برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


ضد یخ بتن چیست؟

عملکرد ضدیخ در بتن بدین صورت است که این افزونه وظیفه شتابدهنگی به عملیات هیدراتاسیون در زمان بتن ریزی درهوای سرد را بر عهده دارد. ضد یخ بتن نوعی افزودنی زودگیرکننده است که به دو نوع کلریدی و غیرکلریدی تقسیم بندی می گردند. باید به این نکته توجه نمود که زودگیر کننده های بتن نقطه انجماد آب داخل بتن را کاهش نمی‌دهند بنابراین نام ضدیخ به نوعی مناسب این افزونه بتن نمی باشد درواقع تاثیر تسریع کننده بتن بر افزایش نرخ هیدراسیون C2S , C3S است.

 

جهت خرید افزودنی ضد یخ بتن و دریافت مشاوره رایگان

با ما تماس بگیرید

ضد یخ بتن

 

ضد یخ بتن (زودگیر کننده بتن) بر پایه کلرید:

از کلریدکلسیم به عنوان رایج ترین و اصلی‌ترین ضدیخ نام برده می شود. این ماده اولین بار در سال 1885 در بتن استفاده گردید از آن پس این تندگیر کننده‌ به تنهایی يا به عنوان یک ترکیب اصلی در دیگر تندگیر کننده ها یا ضدیخ ها بطور وسیعی مورد استفاده قرار گرفت. اثر تسریع‌کنندگی کلریدکلسیم بر روی سیمان، اساساً مربوط به اثر آن بر روی فاز C3S می‌باشد. کلرید کلسیم فقط نرخ هیدراسیون مواد معدنی سیمان را اصلاح نمی‌کند، بلکه ممکن است با آن نیز ترکیب شود و لذا بر روی خواص مقاومت، ترکیبات شیمیایی، سطح و تخلخل محصولات هیدراسیون نیز اثر بگذارد. افزایش مقاومت در سنین اولیه با افزایش مقدار محصولات هیدراسیون ایجاد می‌شود. کلرید کلسیم همچنین نرخ هیدراسیون C2S را بهبود می بخشد. اگر چه مکانیزم تأثیر آن مشابه با اثر آن بر روی C3S است، اما فعالیت آن بر روی C2S بسیار جزئی و با سرعت بسیار کمتر صورت می‌گیرد و لذا معمولاً این اثر در نظر گرفته نمی‌شود.

 

ضد یخ بتن

 

احتمال خطر خوردگی آرماتورها در اثر کلسیم کلرید مدت هاست که مورد بحث است. محققان به این نتیجه رسیده اند که احتمال وجود خوردگی در بتن در صورت استفاده از کلسیم کلرید وجود دارد، زیرا با توزیع غیر یکنواخت یون های کلرید و با مهاجرت یون های کلرید در بتن نفوذناپذیر و ورود رطوبت و اکسیژن به خصوص در شرایط آب و هوایی گرم قابل توجیه است.

 

ضد یخ بتن (زودگیر کننده بتن) غیرکلریدی:

ممنوعیت استفاده از کلسیم کلرید در بتن، طی دهه ی گذشته باعث گسترش کاربرد مواد غیر کلریدی در افزودنی تسریع کننده یا ضدیخ بتن گردید تا هیدراتاسیون سیمان بدون پتانسیل برای خوردگی فراهم شود. تعدادی از ترکیبات غیر کلریدی که در افزودنی ضدیخ بتن میتوانند مورد استفاده قرار گیرند عبارتد از: آلومینات ها، سولفات ها، فرمیت ها، تیوسولفات ها، نیترات ها، سیلیکات ها، هیدروکسیدهای قلیایی، کربنات ها، نیتریت ها و نمک های کلسیم که البته تجاری سازی و تجربه میدانی تنها منجر به استفاده از تعدادی از این موارد محدود می شود.

