برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


بلوک لیکا چیست؟

بلوک لیکا (Leca)، دسته ای از بلوک های سبک سیمانی هستند. در ساخت این بلوک ها، به جای سنگدانه های معمولی از سنگدانه های سبک رُسی استفاده شده است. نام این سنگدانه های سبک، لیکا است و به همین دلیل به این مدل بلوک ها، بلوک های لیکا گفته می شود.

 

(توجه: این مقاله صرفاً آموزشی است و شرکت وریاماتاک فروشنده بلوک لیکا نیست و در این زمینه فعالیتی ندارد. فروشگاه وریاماتاک فروشنده چسب کاشت میلگرد و انواع درزگیر های پلی اورتانی، سیلیکونی و همچنین رول بولت های فلزی پلاستیکی می باشد.)

 

واژه لیکا مخفف عبارت light expanded clay aggregate به معنای دانه رس سبک منبسط شده است. دانه های لیکا از انبساط خاک رس در کوره های گردان حاصل می شود. حرارت این کوره ها گاهی به 1200 درجه سانتی گراد نیز می رسد. سنگدانه های لیکا، سطح زبری دارند و گرد هستند. وقتی سنگدانه های لیکا با آب و سیمان ترکیب می شوند، بلوک لیکا حاصل می شود. بلوک های لیکا به دو صورت بلوک های توپر و توخالی هستند. این بلوک ها در دیوار و سقف ساختمان به کار می روند.

 

بلوک لیکا

 

مزایای استفاده از بلوک لیکا:

بلوک های لیکا، مزایای زیادی دارند؛ از جمله:

 • وزن کمی دارد و سبک است.
 • حمل و جابه‌جایی آن راحت است.
 • هدایت حرارتی کمی دارد.
 • دوام این بلوک در محیط های شیمیایی زیاد است.
 • مقاومت صوتی بالا.
 • به راحتی می توان از آن استفاده کرد.
 • استفاده از بلوک لیکا باعث سبک شدن وزن نهایی سازه می شود.

به دلیل این ویژگی ها است که از بلوک لیکا در فعالیت های مرتبط با ساختمان سازی بسیار استفاده می شود.

 

 

ملات مناسب برای بلوک لیکا:

جهت تسریع در عملیات تیغه چینی، کاهش قابل توجه وزن سازه، عدم نیاز به آب، عایق حرارتی و برودتی بهتر، قدرت کششی فوق العاده، آماده شدن ملات در مدت 30 ثانیه، سخت شدن ملات در عرض 2 ساعت و حمل و نقل و جابجایی راحت تر بهتر است از فوم ملات های پلی اورتانی استفاده شود.

 

 

فروشگاه اینترنتی وریاماتاک ارائه کننده فوم ملات های پلی اورتانی می باشد

جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام خرید اینترنتی کلیک نمایید.

چسب هبلکس

 

 

با مشخصات فنی بلوک لیکا بیشتر آشنا شوید:

وزن بلوک لیکا: بلوک لیکا وزن کمی دارد، در نتیجه کار با آن راحت است. به دلیل وزن کم این بلوک، حمل آن به آسانی صورت می گیرد. سرعت دیوارچینی با بلوک لیکا بالا است. وزن کم بلوک لیکا، تاثیر مستقیمی روی کاهش وزن ساختمان می گذارد. اگر از بلوک لیکا برای ساختن بنا استفاده کنید، وزن سازه کمتر از حالتی خواهد بود که از آجر برای ساخت ساختمان استفاده کرده اید؛ به همین دلیل، نیروی وارد بر ساختمان پایین می آید و در برابر حوادثی مثل زلزله مقاوم تر خواهد بود.

مقاومت در برابر آتش: بلوک های لیکا، نارسایی حرارتی دارند. این بلوک ها حداقل 2 تا 3 ساعت در برابر آتش دوام می آورند و تخریب نمی شوند.

مقاومت حرارتی بلوک لیکا: مقاومت حرارتی بلوک لیکا بالا است و بسیاری از متخصصان، توصیه می کنند که از بلوک لیکا در عایق کاری دیوارهای پیرامونی ساختمان استفاده شود؛ زیرا به عنوان عایق عمل می کند.

مقاومت در برابر ترک: بعضی وقتها قطعات بتنی و بلوک های سیمانی جمع می شوند و ترک می خورند؛ اما بلوک لیکا اینگونه نیست و کمتر ترک می خورد و جمع می شود.

راحتی استفاده از بلوک لیکا: کار با بلوک لیکا بسیار راحت است. توخالی بودن بلوک لیکا، یکی از عوامل راحتی کار با این بلوک است.

عایق حرارتی: بلوک لیکا، یکی از مصالح عالی برای عایق بودن ساختمان و جلوگیری از انتقال حرارت میان فضای داخل و خارج ساختمان است. اگر برای ساخت دیوار از بلوک لیکا استفاده کنید، خواهید دید که انتقال حرارت به ندرت صورت می گیرد و در فصل زمستان و تابستان، از ورود هوای گرم یا سرد به داخل خانه اذیت نخواهید شد. به دلیل بالا بودن مقاومت حرارتی این نوع بلوک ها، دمای داخل ساختمان با محیط بیرون اختلاف زیادی نخواهد داشت و حرارت از طریق دیوار منتقل نخواهد شد. اگر به خنک بودن خانه در فصل تابستان و گرم بودن آن در فصل زمستان اهمیت می دهید، از بلوک لیکا در هنگام دیوار کشی استفاده کنید.

