برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


انواع چسب کاشت میلگرد و بولت

عملیات کاشت میلگرد در پروژه‌های عمرانی چه کاربردی دارد؟

کاشت میلگرد در بتن روشی است که در آن میلگردها در بتنی که از قبل آماده شده است، جاسازی می‌شوند. کاشت میلگرد در پروژه‌های عمرانی مزایایی زیادی دارد. این کار بدون نیاز به تخریب سازه انجام شده و در سریع‌ترین زمان ممکن باعث افزایش استحکام و پایداری سازه‌ها می‌شود. از آنجایی که در این روش از چسب استفاده می‌شود، نیاز به جوشکاری کم شده و این امر باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها، زمان و تعداد نیروی انسانی می‌شود. استفاده از چسب در کاشت میلگردها باعث کاهش وزن سازه می‌شود. به این ترتیب سازه با وزن کمتری بیشترین استحکام را خواهد داشت. به خاطر این مزایای فوق‌العاده، کاربرد کاشت میلگرد در پروژه‌های عمرانی روزبه‌روز بیشتر می‌شود. در این مقاله با کاربردهای مختلف آن آشنا خواهیم شد.

کاربرد کاشت میلگرد در ساخت پل

کاشت میلگرد در یک سازه در یکی از موقعیت‌های فونداسیون، تیر و ستون انجام می‌شود. کاشت میلگرد یکی از کارهای مهم در عملیات ساخت پل است و به عنوان یک روش تقویتی و افزایش استحکام سازه به شمار می‌آید. در ساخت پل‌ها، کاشت میلگرد به منظور ایجاد اتصالات محکم بین قطعات سازه و تقویت اجزایی که تحت تأثیر نیروهای مختلف قرار می‌گیرند، انجام می‌شود. افزودن میلگرد به بتن در قسمت‌های مختلف پل می‌تواند به تقویت و افزایش مقاومت بتن در برابر نیروهای فشاری و کششی کمک کند. علاوه بر این از کاشت میلگرد می‌توان برای برطرف کردن ضعف‌های احتمالی در فونداسیون پل، افزایش ارتفاع فونداسیون پل، افزایش ظرفیت باربری و مقاومت آن استفاده کرد. گاهی اوقات برای اضافه کردن تیر بتنی در پل از عملیات کاشت میلگرد در ستون بهره برد.

چسب کاشت میلگرد فقط برای کاشت میلگرد استفاده نشده و برای اتصال بتن به بتن (اتصال بتن جدید به قدیم)  هم کاربرد دارد. برای منظور مقاوم‌سازی پل‌ها و یا تعمیر المان‌های پل می‌توان از چسب کاشت میلگرد استفاده کرد. از دیگر کاربردهای چسب کاشت میلگرد در پل‌سازی می‌توان به نصب موانعی مانند نرده‌ها و نصب تیرهای چراغ‌برق اشاره کرد. چسب کاشت میلگرد می‌تواند این اجزا را در مقابل وزش بادهای شدید مقاوم کند.

کاربرد کاشت میلگرد در عملیات راه‌سازی

در پروژه‌های راه‌سازی از چسب کاشت میلگرد می‌توان برای اتصال بتن قدیم به جدید، اتصال فلز به بتن مثل نصب تابلو‌ها‌ی ترافیکی، نصب تجهیزات موردنیاز برای موانع و جداکننده‌های ایمنی در کنار جاده‌ها استفاده کرد. هم‌چنین این چسب‌ها برای تعمیر اساسی مسیرهای جاده‌ای نیز کاربرد دارند.

کاربرد کاشت میلگرد در پروژه‌های آب و فاضلاب

در پروژه‌های آب و فاضلاب هم می‌توان از چسب کاشت میلگرد استفاده کرد. بسیاری از اتصالات پس از ساخت در پروژه‌های آب یا فاضلاب و در پروژه‌های تونل سازی نیز وجود دارند که نیازمند یک چسب قوی هستند. در این پروژه‌ها کاربرد کاشت میلگرد بیشتر شامل اتصال بتن به فلز است. به کمک چسب کاشت میلگرد می‌توان اتصال فلزات گوناگون را برقرار کرد و تجهیزات مختلف مانند تجهیزات الکتریکی را نصب کرد.

استفاده از چسب کاشت میلگرد

چسب کاشت میلگرد نوعی چسبی است که برای اضافه کردن قسمت‌های جدید به سازه بتنی اصلی یا مقاوم‌سازی بخش‌های موجود از آن استفاده می‌شود. این چسب معمولاً به صورت دو یا سه‌جزئی بر پایه رزین‌های پلیمری و افزودنی‌های بتن تولید می‌شود و در بسته‌بندی‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود. چسب‌های کاشت میلگرد در بتن مقاومت بسیار خوبی در محیط‌های اسیدی و خورنده دارند و به خاطر چسبندگی فوق‌العاده زیادی دارند، در شرایط مختلف قابل‌استفاده هستند. چسب کاشت میلگرد بر اساس مشخصات فنی، ترکیب شیمیایی و حجم بسته‌بندی به سه نوع کپسولی، کارتریجی و کیلویی تقسیم می‌شود.

