برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


بهترین روش آب بندی استخر

جهت شناخت بیشتر روش های آب بندی استخر و انتخاب بهترین آن ابتدا باید گذری داشته باشیم به: آشنایی با انواع استخرها، دلایل ایجاد روزافزون استخر های خانگی و شخصی و اطلاع یافتن از انواع مشکلاتی که در ایجاد استخرهای خانگی با آن رو به رو خواهیم شد.

 

فهرست مطالب:
 1. آب بندی استخر
 2. انواع استخر
 3. افزایش روزافزون ساخت استخرهای شخصی
 4. مشکلات اساسی در نگهداری از استخرهای خانگی
 5. بهترین روش آب بندی استخر
 6. انواع محصولات آب بند کننده استخر
 7. روش استفاده از مواد آب بند کننده استخر
 8. خرید اینترنتی محصولات آب بند کننده

 

آب بندی استخر

 

2. انواع استخر:

به طور کلی دو نوع استخر وجود دارد، استخر خاکی که کاربرد صنعتی دارد مانند استخر ذخیره سازی آب برای مصارف کشاورزی و یا استخرهایی که جهت پرورش ماهی از آن استفاده می گردد و نوع دیگر، استخرهای مرسومی می باشد که کاربرد عمومی و یا شخصی دارند و از بتن ساخته می شوند.

 

 

آب بندی استخر کشاورزی:

بهترین روش جهت آب بندی استخرهای خاکی جهت ذخیره سازی بهینه آب، استفاده از ورق های ژئوممبران است. 

 

استخر خاکی

 

ژئوممبران چیست؟

ژئوممبران نوعی پوشش پلیمری برای عایق بندی استخرهای خاکی و مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی می باشند. ورق ژئوممبران عموماً از جنس پلی اتیلن یا پی وی سی بوده (به همراه مشتقات دیگری مانند کربن سیاه) و از طول عمر بالا و عایق بندی بسیار مناسبی (نزدیک به 100 درصد) برخوردار است.

برای استخرهای خاکی، نیازی به زیرسازی اضافی نمی باشد. تنها خاک نرم کوبیده شده برای بستر ژئوممبران کافی است. 

ابتدا ورق‌ها در کف و دیواره استخر آب پهن می‌شوند و بعد از جانمایی درست آن‌ها، توسط دستگاه مخصوص به یکدیگر جوش داده می‌شوند تا ساختار یکپارچه پیدا کنند. همچنین نقاطی مثل لوله‌های خروجی آب استخر نیز باید به طور جداگانه عایق‌بندی شوند.

 

ورق ژئوممبران

 

3. افزایش روزافزون ساخت استخرهای شخصی:

همان طور که مستحضر هستید امروزه به دلایل بسیاری اعم از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مجموعه های ورزشی همانند استخرهای سرپوشیده ی عمومی و روی آوردن اکثریت مردم به شهرستان های مجاور شهر های صنعتی، تمایل به ساخت استخر های خانگی افزایش پیدا کرده است.

یکی از اصلی ترین فاکتور ها در خصوص اجرا و در زمان بهره برداری استخرها مبحث آب بندی آن می باشد. علی رغم جذاب بودن استخر برای عموم مردم، استفاده از آن نیازمند نگهداری نیز می باشد، یکی از اصول مهم در نگهداری از استخرها توجه به عدم نشت آب داخل آن می باشد که درصورت رخ داد صدمات جبران ناپذیری به مصرف کننده وارد می گردد.

