برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


انواع مختلف اف آر پی (FRP)

FRP دارای انواع مختلفی نظیر الیاف شیشه gfrp ، الیاف بازالت bfrp ، الیاف کربن cfrp و الیاف آرامید afrp است ، متداول ترین نمونه از الیاف frp که بیشترین استفاده را در صنعت ساختمان و پل سازی دارند الیاف کربن cfrp و الیاف شیشه gfrp است.

 

مقاوم سازی با frp دارای چه خواصی است ؟

مقاومت FRP در مقابل خوردگی

مهم ترین و اساسی‌ترین ویژگی الیاف frp مقاومت آنها در برابر خوردگی است. این ویژگی در الیاف frp آنها در تبدیل به بهترین جایگزین برای مصالح فولادی و فلزی کرده است که حساسیت بالایی در برابر خوردگی دارند ، به خصوص در سازه‌های بندری، ساحلی و دریایی و همچنین در سازه های مرتبط با نفت ، پتروشیمی و پالایشگاهی مشخصات فنی مناسب كامپوزیت FRP در مقابل خوردگی و زنگ زدگی یکی از بهترین ویژگی های میلگردهای FRP است.

 

 برای مشاوره رایگان  با ما تماس بگیرید 09125772622

 

مقاومت FRP

الیاف FRP مقاومت كششی بسیار بالایی دارند، مقاومت کششی الیاف frp از مقاومت کششی فولاد نیز بیشتر است. مقاومت كششی بالای مواد FRP كاربرد آنها را برای سازه‌های بتن آرمه، خصوصاً برای سازه‌های پیش‌تنیده بتنی و مقاوم سازی بسیار مناسب نموده است. مقاومت كششی مصالح FRP اساساً به مقاومت كششی، نسبت حجمی، اندازه و سطح مقطع فایبرهای FRP بكار رفته در آنها بستگی دارد. مقاومت كششی محصولات FRP برای میله‌های با الیاف كربن 1100 تا 4900 Mpa ، برای میله‌های با الیاف شیشه تا 2300 Mpa، و برای میله‌های با الیاف آرامید تا MPa 1650 می باشد .

 

مدول الاستیسیته FRP

الیاف frp از مدول الاستیسیته ی مناسبی برخوردارند. مدول الاستیسیته FRP ساخته شده از الیاف كربن، شیشه و آرامید به ترتیب در محدوده 200 تا 230 ، 70 و GPa 60 نشان داده شده است. لذا این الیاف مصالح مناسبی جهت تقویت و مقاوم سازی سازه های بتنی می باشد .

 

وزن پایین FRP

الیاف frp علی رغم داشتن مقاومتی بالاتر از فولاد از وزن کمتری نسبت به فولاد برخوردارند ؛ وزن الیاف FRP حدودا یک سوم فولاد است. نسبت بالای مقاومت به وزن در الیاف FRP از مزایای عمده آنها در كاربردشان به عنوان تقویت کننده و مسلح ساز بتن است.

 

 برای مشاوره رایگان در زمینه frp با ما تماس بگیرید 09125772622

 

الیاف frp

 

عایق بودن FRP

الیاف FRP از نظر مغناطیسی و الكتریكی خنثی بوده و عایق مناسبی محسوب می‌شوند. بنابراین استفاده از بتن تقویت شده با الیاف FRP به جای استفاده از میل گردهای فولادی در قسمتهایی از بیمارستان كه نسبت به امواج مغناطیسی حساس هستند. و در مسیرهای هدایتی قطارهای شناور مغناطیسی و همچنین در باند فرودگاهها و مراكز رادار بسیار مناسب است .

 

مقاومت خستگی FRP

خستگی خاصیتی است كه در بسیاری از مصالح ساختمانی وجود دارد و ممکن است منجر به شكست غیر ناگهانی و در نهایت آسیب به سازه شود، بویژه در سازه هایی که تحت فشار بار زیادی هستند. عملکرد الیاف FRP در برابر خستگی بسیار مناسب تر از عملکرد فولاد در برابر این پدیده است؛ به عنوان نمونه برای تنش‌های كمتر از یك دوم مقاومت نهایی، الیاف FRP در اثر خستگی جدا نمی شوند و آسیب می بینند به همین جهت مناسب مقاوم سازی ساختمان های بتنی می باشند.

 

خزش FRP

پدیده گسیختگی ناشی از خزش اساساً در بیشتر مصالح ساختمانی ظهور می کند؛ با این وجود چنانچه كرنش ناشی از خزش جزء كوچكی از كرنش الاستیك باشد، عملاً مشكلی بوجود نمی‌آید. بطور کلی، رفتار خزشی كامپوزیت‌های FRP مناسب است؛ ئر نهایت کمتر دیده شده که الیاف FRP دچار خزش شوند .

 

چسبندگیFRP با بتن در مباحث مقاومسازی

پدیده ی چسبندگی، برای هر متریالی كه به عنوان مسلح كننده بتن بكار می رود، از اهمیت زیادی برخوردار است. الیاف FRPبه خوبی از این ویژگی برخوردارند و همین خاصیت سبب تبدیل این مواد به عنوان ماده ای جهت مسلح سازی بتن و مقاوم سازی ساختمان شده است .

 

 برای مشاوره رایگان در زمینه اف آر پی با ما تماس بگیرید 09125772622


 

اشتراک گذاری:
تعداد بازدید : 3814 نفر

امتیاز بدهید:

ارسال نظر

نظرات دیگران

هنوز نظری ثبت نشده است ، اولین نظر را شما ثبت نمائید.