استفاده از چسب برای کاشت میلگرد کار راحت و در عین حالت تخصصی است. رایج‌ترین چسب برای کاشت بولت یا میلگرد، چسب کاشت میلگرد کارتریجی است. این چسب‌ها به راحتی و سریعاً درون سوراخ بتن ریخته می‌شوند و کیفیت بسیار بالایی در کاشت میلگرد دارند. برای استفاده از چسب کاشت میلگرد پس از تعیین قطر و عمق سوراخ، سوراخ با ابعاد موردنظر توسط دستگاه‌های حفاری مخصوص حفر می‌شود. سپس سوراخ حفر‌شده كامل تميز شده و پس از آن  چسب مخصوص در حفره ریخته شود. سپس كاربر بايد میلگرد را وارد حفره كند و به آن فرصت می‌دهند گیرش چسب کامل شود.

گروه پیمانکاری وریاماتاک ضمن عرضه انواع مصالح موردنیاز برای کاشت میلگرد، با داشتن بیش از 15 سال سابقه حرفه‌ای، با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای تخصصی طراحی کاشت میلگرد و کاشت بولت در انواع المان‌های بتنی، نسبت به طراحی و مقاوم‌سازی ساختمان و ارائه نقشه‌های اجرایی کاشت میلگرد و کاشت بولت اقدام می‌نماید.

انواع چسبهای کاشت بولت

-چسب کاشت بولت کپسولی (شیشه ای یا پیچشی):

در داخل شیشه های شفاف تولید و عرضه می‌گردند. این چسب‌ها به صورت دو جزئی بوده و از خانواده رزین های پلی‌استر و رزین اپوکسی وینیل استر می باشند. چسب کاشت بولت کپسولی پس از شکستن جداره شیشه در مدت زمانی کوتاه گیرش بسیار بالایی ایجاد می‌کنند که در برابر محیط‌های بسیار خورنده و اسیدها بسیار مقاوم هستند

چسبهای شیشه ای یا کپسولی در سایزهای مختلف موجود می باشد و صرفاً جها کاشت بولت در بتن مورد استفاده قرار می گیرند

برای استفاده از چسبهای کپسولی از بولت مخصوص استفاده میشود که دارای سر مهره دار میباشد که پس از قرار دادن کپسول در سوراخ بولت توسط اچار بکس برقی در سوراخ پیچیده میشود

*نکته فنی مهم: این عملیات به هیچ عنوان با پیچش توسط دست امکان پذیر نیست .

نمونه چسب کپسولی موجود در بازار ایران :

  • VPK-SF شرکت کالم آلمان KALM

  • HPK شرکت کالم آلمان KALM
  • HVU شرکت هیلیتی HILTI

-چسب کاشت میلگرد کارتریجی:

به صورت دو جزئی بوده و عموماً جزء اول بر پایه رزین اپوکسی، پلی استر و وینیل استر و جزء دوم به عنوان سخت کننده بر پایه پلی آمین می‌باشد که به منظور نصب و استقرار بولت و یا آرماتور در سطوح مختلف بتنی، سنگی و چوبی بکار برده می‌شوند.

از چسبهای دوجزیی معتبر مخصوص کاشت میلگرد موجود در بازار ایران عبارتند از :

-چسب کاشت میلگرد حجمی (کیلویی یا فله ای):

عموماً به صورت دو جزئی و یا سه جزئی می‌باشد، نوعی مخلوط ۳ جزئی بر پایه رزین اپوکسی و سخت کننده پلی آمید می‌باشد. چسب کاشت میلگرد حجمی خاصیت چسبندگی فوق‌العاده‌ای به سطوح مختلف بتنی و فولادی داشته و دارای خاصیت خود متراکمی و مقاومت‌های فوق‌العاده زیاد کششی و خمشی است.

تجربه نشان داده است که از بین سه نوع چسب کاشت میلگرد اشاره شده، چسب های کارتریجی بهترین نوع چسب می‌باشند. از جمله مزایای این نوع چسب ها می‌توان به راحتی و سهولت در اجرا، پائین بودن خطای دستگاهی و انسانی و کیفیت بسیار بالا در کاشت انکرها اشاره نمود. همچنین در بخش‌های کرمو و ترک خورده بتن نیز بهترین مقاومت را از خود نشان می‌دهند. تنها عیب چسب های کاشت میلگرد کارتریجی در مقایسه با سایر چسب ها قیمت بالای آن است.

جمع‌بندی

در این مقاله با کاربردهای کاشت میلگرد در پروژه‌های عمرانی آشنا شدیم. همان‌طور که دیدیم کاشت میلگرد کاربردهای زیادی دارد و می‌تواند ویژگی‌های بسیار خوبی را برای شما فراهم کند اما این اتفاق زمانی می‌افتد که فرایند کاشت میلگرد درست و طبق استاندارد و با مواد مرغوب انجام شود. بنابراین نیاز است که کاشت میلگرد در بتن توسط افراد متخصص و کاردان انجام شود. گروه پیمانکاری وریاماتک مفتخر است با به‌کارگیری نیروهای فنی و متخصص و برخورداری از امکانات و تجهیزات پیشرفته، آماده ارائه خدمات کاشت میلگرد در بتن با مناسب‌ترین قیمت و سریع‌ترین زمان به شما عزیزان است.

 

برای مشاوره رایگان در زمینه انواع چسب کاشت میلگرد و بولت  با ما تماس بگیرید 09125772622

 

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 7548 نفر

امتیاز بدهید:

سوالات متداول :

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.