برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

بهترین روش آب بندی استخر

اشتراک گذاری:

بهترین روش آب بندی استخر

 

یکی از اصلی ترین فاکتور ها در خصوص اجرا و در زمان بهره برداری استخرها مبحث آب بندی آن می باشد. علی رغم جذاب بودن استخر برای عموم مردم، استفاده از آن نیازمند نگهداری نیز می باشد، یکی از اصول مهم در نگهداری از استخرها توجه به عدم نشت آب داخل آن می باشد که درصورت رخ داد صدمات جبران ناپذیری به مصرف کننده وارد می گردد.

نگهداری از استخر

عملیات آب بندی بمنظور جلوگیری از نفوذ یا خروج آب و دیگر مایعات از میان اجزای بتنی استخر صورت می گیرد که هدف اصلی از انجام اینکار افزایش طول عمر و دوام استخر و عدم آسیب دیدن سازه هایی که در مجاورت آن قرار دارند می باشد. حال مهمترین سوال این است که بهترین روش و بهترین زمان جهت آب بندی استخر کدام است. از مواردی که باید جهت آب بندی استخر به آن توجه شود عدم نشست آب از دیواره، کف و لوله های تاسیساتی در آن است. 

 

انواع استخر:

به طور کلی دو نوع استخر وجود دارد، استخر خاکی که کاربرد صنعتی دارد مانند استخر ذخیره سازی آب برای مصارف کشاورزی و یا استخرهایی که برای پرورش ماهی از آن استفاده می گردد و نوع دیگر، استخرهای مرسومی می باشد که کاربرد عمومی و یا شخصی دارند و از بتن ساخته می شوند.

استخر خاکی

بهترین روش جهت آب بندی استخرهای خاکی جهت ذخیره سازی بهینه آب، استفاده از ورق های ژئوممبران است. 

ژئوممبران چیست؟

ژئوممبران نوعی پوشش پلیمری برای عایق بندی استخرهای خاکی و مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی می باشند. ورق ژئوممبران عموماً از جنس پلی اتیلن یا پی وی سی بوده (به همراه مشتقات دیگری مانند کربن سیاه) و از طول عمر بالا و عایق بندی بسیار مناسبی (نزدیک به 100 درصد) برخوردار است. برای استخرهای خاکی، نیازی به زیرسازی اضافی نمی باشد. تنها خاک نرم کوبیده شده برای بستر ژئوممبران کافی است. 

ابتدا ورق‌ها در کف و دیواره استخر آب پهن می‌شوند و بعد از جانمایی درست آن‌ها، توسط دستگاه مخصوص به یکدیگر جوش داده می‌شوند تا ساختار یکپارچه پیدا کنند. همچنین نقاطی مثل لوله‌های خروجی آب استخر نیز باید به طور جداگانه عایق‌بندی شوند.

ورق ژئوممبران

 

جهت آب بندی استخرهایی که فنداسیون آن ها بتنی است می توان از چسب بتن استفاده کرد. چسب بتن به تنهایی عامل اصلی آب بندی نیست، این محصول در کنار ترکیبی از ملات سیمان و بتن برای آب بندی استخر استفاده می شود.

استفاده از قیر و گونی و ایزوگام و دیگر محصولات نفتی جهت آب بندی و ایزولاسیون استخر بدلیل مشکلات عمده فنی، فرسایش و خطرات ناشی از نشت آلودگی و یا سوختگی کاملاً منسوخ شده است.

میتوان گفت یکی از بهترین روش ها جهت آب بندی استخرهای سیمانی استفاده از ترکیب چسب بتن و ملات سیمان برای جلوگیری از نشت و نفوذ آب به داخل استخر است.

بدین منظور همواره در پروسه ی ساخت فنداسیون استخر سیمانی، چسب بتن به ملات سیمان و بتن اضافه می گردد تا باعث رسوخ ناپذیری دیواره و کف استخر شود.