 

استخر خانگی

 

4. مشکلات اساسی در نگهداری از استخرهای خانگی:

نگهداری از استخرهای خانگی مشکلات و معضلات خاص خود را دارد مخصوصا اگر استخر رو باز در محوطه ی باغ یا حیاط خانه باشه، در پاییز برگ خشک درختان به داخل استخر فرو می ریزند که همین امر باعث میگردد آب استخر آلوده و کثیف گردد، در زمستان درصورت رخ دادن برف و بوران امکان رسوخ سرما به بدنه ی استخر هست بنابراین با دردسر تعمیرات پر هزینه ی آن رو به رو خواهید شد، مشکلات از کار افتادن پمپ و فیلترینگ تا گرفتن جلبک و تغییرات PH و کلرزنی نیز که از معضلات همیشگی استخر های خانگی می باشد، بنابراین در این مقاله ما قصد داریم صرفا به بخش نحوه ی آب بندی و ضد آب کردن بدنه ی استخر بپردازیم تا شما مخاطبان گرامی بتوانید با خیال آسوده بدور از نگرانی درخصوص نشت آب استخرهای خود به بیرون را در ویلا هایی که به صورت همیشگی در آن زندگی نمیکنید، نداشته باشید.

 

یکی از راه حل های موجود جهت دست یابی به استخری بدون ترک و شکاف، استفاده از افزودنی های بتن در تهیه بتن مناسب، برای ساخت استخر می باشد.

روان کننده بتن افزودنی مناسب جهت تهیه بتن بدون درز و شکاف می باشد، زیرا مشکل اصلی بسیاری از بتن های ساخته شده که در آینده دچار درز و شکاف می گردند، استفاده بیش از حد از آب در مخلوط بتنی است.

- افزودنی روان کننده بتن

 

ترک استخر یکی از مشکلات اجتناب ناپذیر استخر های قدیمی می باشد که عموما توسط بلوک ساخته شده اند. این ترک ها علی الخصوص در گوشه ها و محل اتصال کف به دیواره ها رخ می دهد و عامل اصلی مقادیر قابل توجه نشت در بسیاری از موارد می باشد. در بسیاری موارد به دلیل وجود روکش های نهایی مانند سرامیک و کاشی، امکان دسترسی به این ترک ها میسر نمی باشد با این وجود می توان از محصولات پلیمری نانو برای رفع این مشکل استفاده نمود.

 

ترک در استخر

 

5. بهترین روش آب بندی استخر:

عملیات آب بندی بمنظور جلوگیری از نفوذ یا خروج آب و دیگر مایعات از میان اجزای بتنی استخر انجام می شود، که هدف اصلی از این کار افزایش طول عمر و دوام استخر و عدم آسیب دیدن سازه هایی است که در مجاورت آن قرار دارند. حال مهمترین سوال این است که بهترین روش و بهترین زمان جهت آب بندی استخر کدام است. از مواردی که باید جهت آب بندی استخر به آن توجه شود عدم نشست آب از دیواره، کف و لوله های تاسیساتی در آن است.

جهت آب بندی استخرهایی که فنداسیون آن ها بتنی است می توان از چسب بتن استفاده کرد. چسب بتن به تنهایی عامل اصلی آب بندی نیست، این محصول در کنار ترکیبی از ملات سیمان و بتن برای آب بندی استخر استفاده می شود.

استفاده همزمان از چسب پلیمری بتن در ایجاد دیواره بتنی استخر و چسب پودری بتن جهت لایه نهایی دیواره استخر و کاشی کاری باعث میگردد تا مقدار بسیار زیادی از هدر رفت آب جلوگیری به عمل آید. 

بنابراین میتوان گفت یکی از بهترین روش ها جهت آب بندی استخرهای سیمانی استفاده از ترکیب چسب بتن و ملات سیمان برای جلوگیری از نشت و نفوذ آب از داخل استخر است. بدین منظور همواره در پروسه ی ساخت فنداسیون استخر سیمانی، چسب بتن به ملات سیمان و بتن اضافه می گردد تا باعث رسوخ ناپذیری دیواره و کف استخر شود.

استفاده از قیر و گونی و ایزوگام و دیگر محصولات نفتی جهت آب بندی و ایزولاسیون استخر بدلیل مشکلات عمده فنی، فرسایش و خطرات ناشی از نشت آلودگی و یا سوختگی کاملاً منسوخ شده است.

