برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


تخریب بتن با استفاده از واترجت

تخریب بتن با استفاده از واترجت

امروزه یکی از روش های متداول و پرکاربرد برای تخریب و ترمیم بتن استفاده از واترجت می باشد. برای برش موضعی جاهایی از بتن که آسیب دیده و یا به اشتباه بتن ریزی شده و یا دچار خوردگی شده است است استفاده از دستگاه واترجت بهترین گزینه است. این شیوه بسیار کارآمد بوده در کوتاهترین زمان ممکن سطح مقطع بتنی را تخریب نموده و فاقد معایب و مشکلات سایر روش های تخریب است.

در این روش با استفاده از نفوذ فشار زیاد آب، منافذ سطحی بتن گسترش می یابد و باعث تخریب موضعی بتن می شود. به علت خروج آب از روزنه کوچک دستگاه، آب با سرعت و فشار زیاد در سیمان و سنگدانه ها – به خصوص ریزدانه ها - نفوذ کرده، و این فشار هیدرواستاتیکی ایجاد شده باعث جداشدن سیمان و ریزدانه ها شده و در نتیجه بتن تخریب می شود. بدیهی است در جاهایی که بتن ترک خورده باشد، واترجت در داخل آن نفوذ کرده و سرعت تخریب بتن بالا می رود. این دستگاه لرزشی ایجاد نمی کند و به سطح بتن ضربه وارد نمی کند و در نتیجه هیچگونه آسیب و شکستی در سایر قسمت های بتن به وجود نمی آورد.

تخریب بتن با استفاده از آب با فشار بسیار زیاد با دستگاه های فوق پیشرفته آلمانی انجام می گیرد. این عملیات از ایجاد لرزه در سازه جلوگیری کرده و مانع از تخریب قسمت های دیگر سازه می گردد. این روش تخریب برای انواع سازه های بتنی شامل پل ، برج ، ساختمان های مسکونی و دیگر ساره های بتنی به وسیله شرکت خدمات نظافت صنعتی با دقت بسیار بالا و تخصصی انجام می گیرد.

 

ویژگی ها و مزایای استفاده از دستگاه واترجت:

یکی از مزایای دستگاه واترجت این است که برخلاف روش های دیگر، هیچگونه ترکی در این روش در بتن به وجود نمی آید. در این روش سطح و عمق برش را می توان کنترل کرد. سرعت انجام کار به مقدار و سرعت آبی که از دستگاه خارج می شود و به سطح برخورد می کند بستگی دارد.

برای تخریب در اطراف آرماتور، ابتدا باید بتن لایه لایه شده از روی میلگرد پوسیده برداشته شود. تخریب باید تا جایی از میلگرد ادامه پیدا کند که اثری از خوردگی در آن نبوده و میلگرد کاملا سالم باشد تا آماده چسبیدن به بتن جدید شود. اگر اطراف میلگردی که دچار خوردگی شده میلگرد سالمی وجود داشته باشد، باید مراقبت نمود که هنگام تخریب، آسیبی نرسد. یکی از مزایای واترجت این است که به پیوند ملات با میلگرد سالم صدمه ای وارد نمی کند.

اگر میزان خوردگی زیاد باشد باید خوردگی به طور کامل از میلگردها برطرف گردد تا سطح آرماتور بتواند بیشترین پیوند را با بتن جدید داشته باشد. استفاده از واترجت و سندبلاست بهترین عملکرد را در چنین مواقعی دارند.

واترجت با حذف مرحله تمیز کردن اطراف میلگرد باعث صرفه جویی در زمان و بالا رفتن سرعت انجام کار می شود. زیرا واترجت هنگام تخریب و برش همزمان مرحله تمیزکردن میلگرد را نیز انجام می دهد.

کلمات کلیدی : واترجت | تخریب بتن | تخریب بتن با واترجت |
اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 5478 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.