برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


تخریب بتن و سنگ با اسپلیتر

تخریب بتن و سنگ با اسپلیتر

 

برای تخریب بتن و سنگ از روش های مختلفی استفاده می گردد که بنا بر شرایط محیطی و سایر عوامل یکی از روش ها انتخاب می شود. یکی از روش های تخریب بتن و سنگ استفاده از اسپلیتر  هیدرولیکی می باشد. در این مقاله با اسپلیتر  و روش تخریب هیدرولیکی بیشتر آشنا می شویم.

اسپلیترهای هیدرولیکی نیروهای جانبی در خلاف جهت حفره های ایجاد شده به بتن وارد می کنند و با حداقل آلودگی صوتی و پرت شدگی باعث شکست بتن می شوند.

در مورد ابعاد یک چکش هم، همانند ابزارآلات شناخته شده تحت عنوان "پلاگین و قلم"، هنگامی که بر روی هم مونتاژ شده و در داخل سوراخ ایجاد شده قرار می گیرند و نیروی عمودی - رو به پایین – به آن وارد می شود نیروهای جانبی ایجاد می گردد که این نیروها باعث شکست بتن می شود.. هیچ ضربه سنگین برای ایجاد ترک وارد نمی شود، و ترک ها به سرعت و بدون سر و صدا در امتداد سوراخ های از قبل حفر شده گسترش می یابد تا زمانی که بتن به قطعات قابل کنترل و تقسیم می شود.

اسپلیترهای هیدرولیکی معمولی، نیروی بین 150 تا 400 تن را با توجه به نوع ساخت و مدل، به قطعه وارد می کنند. همانند بیشتر قطعات مربوط به تجهیزات این نوع، مدل های کوچکتر با ظرفیت نیروی کمتر بیشتر برای کارهای سبک وزن استفاده می شود یا جاهایی که تجهیزات باید بتوانند راحت تر به کار گرفته شوند مانند سطوح افقی یا بالاسری. مدل های با ظرفیت بالا قادر به تقسیم و خرد کردن انواع بتن و سنگ سخت است.

 

انواع اسپلیتر های هیدرولیکی

اسپلیترهای هیدرولیکی ممکن است در انواع مدل های گازی و برقی موجود باشند اما اکثر پیمانکاران پمپ های هیدرولیکی بادی را ترجیح می دهند، چون که می توانندبه عنوان کمپرسور هوا مورد استفاده قرار گیرند برای قدرت مته هایی که برای ایجاد سوراخ در بتن استفاده می شود. به منظور بالا بردن قدرت تخریب، اسپلیترهای هیدرولیکی چندگانه می تواند در کنار یک پمپ هیدرولیکی تعبیه شود، تا امکان شکستن بتن های حجیم و ضخیم فراهم گردد.

برای درست عمل کردن دستگاه اسپلیتر، سوراخ ها باید به طور مستقیم و با قطر مشخص در بتن حفر گردند و باید به اندازه کافی عمیق باشند تا بتوانند محل اتصال را به طور کامل بپوشانند. پلاگین و پرها باید به خوبی روغنکاری شوند تا بتوانند در شرایط کار باقی بمانند.

 

اسپلیتر بتن

 

بتن شکن های هیدرولیکی یکی از ابزارآلات تخریب بتن می باشد که برپایه اصول علمی کار می کنند و بسیار کارآمد و موثر هستند. این بتن شکن ها تحت عناوینی همچون خردکننده، تراشنده، پردازنده، فشارنده، سنگ شکن های ثانویه و ساینده نیز مطرح هستند. بتن شکن های هیدرولیکی (اسپلیتر) برای خرد کردن قطعات بتنی بزرگ مورد و تبدیل آنها به قطعات کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرد. اندازه این قطعات به راحتی قابل کنترل می باشد. این دستگاه ها همچنین برای جدا کردن اتصالات فولادی از بتن نیز استفاده می شوند.

در برخی از این خردکننده ها گیره ها قابل تعویض می باشد از جمله این گیره ها می توان به گیره های شیارزن، گیره های برشی و گیره های سایشی که اغلب با دندانه ها و شکل های مختلف در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کرد. بدیهی است استفاده از این گیره ها قابلیت و کارآیی این دستگاه ها را بالا برده و امکان استفاده از آن ها را در شرایط خاص فراهم می کنند.

بتن شکن های ثانویه معمولا دارای نوعی از فک های سایشی و ضربه ای می باشند و در مواردی استفاده می شوند که تخریب اولیه توسط چکش، خردکننده ها، انفجار یا اره صورت گرفته باشد.

 

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 9287 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.