برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


دستگاه فک هیدرولیک یا Jaw Of Hydraulic

یکی از دستگاه های کاربردی در ساختمان سازی و عمران است. کاربرد اصلی دستگاه فک هیدرولیک برای تخریب سازه است. در این نوشته با دستگاه فک هیدرولیک بیشتر آشنا خواهید شد:

 

دستگاه فک هیدرولیک یا Jaw Of Hydraulic ، نام دستگاهی است که برای تخریب ساختمان و تفکیک نخاله های ساختمانی استفاده می شود.

دستگاه فک هیدرولیک به جهت سنگ شکنی قوی، کاربردهای زیادی دارد. به کمک این دستگاه، فرآیند بازیافت راحت تر انجام می شود.

استفاده از دستگاه فک هیدرولیک برای تخریب سازه ابتدا در کشورهای پیشرفته جهان شروع شد. در این کشورها برای تخریب ساختمانهای فولادی یا بتنی، نوعی قیچی روی بیل مکانیکی نصب می شد که در اصطلاح به «فک هیدرولیکی» معروف بود.

 

انواع دستگاه فک هیدرولیک

دستگاه فک هیدرولیکی، انواع مختلفی دارد. هر کدام از این مدلها مزایا و ویژگی های خاص خودشان را دارند و برای هدف خاصی به کار می روند. از جمله انواع دستگاه های فک هیدرولیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فک هیدرولیک دینامیک با ظرفیت 5 تن
 • فک گیره ای هیدرولیک به ظرفیت 15 تن
 • فک گیره ای هیدرولیک به ظرفیت 40 تن
 • فک گیره ای هیدرولیک به ظرفیت 100 تن

به دلیل اینکه دستگاه فک هیدرولیک از جمله انواع سنگ شکنها به شمار می رود، خوب است با سنگ شکنها بیشتر آشنا شوید.

 

سنگ شکن

 

کار اصلی سنگ شکن ها چیست؟

سنگ شکنها، اندازه مصالح را کاهش می دهند تا برای مراحل بعدی ساخت و تولید، قابل استفاده باشند. میزان سختی، فرسایش، اندازه سنگ و رطوبت محیط از جمله مواردی است که نوع سنگ شکن را مشخص می کند.

اگر سنگها سخت و ترد باشد و سایش داشته باشند، از سنگ شکن با دور کم مانند سنگ شکن فکی و سنگ شکن چرخشی استفاده می شود. در این دستگاه ها، فشار باعث خرد شدن سنگ می شود. اگر سنگ خیلی سخت نباشد، از سنگ شکن های ضربه ای و چکشی برای تخریب آن استفاده می شود. در مواردی که سنگها نیمه سخت و مرطوب باشند و در هنگام تخریب، سایش داشته باشند، از سنگ شکنهای غلطکی برای تخریب آن استفاده می شود.

 

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید 09125772622

 

آشنایی بیشتر با سنگ شکن های فکی

سنگ شکن های فکی در صنایع استفاده زیادی دارند. کار با این مدل از سنگ شکن، راحت است و می توان گفت به عنوان سنگ شکن مقدماتی شناخته شده است. این نوع سنگ شکن می تواند سنگهای ترکیبی بسیار سخت مانند سنگ آهن کوارتزیت و کلوخه های بزرگ کلینکر را تخریب کند یا اندازه آنها را کاهش دهد. سنگ شکنهای فکی برای سنگهای فرساینده نیز بسیار مناسب هستند. دستگاه فک هیدرولیک یکی از نمونه های سنگ شکنها است.

 

سنگ شکن فکی از چه قسمتهایی تشکیل شده است؟

سنگ شکن های فکی، قسمتهای مختلفی دارند. از جمله:

 • شافت سنگ شکن
 • زره های فکهای سنگ شکن
 • فک ثابت
 • فک متحرک
 • شافت فک متحرک
 • چرخ تسمه یا پولی
 • بلبرینگ شافت
 • بازوهای مربوط به فک متحرک
 • پیچ رگلاژ
 • فنر برگردان فک متحرک

در سنگ شکنهای فکی، فکها به این صورت هستند که یکی از آنها ثابت و دیگری متحرک است. پوشش فکها از زره است. به وسیله همین فکهای زره ای است که سنگ در میان آنها خرد می شود و تغییر سایز می دهد. برای ساخت پوشش فکها از فولاد ریخته گری استفاده می شود. وجود فولاد در فکهای دستگاه سنگ شکن، باعث می شود که در برابر ضربه و سایش مقاوم تر شوند.