 

به یاد داشته باشید این عملیات در هنگام ساخت و در مرحله ی اجرای استخر کاربرد دارد بنابراین جدا از مباحث سازه ای است که باید فنداسیون و ضخامت دیواره ها به وسیله ی مهندس طراح محاسبه گردد، حال اگر با استخری رو برو بودید که به دلیل اجرای نامناسب دچار ترک گردیده و نشتی آب پیدا کرده باید چه کنیم: در ادامه به آن نیز می پردازیم پس با ما همراه باشید

 

- رفع ترک در استخر های خانگی

هنگامی که استخر به صورت نادرست اجرا شده باشد و یا با مواد بی کیفیت ساخته شده باشد، ممکن است برخی از شکاف ‌های ساختاری در استخر پدیدار گردند.

 

عمده عوامل ایجاد کننده ترک در استخر:

 • طراحی سازه و مهندسی ضعیف

 • نشست و حرکت زمین 

 • آب های زیرزمینی

 • فرسایش و حرکت خاک اطراف پوسته استخر (عدم تراکم خاک در حین اجرا)

 • یخ زدگی و گرم شدن (انقباض و انبساط)

 

 

- چگونه شکاف و ترک های استخر را ترمیم کنیم؟

برای رفع این مشکل میتوان از روش های زیر بهره برد:

 • تزریق اپوکسی و پلی اورتان به ترک ها برای مهر و موم کردن آن ها
 • استفاده از سیمان هیدرولیک بر روی شکاف ها
 • بستن شکاف ها با بست های مخصوص Staple

برای انتخاب بهترین گزینه ابتدا لازم است نوع ترک های ایجاد شده را در استخر شناسایی کنید و متوجه شوید عمق آن چه مقدار است.

 

چگونگی تشخیص عمق ترک استخر:

اگر ترک درون استخر مشاهده کردید، ممکن است در نگاه اول قادر به تشخیص سطحی و عمقی بودن آن نباشید. برای پی بردن به این مهم چند روش وجود دارد که با استفاده از آن ها میتوان ترک سطحی و درونی را تشخیص داد.

 • تا حدودی از روی ظاهر میتوان تشخیص داد ترک سطحیست یا عمقی 
 • اگر متوجه کم شدن آب استخر شدید بدانید که دارای یک شکاف عمیق است.
 • ترک های سطحی اغلب کوچک تر هستند و بصورت خوشه ای دیده می شوند.
 • ترک های سطحی به صورت پوسته پوسته دیده می شوند ولی بتن زیر آن ها سالم است.

 

آب بند کننده استخر

آب بند کننده درز سطوح کاشی و سرامیک IZODERZER پومکس

ایزودرزر ترکیبی است تک جزئی حاصل از مواد معدنی و رزین های پلیمری که پس از اجرای کاشی کاری بر روی بندهای ایجاد شده کشیده می شود. از آببند درز کاشی ایزودرزر به عنوان آببند کننده ی درز سطوح کاشی و سرامیک، عایق نما، ضد رطوبت و واترپروف کننده کلیه بندکشی ها، بهترین عایق برای درز کاشی و سرامیک مانند سرویس بهداشتی، حمام و استخر یاد می شود. علاوه بر پر نمودن بندها آنرا ضدآب نیز می نماید و رطوبت و آب به هیچ وجهی پس از خشک شدن از آن عبور نمی کند.

 

میتوانید عایق آب بند درز سطوح کاشی و سرامیک IZODERZER پومکس

را از فروشگاه اینترنتی وریاماتاک خرید نمایید

 

 

 

- انتخاب بهترین روش برای رفع ترک استخر:

حال با توجه به نوع ترک میتوان روش مناسب تر را برگزید. اپوکسی یا پلی اورتان بهترین راه‌ حل بلند مدت نیستند، اما ممکن است در کوتاه ‌مدت مقرون ‌به‌ صرفه باشند. استفاده از سیمان هیدرولیکی مشابه به تزریق اپوکسی به لحاظ دوام است.

