرفته در بتن (تحت بارهای کششی، برشی یا ترکیی) و جلوگیری از وقوع حالات شکست ترد، به خصوص در عملکرد سازه ای بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 

سطوح مورد نیاز:

سطوحی(افقی، تخت، مایل، عمودی و یا سقفی) که نیاز به اجرا و تقویت داریم باید مشخص گردد چراکه بعضی از تولیدکنندگان چسب ها به سبب خاصیت شره شدن (جاری شدن) برخی از چسب کاشت، محدودیت های خاصی را در کاتالوگ های چسب تولیدی خود در این خصوص عنوان می‌کنند.

 

نوع سطح از لحاظ ترک خوردگی:

باید مشخص گردد که اجرای روش کاشت میلگرد، قرار است بر روی سطوح بتنی ترک خورده انجام پذیرد یا سطوح بتنی ترک نخورده. این خود یکی از مهمترین عوامل انتخاب یک چسب می‌باشد، چرا که بسیاری از چسب ها فقط بر روی سطوح بتنی ترک نخورده قابل استفاده بوده و عملکردی مطلوب از خود به جای می‌گذارند.

 

شرایط محیطی محل تقویت(در حال و آینده):

احتمال قرارگیری بولت و میلگردها در آینده در معرض اکسیداسیون باید بررسی شود. برخی از چسب ها توانایی محافظت کامل از میلگردهای کاشت شده و بولت ها را در آینده ندارند. در واقع باید عدم تاثیرپذیری چسب کاشت میلگرد از عوامل جوی و محیطی مورد توجه قرار گیرد. همچنین ممکن است سطوح انکراژ شده هنگام بهره برداری در معرض مواد نفتی، آب دریا و فاضلاب قرار بگیرند که برخی از چسب ها در مقابل این عوامل به مرور در دچار خوردگی می شوند.

 

نیازهای طراحی:

با توجه به اینکه قدرت چسبندگی و به تبع آن مقاومت برشی، مقاومت محوری فشاری، مقاومت محوری کششی، مقاومت خمشی و ... چسب ها متفاوت است لذا حتما باید به پارامترها و الزامات طراحی مورد نیاز توجه خاص گردد.

 

شرایط نگهداری و انبار:

با توجه به دماهای نگهداری تعریف شده از سوی تولیدکنندگان برای چسب مختلف، بایستی توجه نمود که مکان انبار و نگه داری بسیاری از این مصالح حدود ۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد می‌باشد.

 

نوع بارهای وارده:

در طرح تقویت برای یک المان یا سازه و به ویژه در سازه هایی مانند پل ها، خستگی ناشی از بارهای رفت و برگشتی در آینده نظیر بارهای دینامیکی، حرکت جرثقیل ها، ضربه و غیره در چسب ها و اتصالات باید پیش بینی گردد. برخی از چسب های کاشت میلگرد تا حدود زیادی انعطاف پذیر نمی‌باشند که این خود موجب می‌شود تا در اثر نیروی ناشی از بارهای ذکر شده، شکسته شوند. غالبا هدف صرفا انتخاب یک چسب کاشت جهت طرح تقویت در مقابل بارهای استاتیکی موردنظر می‌باشد.

دمای محیطی در زمان بهره‌برداری: برخی از چسب معتبر کاشت میلگرد کمینه دمای مجاز محیطی برای چسب اجرا شده را به حداقل ۴۰- و حداکثر ۷۰+ درجه سانتیگراد محدود می‌کنند، حال آنکه در بسیاری دیگر از چسب کاشت میلگردهای موجود در بازار ممکن است این مقادیر متفاوت باشند.

 

مقاومت در برابر آتش:

برای طرح کاشت میلگرد و یا بولت ها پس از اجرا و در زمان بهره‌برداری، مقاومت چسب کاشت آرماتور در مقابل آتش باید در طراح در نظر گرفته شده باشد. برخی از محصولات تولید کنندگان چسب معتبر، توانایی تحمل آتش و حرارت تا دمایی حدود ۱۲۰ درجه سانتیگراد را دارا می‌باشند، در صورتی که در بسیاری دیگر از چسب تولیدی موجود در بازار این مقدار ممکن است بسیار پایین تر از حدود ذکر شده باشد.

 

استانداردهای ساخت:

از جمله موارد بسیار با اهمیت در خصوص داشتن انتخابی حرفه ای و آگاهانه برای یک نوع چسب جهت عملیات انکراژ و کاشت میلگردها، توجه به ساخت این محصولات بر اساس استاندارد، گواهینامه و کدهای محاسباتی خاصی است که بر اساس آنها تولید شده است. چسب های کاشت میلگرد از نظر مدت زمان عمل آوری، ضوابط لرزه ای، ارزیابی بهره برداری و مقابله با آتش و حریق باید الزامات استانداردهای معتبر را فراهم کنند.

از چسبهای دوجزیی مخصوص کاشت میلگرد  موجود در بازار ایران که استانداردها ی  زلزله و آتش سوزی را دار میباشند عبارتند از :

BOSSONG – EPOXI21    انکر شیمایی ( چسب دوجزئی کاشت میلگرد شرکت بوسونگ ایتالیا )
HILTI – RE500 V3         انکر شیمایی ( چسب دوجزئی کاشت میلگرد شرکت هیلتی )
BOSSONG – VPLUS

 

برای مشاوره رایگان در زمینه انواع چسب کاشت میلگرد و بولت  با ما تماس بگیرید 09125772622

 

برای خرید انواع چسب کاشت میلگرد و بولت  با فروشگاه وریاماتاک مراجعه فرمایید.

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 6326 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.