کلسیم فرمیت افزودنی بتن غیر کلریدی است که به عنوان یک پودر فروخته می شود و در پیمانه 2-1 % وزن سیمان استفاده می گردد. به علت انحلال پذیری کم این افزودنی بتن غیر کلریدی در آب به لحاظ تجاری به فرم مایع در دسترس نیست. این افزودنی بتن غیر کلریدی هیدراتاسیون و گیرش همه ی انواع سیمان را تسریع می کند، در ترکیب این افزودنی بتن غیر کلریدی، توسعه مقاومت اولیه بتن با سدیم نیتریت محسوس است. کلسیم نیتریت به عنوان بهترین افزودنی بتن غیر کلریدی شناخته می شود، که به عنوان یک محلول با ذرات جامد 20% به بازار عرضه می گردد. این افزودنی بتن غیر کلریدی می تواند به راحتی به اختلاط بتن با استفاده از توزیع کننده های معمولی اضافه شود. اثرات توسعه مقاومت ایجاد شده در بتن ناشی از افزودنی بتن غیر کلریدی به ظاهر قابل مقایسه با اثرات حاصل شده با کلسیم کلرید می باشد. علاوه بر بهبود هر دو مقاومت فشاری و کششی، کلسیم نیتریت یک بازدارنده مؤثر در خوردگی القاء شده کلریدی می باشد. این ماده هم اکنون مورد مقبولیت وسیعی واقع شده است. دیگر افزودنی بتن غیر کلریدی شامل کربنات های فلز قلیایی است.

 

جهت خرید افزودنی ضد یخ بتن و دریافت مشاوره رایگان

با ما تماس بگیرید

ضد یخ بتن

 

انواع دیگر ضد یخ بتن و کاربرد آن ها :

ضد یخ بتن فابیر:

  • ضد یخ بتن فایبر برای بتن مسلح، تـرکیبى از مـواد معدنى و آلـى بر پایه نیتروژن است.
  • در ساخت این نوع ضد یخ مسلح بدون کلراید به هیچ عنوان از مواد کلرایدی استفاده نشده است.
  • بتن ریزی در هوای سرد با استفاده از این ضد یخ امکان پذیر است.
  • با وجود استفاده از این ضد یخ یا هرگونه ضد یخ در هنگام بتن ریزی در هوای سرد، رعایت الزامات بتن ریزی در هوای سرد نباید فراموش شود.
  • در حقیقت استفاده از ضد یخ یک اقدام تکمیلی است و باید تمهیدات بتن ریزی در هوای سرد رعایت شود.
  • به علت غلظت بالای این نوع ضد یخ، با کمترین میزان مصرف می توان به نتیجه مطلوب رسید.

 

ضد یخ بتن S :
ضد یخ بتن S یک ترکیب پودری است که برای تسریع در ساخت بتنی که واکنش هیدراسیون سیمان بهتری دارد استفاده می شود.
در صورتی که مقدار مناسب از این ماده مصرف شود می تواند تاثیر چشمگیر بر سرعت تهیه بتن داشته باشد.
این ضد یخ تاثیر زیادی بر وضعیت عادی محصول نمی گذارد.

 

ضد یخ بتن

 

افزایش مقاومت در سنین اولیه:

اصلی ترین مزیت استفاده از ضد یخ بتن توسعه زیاد مقاومت در سنین اولیه است. روند کسب مقاومت در سنین مختلف بستگی به نوع تسریع کننده دارد. مثلاً کلرید کلسیم مقاومت اولیه بتن را افزایش می‌دهد. اما مقاومت دراز مدت را کم می‌کند. فرمات کلسیم برخلاف کلرید کلسیم مقاومت را تا 28 روز را نیز افزایش می‌دهد. نیتریت کلسیم مقاومت 1، 3 و 28 روزه را افزایش می‌دهد. تیوسولفات سدیم و فرمالدئید زمان گیرش را تسریع می‌کند اما مقاومت فشاری را در مقایسه با بتن شاهد مقداری کاهش می‌دهد.

 

 

#ضدیخ_بتن

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 1902 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.