هر دو این گزینه ها از بهترین روش های موقت و مقرون به صرفه می باشند ولی توجه داشته باشید که به ریشه مسئله رسیدگی نمی شود.

استفاده از بست های مخصوص (Staple) می تواند از شکاف های بیشتر جلوگیری کند و آن قسمت را از ترک خوردن مجدد برطرف سازد. البته که استفاده از این روش برای ترمیم ترک ها کمی گران تر از دو روش اول است ولی در مقابل هزینه بازسازی کل استخر می تواند عقلانی باشد. در نظر داشته باشید که تلفیق روش های موجود می تواند بهترین راه برای ترک های استخر شما باشد.

 

بست های ترک استخر

 

6. انواع محصولات آب بند کننده استخر:

عایق های رطوبتی که به مواد آب بند نانو نیز معروف هستند پس از اجرا، بروی سطوح سازه نفوذ کرده و سطحی نفوذ ناپذیر در مقابل آب و رطوبت ایجاد می نماید که براحتی میتواند فشار های آب را تحمل کند. مواد آب بند کننده استخر از جنس عایق های پلیمری و رزین ها هستند و به صورت چسب آب بندی و رنگ های اکریلیک در دسترس می باشند. این ماده ی پلیمری داخل بتن ریخته و با آب ترکیب می‌شود بعد از ترکیب شدن با آب و بتن، واکنش شیمایی نشان می‌دهد و به بافت بتن نفوذ می‌کند. عموما رنگ مواد آب بند کننده نانو شیری رنگ بوده که پس از ترکیب و استفاده بر روی کار کاملا بی رنگ می شود. 

 

 

معرفی برخی محصولات آب بند کننده:

عایق آب بند Z90:

چسب آب بند کننده و عایق Z90 محصول شرکت NSG ماده ای شیری رنگ به صورت مایع بوده که به طور کامل ضد آب است و راه حل مناسبی برای جایگزین کردن عایق های سنتی همچون قیر و ایزوگام می باشد.

چسب Z90 بر پایه رنگ ها و رزین های اکریلیک ساخته شده که خاصیت نانو دارد و می توان آن را در هر نوع ملات و دوغابی برای ضد آب کردن قسمت های مختلف استفاده کرد که پس از اجرا به خوبی با سازه مخلوط گردیده و کاملا بی رنگ می شود. 

z90

z90

 

عایق آب بند sa12:

یکی از بهترین محصولات در حوزه ی آب بند کننده استخر چسب sa12 می باشد که به خوبی با سطوح سیمانی و بتنی پیوند برقرار می کند. همچنین از این چسب می توان بدلیل چسبندگی بسیار مناسب خود با سطوح بتنی قدیمی جهت عایق کاری مجدد استخرهایی که نشتی دارند استفاده کرد.

این محصول به صورت مایع و سفید رنگ بوده که معمولا در ملات های آب بند کاشی کاری و نماسازی استخر برای آب بندی استفاده می شود و مقاومت بسیار خوبی در برابر آب از خود نشان می دهد.

sa12

sa12

 

عایق آب بند P60:

چسب بتن ضد آب، آنتی باکتریال P60 پومکس مایع غلیظ پليمری با حالت امولسیونی است كه با هدف افزايش چسبندگی بتن یا ملات جديد به بتن یا ملات قدیمی مورد استفاده قرار می‌گيرد. جدا از افزایش قدرت چسبندگی، مصرف این چسب باعث كاهش نفوذپذيری بتن یا ملات نیز خواهد شد. این ماده تا پیش از خشک شدن قابلیت انحلال در آب داشته ولی پس از خشک شدن به هیچ وجه در آب حل نخواهد شد، چسب بتن P60 پومکس مطابق با استانداردهای ASTM C 1059 ,C 1042,C 1440  است.