استخر بتنی

عایق های رطوبتی که به مواد آب بند نانو نیز معروف هستند پس از اجرا، بروی سطوح سازه نفوذ کرده و سطحی نفوذ ناپذیر در مقابل آب و رطوبت ایجاد می نماید که براحتی میتواند فشار های آب را تحمل کند. مواد آب بند کننده استخر از جنس عایق های پلیمری و رزین ها هستند و به صورت چسب آب بندی و رنگ های اکریلیک در دسترس می باشند. این ماده ی پلیمری داخل بتن ریخته و با آب ترکیب می‌شود بعد از ترکیب شدن با آب و بتن، واکنش شیمایی نشان می‌دهد و به بافت بتن نفوذ می‌کند. عموما رنگ مواد آب بند کننده نانو شیری رنگ بوده که پس از ترکیب و استفاده بر روی کار کاملا بی رنگ می شود. 

 

معرفی برخی محصولات آب بند کننده:

عایق Z90:

چسب آب بند کننده و عایق Z90 محصول شرکت NSG ماده ای شیری رنگ به صورت مایع بوده که به طور کامل ضد آب است و راه حل مناسبی برای جایگزین کردن عایق های سنتی همچون قیر و ایزوگام می باشد.

چسب Z90 بر پایه رنگ ها و رزین های اکریلیک ساخته شده که خاصیت نانو دارد و می توان آن را در هر نوع ملات و دوغابی برای ضد آب کردن قسمت های مختلف استفاده کرد که پس از اجرا به خوبی با سازه مخلوط گردیده و کاملا بی رنگ می شود. 

z90

عایق sa12:

یکی از بهترین محصولات در حوزه ی آب بند کننده استخر چسب sa12 می باشد که به خوبی با سطوح سیمانی و بتنی پیوند برقرار می کند. همچنین از این چسب می توان بدلیل چسبندگی بسیار مناسب خود با سطوح بتنی قدیمی جهت عایق کاری مجدد استخرهایی که نشتی دارند استفاده کرد.

این محصول به صورت مایع و سفید رنگ بوده که معمولا در ملات های آب بند کاشی کاری و نماسازی استخر برای آب بندی استفاده می شود و مقاومت بسیار خوبی در برابر آب از خود نشان می دهد.

sa12

رفع نشتی و ترک استخر بعد از بهره برداری 

ترک استخر یکی از مشکلات اجتناب ناپذیر استخر های قدیمی می باشد که عموما توسط بلوک ساخته شده اند. این ترک ها علی الخصوص در گوشه ها و محل اتصال کف به دیواره ها رخ می دهد و عامل اصلی مقادیر قابل توجه نشت در بسیاری از موارد می باشد.

حال آن که در بسیاری موارد به دلیل وجود روکش های نهایی مانند سرامیک و کاشی، امکان دسترسی به این ترک ها میسر نمی باشد با این وجود می توان از محصولات پلیمری نانو برای رفع این مشکل استفاده نمود.

 

روش اجرا:

• محلول نانو پلیمر را با ترکیبی از سیمان و ماسه بادی که به نسبت مساوی با هم ترکیب شده اند به صورت دو غاب روی سطح مورد نظر اجرا نمایید. در صورت نبود ماسه بادی می توان از پودر سنگ الک شده نیز استفاده نمود. 

• محلول به دست آمده را مانند رنگ یا دوغاب به وسیله قلم، جاروی پلاستیکی یا غلطک رنگ روی سطح مورد نظر اجرا نمایید.

• زمان گیرایی این محصول 3 ساعت می باشد و تا 12 ساعت نباید روی آن تردد کرد.

استفاده از چسب بتن

توجه: باید دقت نمود پس از ترمیم ترک نیز امکان نشست مجدد وجود دارد و ممکن است تغییر شکل های دیگری را نیز شاهد باشیم، مصالح مورد استفاده برای این هدف می بایست حتما از الاستیسیته بالایی برخوردار بوده و قادر به تحمل این تغییر شکل ها باشند.

 

 

 

 

 

 

تعداد بازدید : 1102 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.