برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


تأییده ی ETA اروپا و نشان CE

تأییده ی ETA مخفف عبارت (European Technical Assessment) به معنی تأییده ی "ارزیابی فنی اروپا" در واقع "ارزیابی مستند از عملکرد یک محصول ساختمانی، در رابطه با ویژگی های اساسی آن" می باشد، این تعریفی است که توسط آیین نامه مقررات محصولات ساختمانی (CPR) ارائه شده است.  

داخل پرانتز باید گفت CPR یا (The Construction Products Regulation) به معنی آیین نامه مقررات محصولات ساختمانی، آیین نامه ای است که توسط اتحادیه اروپا (EU) در خصوص محصولات ساختمانی صادر می شود و در آن ویژگی ها و مشخصات فنی و کیفی محصولات ساختمانی که در هماهنگی با سراسر اتحادیه اروپا می باشد ذکر شده است.

 

روند واگذاری تأییده ی ETA

 

تأییده ی ETA شامل اطلاعات زیر می باشد:

  • جزئیات مربوط به سازنده (دارنده ETA) و کارخانه (های) تولیدی
  • سند ارزیابی اروپایی قابل اجرا
  • نام تجاری و توضیحات محصول و استفاده (های) مورد نظر آن
  • عملکرد محصول و ارجاع به روشهای مورد استفاده جهت ارزیابی آن
  • جزئیات فنی لازم جهت اجرای سیستم AVCP) . AVPC یا سیستم ارزیابی و تأییده ی پایداری در عملکرد، این سیستم از مورد اطمینان بودن و درستی اظهارنامه عملکرد محصول محافظت می کند)

تأییده ی ETA در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا و همچنین در سوئیس و ترکیه معتبر می باشد و اغلب در سایر مناطق جهان به عنوان مستندات فنی پذیرفته می شود.

 

نشان CE اروپا

 

ETA پایه ای برای اظهار نامه ی عملکرد (DoP) است که کارخانه ی سازنده ملزم به تطابق دادن آن با آیین نامه مقررات محصولات ساختمانی (CPR) قبل از مندرج کردن محصول خود به نشان CE می باشد. نشان CE (استاندارد اروپا) به تولید کننده این امکان را می دهد تا آزادانه محصول خود را در بازار داخلی اروپا عرضه کند. با قرار دادن مارک CE بر روی محصول، سازنده تأیید می کند که محصول وی مطابق با مقررات مربوط به اتحادیه اروپا است و مسئولیت انطباق این محصول با عملکرد اعلام شده را بر عهده می گیرد.

 

 

آپشن های ETA چیست؟

ETA دارای 12  آپشن یا گزینه است که پارامترهای مختلف مربوط به اتصالات مانند: شرایط و مقاومت بتن (اعم از غیر ترک دار یا ترک دار بودن بتن) و جهت بارگذاری و فاصله از لبه ی آزاد بتن را شامل می شود. به عنوان مثال آپشن 1 مجاز به استفاده در بتن های ترک دار و بدون ترک می باشد. آپشن 7 فقط مجاز به استفاده در بتن های بدون ترک است و یا آپشن های 6 و 12 جهت نصب شرایط و محدودیت هایی را دارا هستند.

در جدول زیر آپشنهای ETA به طور کامل شرح داده شده است:

 

جدول آپشنهای ETA

 

 

 

 

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 6395 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.