برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


برش بتن

بتن، یکی از مهم ترین عناصر ساختمان سازی است. تحمل نیروهای وارد بر ساختمان، اعم از نیروهای فشاری و کششی، برعهده بتن های ساختمان است. زمانی که در پروژه های عمرانی، نقشه های معماری و سازه تغییر می کند یا جهت عبور لوله ها و کانالها تغییر می کند، به برش بتنی نیاز خواهیم داشت.

برش بتن، یکی از عملیاتی است که در هنگام ساختن ساختمان و اصلاح سازه ها انجام می شود. در این نوشته با روش برش بتن و جزئیات آن بیشتر آشنا خواهید شد.

 

برش بتن چیست؟

برش بتن، به فرآیندی گفته می شود که طی آن، بخش هایی از سازه بتنی مسلح توسط تجهیزات و دستگاه های مختلف برش سازه های بتنی، بریده می شود.

معمولا قسمتی از بتن که قرار است برش زده شود را با قلم گچی یا ماژیکی

 

مزایای روش برش بتن نسبت به دیگر روشها

گاهی اوقات، با تغییر کاربری ساختمان و عوض شن نقشه معماری، مهندسان عمران به فکر تخریب بتن می افتند. برش بتن نسبت به تخریب بتن، مزایای زیادی دارد. در زیر تعدادی از مزایای برش بتن نسبت به تخریب بتن را خواهید خواند:

 • عدم ایجاد آلودگی صوتی
 • عدم محدودیت در ابعاد برش
 • جدا شدن تکه ای از بتن به جای تخریب کل آن
 • عدم ضربه به فونداسیون
 • صافی محل برش
 • کیفیت بالا در برش
 • سرعت بالا

می کنند که در اصطلاح به آن خط برش یا Chalk Line گفته می شود. برای برش بتن، معمولا از ابزارهای مخصوص نظیر سگمنت الماسه مناسب استفاده می شود. در طی فرآیند برش بتن، آرماتور یا میلگرد به همراه بتن به صورت همزمان برش خواهند خورد؛ به همین دلیل، بتون های مسلح با استفاده از ابزارهای تیز و برنده به راحتی برش می خورند.

 

برش بتن مسلح

 

برای مشاوره رایگان در زمینه برش بتن با ما تماس بگیرید 09125772622

 

روش های برش بتن

تا به اینجا دانستید که با کمک روش برش بتن، می توان تغییراتی در وضعیت بتن ها ایجاد کرد. موضوعی که در هنگام برش بتن باید به آن توجه کنید، نوع نیاز شما و کاربری ساختمان است؛ زیرا در موارد مختلف، روش های متفاوتی برای اجرای عملیات برش بتن در پیش گرفته می شود. در زیر با روش های برش بتن آشنا خواهید شد:

 

برش بتن در سطح عمودی

این روش به منظور اجرای بازشو انجام می شود. این روش، مخصوص سقف های بتنی است که ضخامت چندانی ندارند. در سقف های بتنی کم ضخامت، می توان به وسیله دستگاه کرگیری، چند سوراخ با قطر مناسب در سقف ایجاد کرد. برای برش بتن در سقف یا کف می توان از دستگاه کاتر با تیغه الماس استفاده کرد.

 

برش سیمی بتن

زمانی که بخواهیم حجم زیادی از بتن را برش دهیم، از روش برش سیمی بتن استفاده خواهیم کرد. در این روش، برش توسط سیم انجام می شود. سیم مخصوص برش بتن، از یک طرف به دور بتن و از طرف دیگر به دستگاه برش متصل است و با یک حرکت سریع، بتن ها را برش می دهد. ابعاد بتن، تعیین کنده طول سیم برش هستند. از مزایای این روش می توان به سرعت بالای برش، پیوستگی برش و عدم محدودیت در ابعاد برش اشاره کرد.

 

برش بتن با سیم

معمولا در روش برش بتن، برش ها در مقیاس کوچک و کم عمق هستند یا عمیق و در مقیاس بزرگ. برای هر کدام از این موارد، از دستگاه های خاصی استفاده می شود که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

 

دستگاه های برش بتن برای برش های کم عمق

وقتی بخواهیم برش های کم عمق و در مقیاس کوچک ایجاد کنیم، از این دستگاه ها برای برش زدن بتن ها استفاده خواهیم کرد:

 • فِرِز شماره 4
 • فِرِز شماره 5
 • تیغه الماس متخلخل 4
 • تیغه الماس متخلخل 5
 • تیغه الماس سگمنتال
 • تیغه الماس توربو
 • تیغه الماس توربو موج

 

برش بتن با کاتر

 

دستگاه های برش بتن برای برش های عمیق و بزرگ

اگر بخواهیم برش های عمیق و در مقیاس بزرگ ایجاد کنیم، از دستگاه های زیر برای برش زدن بتن ها استفاده خواهیم کرد: (منظور از برش عمیق، برش هایی در حدود 100 میلی متر و بیشتر است.)

 1. اره بتن مرطوب
 2. تیغ اره بتنی الماسه لیزری

مزایای استفاده از تیغه الماس برای برش بتن

بتن ها، با استفاده از تیغه ساینده و اره مدور نیز بریده می شوند؛ اما به شما توصیه می کنیم که برای برش زدن به بتن های خود از تیغه الماس استفاده کنید؛ زیرا برش بتن با تیغه الماس سریع تر انجام می شود، خرابی کمتری ایجاد می کند و بتن را به صورت عمیق تری برش می

 

مراحل آماده سازی در برش بتن

اگر می خواهید از برش بتن، نتیجه خوبی بگیرید و این کار را به درستی انجام دهید، لازم است گامهای زیر را بردارد:

 1. مشخص کنید که بتن شما در چه قسمتی قطع خواهد شد.
 2. تیغه الماس مناسب برای برش بتن را انتخاب کنید.
 3. روش برش را مشخص کنید.
 4. وسایل حفاظت فردی خود را به تن کنید.
 5. در بتن، خط مستقیمی ایجاد کنید. این خط به عنوان پیش برش است.

 

آماده سازی برش بتن

 

نکات ایمنی مهم برای کاهش گرد و غبار و آلودگی در حین برش بتن

در هنگام برش زدن بتن، معمولا گرد و غبار زیادی تولید می شود. برای کاهش این گرد و غبار، بهتر است از فردی بخواهید که آب را با اسپری بر روی تیغه الماس و محل برش بپاشد. این کار، باعث خنک شدن تیغه الماس و افزایش عمر آن می شود.

البته اگر فکر می کنید که پاشیدن آب روی فرز خطرناک است، می توانید از هوای سرد برای خنک کردن تیغه کمک بگیرید. بعد از یک دوره برش، تیغه الماس را در هوای سرد و آزاد قرار دهید و بعد از گذشت چند دقیقه، دوباره کار خود را شروع کنید. یادتان باشد که در طول فرآیند برش از ماسک تنفسی مناسب استفاده کنید. ماسک های تنفسی از ورود گرد و غبار به ریه های شما جلوگیری می کند و سلامتی دستگاه تنفسی شما را حفظ خواهد کرد.

در این مطلب، با روش برش بتن، مزایا و نحوه اجرای این روش آشنا شدید. در ادامه در فیلمی با دستگاه سیم برش آشنا می شویم.

 

برای مشاوره رایگان در زمینه برش بتن  با ما تماس بگیرید 09125772622

 

 

 

از اینکه در این نوشته همراه ما بودید از شما متشکریم.

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 6818 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.