برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
فکس : 02188176024 موبایل : 09125772622 تلفن : 02188176033

تخريب بتن با بتنامیت

2017-11-11
وریاماتاک
اشتراک گذاری:
تخريب بتن با بتنامیت

تخريب بتن با بتنامیت

بتناميت يك ماده تخريبی شیمیایی است که معمولا عمل تخریب را بدون صدا و بي خطر – البته در صورت رعایت نکات ایمنی – انجام می دهد. این ماده بر پایه نیروی ایجاد شده باعث افزایش چشمگیر حجم بتن و در نتیجه باعث تخریب از درون بتن می شود. نیروی ایجاد شده توسط بتنامیت معادل هشت هزارتن برمترمربع برآورد می شود.

این روش به منظور تخریب انواع سازه های بتنی، سنگی و در محل هایی که امکان استفاده از ماشین آلات سنگین و مواد انفجاری وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. در مقایسه با روش های مکانیکی و انفجاری از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بی صدا است.
  • موج انفجار وجود ندارد.
  • گرد و غبار تولید نمی شود.
  • معمولا برای استفاده احتیاج به نیروی متخصص ندارد.
  • نگهداری از آن راحت می باشد.

برای هر بار مصرف يك كيسه پنج كيلويی بتناميت را با آب مخلوط كرده و مورد استفاده قرار می دهند. براي اين كار حدود 1.5 ليتر آب را داخل يك ظرف - پلاستيكی و يا فلزي - ريخته و به تدريج بتناميت را به آن اضافه می کنند. آب مصرفی هر چقدر سردتر باشد بتنامیت مدت زمان بیشتری روان می ماند و در نتیجه دیرتر سفت می شود. مقدار مصرف بتناميت به فاصله چاله ها و قطر آنها بستگی دارد. هر چقدر فاصله بين چالها كمتر و قطر آنها بيشتر باشد نيروي زيادتري ایجاد شده و قدرت تخریب بالا می رود.

نکته مهم: به این موضوع باید توجه کرد که نیروی بتنامیت با افزایش نسبت آب به پودر کاهش می یابد.

فاصله اولين حفره از لبه آزاد حداکثر باید 15 سانتیمتر باشد. در سنگ ها يا بتن های آزاد، سوراخ ها بايد به صورت عمودي حفر شود و در سنگ ها و بتـن هاي مدفون بهتر است این کار با زاويه 30 درجه نسبت به محور صورت گیرد. عمق حفره ها حدود 80 درصد ضخامت سنگ و يا بتن را پوشش دهد. باید توجه داشت که قبل از ریختن دوغاب بتنامیت در داخل چالها از تمیز و عاري از رطوبت و آب بودن آن ها اطمینان پیدا کرد. معمولا پس از اتمام کار، درب سوراخ ها را با يك گوه چوبی می پوشانند.

به منظور راحتی کار بهتر است مخلوط تهیه شده ظرف مدت 10 دقيقه داخل چال ها ريخته شود. زیرا در صورت سخت و سفت شدن استفاده از آن مشکل بوده و قدرت آن کاهش می یابد. اضافه کردن آب به مخلوط سفت شده به هیچ هنوان توصیه نمی شود.

تعداد بازدید : 567 نفر

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.