POMEX P60

pomex p60

 

 

 

7. روش استفاده از مواد آب بند کننده استخر:

• محلول نانو پلیمر را با ترکیبی از سیمان و ماسه بادی که به نسبت مساوی با هم ترکیب شده اند به صورت دو غاب روی سطح مورد نظر اجرا نمایید. در صورت نبود ماسه بادی می توان از پودر سنگ الک شده نیز استفاده نمود. 

• محلول به دست آمده را مانند رنگ یا دوغاب به وسیله قلم، جاروی پلاستیکی یا غلطک رنگ روی سطح مورد نظر اجرا نمایید.

• زمان گیرایی این محصول 3 ساعت می باشد و تا 12 ساعت نباید روی آن تردد کرد.

 

استفاده از چسب بتن

توجه: باید دقت نمود پس از ترمیم ترک نیز امکان نشست مجدد وجود دارد و ممکن است تغییر شکل های دیگری را نیز شاهد باشیم، مصالح مورد استفاده برای این هدف می بایست حتما از الاستیسیته بالایی برخوردار بوده و قادر به تحمل این تغییر شکل ها باشند.

 

 

 

8. خرید اینترنتی محصولات آب بند کننده:

چسب های بتن ضد آب، مایع غلیظ پليمری بر پایه پلیمرهای اصلاح شده می باشند. از این چسبها بعنوان یک افزودنی بتن برای ساخت ملات های چسبنده، آب بند کننده و ملات های سیمانی به عنوان یک ماده واسطه جهت تعمیر سطوح سیمانی و بتنی و همچنین با هدف افزايش چسبندگی بتن یا ملات جديد به بتن یا ملات قدیمی استفاده می شود.

جدا از افزایش قدرت چسبندگی، مصرف این چسب باعث كاهش نفوذپذيری بتن یا ملات نیز خواهد شد. این ماده تا پیش از خشک شدن قابلیت انحلال در آب داشته ولی پس از خشک شدن به هیچ وجه در آب حل نخواهد شد.

 

 

فروشگاه اینترنتی وریاماتاک ارائه دهنده ی انواع محصولات آب بند کننده با بهترین کیفیت و قیمت می باشد، لطفا جهت مشاهده و بررسی محصولات ضد آب موجود در فروشگاه وریاماتاک و دریافت اطلاعات فنی هر یک، به آدرس پیج زیر مراجعه نمایید، همچنین میتوانید به صورت اینترنتی محصول دلخواه خود را دریافت کنید و از تخفیف ویژه خرید اینترنتی نیز بهره مند گردید.

وریاماتاک

 

 

لطفا در قسمت زیر برای ما نظرات و تجربیات خود را در خصوص آب بند نمودن استخر ها و پروژه های آب نما یادداشت نمایید. با سپاس

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 28988 نفر

امتیاز بدهید:

سوالات متداول :

 • چگونه باید استخر را آب بندی نمود؟

  برای پاسخ به این سوال ابتدا باید مشخص شود استخر در چه مرحله ای از اجرا می باشد؟ در حال بهره برداریست یا در حال ساخت؟ اگر در حال ساخت است باید از افزودنی های متفاوتی استفاده نمایید، بسیاری از این افزودنی ها را چسب های پودری و یا پلیمری تشکیل می دهند، با انجام این کار پیوندهای مولکولی در ملات مستحکم تر شده و از نشت آب جلوگیری بعمل می آورد. روش دیگر زمانی کاربرد دارد که دیگر مرحله ی اجرای آن به اتمام رسیده است و استخر بهره برداری گردیده، در این صورت می توان از عایق های نانو استفاده نمود که کاشی و یا سطح بیرونی استخر را می پوشاند. 

ارسال نظر

نظرات دیگران