 

سنگ شکن
 

سنگ شکنهای فکی به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند. این دو مدل از نظر ظاهر و عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند:

نوع تک بازویی: در سنگ شکن تک بازویی، حرکت فکها به سمت جلو، عقب، بالا و پایین است. به دلیل اینکه حرکت به آرامی صورت می گیرد، فشار روی فکها کمتر از نوع دو بازویی است. نسبت دهانه تغذیه در دستگاه تک بازویی از دستگاه دو بازویی کوچکتر است. سنگ شکن فکی تک بازویی برای سنگهای سخت مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع دو بازویی: در سنگ شکن فکی دو بازویی، خرکت فکها به طرف عقب و جلو و به صورت نوسانی است. سنگ شکن دو بازویی برای سنگهای سخت و بسیار سخت استفاده می شود. دهانه تغذیه در دستگاه سنگ شکن دو بازویی بزرگتر است و فشار در بین فکها بسیار زیاد است و باعث تخریب سنگهای بزرگ می شود.

 

فک هیدرولیکی

 

مزایای استفاده از دستگاه فک هیدرولیک برای تخریب سازه

 1. دستگاه فک هیدرولیک برای تخریب سازه های بتنی و فولادی بسیار مناسب است. بازوهای فک هیدرولیک با فشار بالایی که به سنگ یا بتن می آورد، باعث تخریب آن می شود. استفاده از دستگاه فک هیدرولیک برای تخریب سازه این مزایا را دارد:
 2. استفاده از دستگاه فک هیدرولیک ، آلایندگی صوتی ندارد و در هنگام خرد کردن بتن صدای بسیار کمی شنیده می شود.
 3. تخریب سازه با دستگاه فک هیدرولیک با حداقل لرزش همراه است؛ در نتیجه فونداسیون های مجاور و ساختمانهای همسایه، حداقل لرزش و تکان را حس خواهند کرد.
 4. با به کارگیری دستگاه فک هیدرولیک می توان خیلی سریع ضایعات را تفکیک کرد. دستگاه فک هیدرولیکی به سرعت آهن آلات را از سایر نخاله های ساختمانی تفکیک و بارگیری می کند.
 5. به کمک دستگاه فک هیدرولیک، می توان تخریب را به صورت حساب شده انجام داد. یعنی اینکه روی نحوه تخریب و رفتار سازه در فرآیند کار نظارت کرد تا به دیگر بخشهای ساختمان آسیبی نرسد.
 6. استفاده از دستگاه فک هیدرولیک از دیگر دستگاه ها ساده تر است و کمتر با خرابی و مشکل روبرو می شود.
 7. به همین دلیل است که دستگاه فک هیدرولیک یکی از دستگاه های مناسب برای تخریب سازه ها محسوب می شود و کاربرد زیادی دارد.
 8. به کمک دستگاه فک هیدرولیک می توان سنگهای سخت و سایشی را تخریب کرده و سازه ها را اصلاح کرد. بیشتر دستگاه های فک هیدرولیک از جمله سنگ شکنهای دو بازویی محسوب می شود که می تواند با فشار دو طرفه، سنگ یا بتن را خرد کند.
 9. قابلیت تفکیک زباله در دستگاه های فک هیدرولیک یکی از موضوعات مهمی است که در صنعت سنگ شکنی اهمیت زیادی دارد.

 

در این نوشته با دستگاه فک هیدرولیک و ویژگی های آن آشنا شدید. دانستید که این دستگاه به چه صورت سازه های بتنی و سنگی را تخریب می کند و استفاده از آن چه مزایایی دارد.

از اینکه تا انتهای این نوشته همراه ما بودید، از شما متشکریم.

 

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید 09125772622

 

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 7083 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.