برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


ساروج و روش های تخریب آن

ساروج ترکیبی از آهک، خاکستر و همچنین الیاف حیوانی مانند پشم بز و شتر و گاها فضولات حیوانی است که با آب و گل مخلوط شده و بعد از خشک شدن، در کوره سوزانده می شود. ماده حاصله از کوره بوسیله سنگ آسیاب یا پتک نرم و پودر می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. خاصیت اصلی ساروج نفوذپذیری خیلی پایین آن است و شباهت زیادی به سنگ های آهکی دارد.

 

موارد استفاده از ساروج:

در دروان گذشته، ساروج از اهمیت خاصی برخوردار بوده و جهت ساختن حوض، پل، آب‌انبار، برکه گرمابه و بنای خانه و سد کاربرد داشته ‌است. کاربرد بیشتر ساروج به عنوان روکش و عایق آب بند در سازه‌هایی بوده است که در تماس مستقیم با آب بوده‌اند. همچنین با توجه به برخوردار بودن از سطح بسیار براق و صاف بعد از اجرا، در امر تزئینات ساختمان نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

روش های تخریب ساروج:

  • استفاده از دستگاه اسپیلتر (cut mortar-کات مرتار): این دستگاه بر مبنای ایجاد فشار در داخل ساروج کار می کند. جک های دستگاه درون سوراخ های ایجاد شده در ساروج قرار می گیرد. این روش، مطمئن ترین, سریع ترین(بین 2 الی 5 دقیقه) و راحت ترین روش تخریب ساروج است و کارایی بالایی نسبت به دیگر روش ها دارد. عمده ترین عیب این دستگاه بالا بودن قیمت اولیه آن است.
  • استفاده از مواد منبسط شونده(مانند کتراک): کتراک ماده ای شیمیایی و غیر منفجره است که اغلب در معادن مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد کتراک به گونه ای است که با استفاده از وارد آوردن نیروی کششی به دیواره چاله ها باعث تخریب و شکست سنگ می شود. در طول فرایند تخریب هیچگونه گاز و حرارت بالایی تولید نمی شود و عمل شکست نیز تقریبا مانند عمل انفجار می باشد.
  • استفاده از مواد انفجاری: با استفاده از مواد منفجره عمل تخریب صورت می گیرد.

 

گروه پیمانکاری وریاماتاک آماده ارائه انواع خدمات در زمینه تخریب ساروج می باشد.

 

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 9277 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.