مقاومت صوتی بالا: شنیدن حرفهای همسایه ها و صدای موسیقی آنها، از جمله مواردی است که خیلی ها از آن ناراضی هستند. دلیل این اتفاق این است که دیوار ساختمان به عنوان عایق صوتی عمل نمی کند. دیوارهای ساختمان باید مقاومت صوتی کافی را داشته باشد؛ به طوری که صدای عبوری از آنها، کمتر از آستانه شنوایی انسان باشد. با این روش، ساکنین ساختمان از صداهای مزاحم، آزرده خاطر نمی شوند. بلوک لیکا، دارای بالاترین مقاومت صوتی در میان بلوکهای سبک است.

 

مشخصات بلوک لیکا

 

انواع بلوک های لیکا

بلوک های لیکا از نظر شکل و ویژگی ها با یکدیگر فرق دارند. تفاوت انواع بلوک های لیکا در وزن، شکل، اندازه و مقاومت صوتی آنها است. انواع بلوک لیکا عبارت هستند از:

 1. بلوک دیواری توخالی ته پر: وزن این بلوک، حداکثر 12 کیلوگرم است. اندازه آن 20*175*49 سانتی متر است و می تواند در برابر صداها تا 50 دسی بل مقاومت کند.
 2. بلوک دیواری توخالی چهار جداره: وزن این بلوک، حداکثر 11.2 کیلوگرم است. اندازه آن 20*14.5*49 سانتی متر است و می تواند در برابر صداها تا 50 دسی بل مقاومت کند.
 3. بلوک دیواری توخالی هشت جداره: وزن این بلوک حداکثر 17 کیلوگرم است. اندازه آن 20*25*49 سانتی متر است و مقاومت صوتی آن 54 دسی بل است.
 4. بلوک تیغه ای توخالی ته پر سه جداره: وزن این مدل بلوک ها حداکثر 7.5 کیلوگرم است. اندازه این بلوک ها 25*10*49 سانتی متر است و مقاومت صوتی 47 دسی بلی دارد.
 5. بلوک دیواری توخالی سه جداره: وزن این بلوک ها حداکثر 9.2 کیلوگرم است. اندازه این مدل بلوکها 20*12*49 سانتی متر است و صداها تا 49 دسی بل را از خود عبور نمی دهد.
 6. بلوک دیواری توخالی ته پر سه جداره: وزن این بلوک ها حداکثر 10.7 کیلوگرم است. اندازه آنها 20*14.5*49 سانتی متر است و صداها تا 49 دسی بل را از خود عبور نمی دهد.
 7. بلوک تیغه ای ته پر با دو سوراخ: اندازه بلوک تیغه ای ته پر با دو سوراخ، 20*10*40 سانتی متر است. حداکثر وزن این بلوک به 5.5 کیلوگرم می رسد و مقاومت صوتی آن 45 دسی بل است.
 8. بلوک دیواری توخالی ته پر با سه سوراخ: این نوع بلوک با 2 شکل مختلف در بازار وجود دارد. ابعاد یکی از مدلهای بلوک لیکا 20*14.5*49 است و وزن آن به 9.5 کیلوگرم نیز می رسد. مدل دیگر این بلوک در اندازه 20*19*49 موجود است و وزن آن حداکثر 12 کیلوگرم است. مقاومت صوتی این بلوک ها حدود 47 دسی بل است.

علاوه بر اینها، بلوک های لیکای دیگری هم وجود دارند. بلوک تیغه ای توپر فارسی بر، بلوک تیغه ای توپر، بلوک لیکا در ابعاد آجر، نیمه بلوک تیغه ای توپر و نیمه بلوک دیواری توخالی ته پر از جمله دیگر انواع بلوک لیکا هستند که وزن کمتری دارند و از نظر ابعاد نیز کوچکتر هستند.

 

انواع بلوک لیکا

در این نوشته با بلوک لیکا و مشخصات فنی آن آشنا شدید. دانستید که استفاده از بلوک لیکا و به کار بردن آن در هنگام ساخت ساختمان چه مزایایی دارد.

 

 

ملات مناسب برای بلوک لیکا:

جهت تسریع در عملیات تیغه چینی، کاهش قابل توجه وزن سازه، عدم نیاز به آب، عایق حرارتی و برودتی بهتر، قدرت کششی فوق العاده، آماده شدن ملات در مدت 30 ثانیه، سخت شدن ملات در عرض 2 ساعت و حمل و نقل و جابجایی راحت تر بهتر است از فوم ملات های پلی اورتانی استفاده شود.

 

 

فروشگاه اینترنتی وریاماتاک ارائه کننده فوم ملات های پلی اورتانی می باشد

جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام خرید اینترنتی کلیک نمایید.

چسب هبلکس

 

 

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 23059 نفر

امتیاز بدهید:

سوالات متداول :

 • تفاوت بلوک لیکا و بلوک هبلکس چیست؟

  بلوک لیکا دسته ای از بلوک های سبک سیمانی هستند که در ساخت این بلوک ها، به جای سنگدانه های معمولی از سنگدانه های سبک رُسی استفاده شده است. در صورتی که جهت تولید بلوک هبلکس از مواد پایه سیلیسی و آهکی استفاده می گردد.

ارسال نظر

نظرات دیگران