برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید


تفاوت الیاف بازالت و کربن چیست ؟

لازم بذکر است که فرآیند تولید الیاف بازالت شباهت زیادی به تولید الیاف شیشه دارد با این تفاوت که انرژی کمتری در این فرآیند بکار رفته . ضمنا بدون بکار بردن افزودنی های موجود در الیاف شیشه و کربن تولید شده است که همین دلایل سبب قیمت پایین تر الیاف بازالت نسبت به سایر الیاف شده است .

عدم نیاز به افزودنی در فرآیند تولید الیاف بازالت از مزایای این الیاف است که سبب اقتصادی تر بودن آن است .

الیاف بازالت از نظر مکانیکی شباهت زیادی به الیاف شیشه دارند با این تقاوت که الیاف بازالت مقاومت بیشتری در برابر عوامل خورنده نسبت به الیاف شیشه از خود نشان می دهند و در کل الیاف بازالت عملکرد بهتری در محیط های اسیدی نسبت به محیط های بازی دارند .

از سایر تفاوت های الیاف بازالت با کربن ، مدول الاستیسیته ی بالای الیاف کربن است . الیاف کربن بدلیل داشتن مدول الاستیسیته ی بالاتر نسبت به الیاف شیشه و کربن ، کاربرد بیشتری در محیط های دارند که نیاز به مدول الاستیسته ی بالا و تغییر شکل کم می باشد . در واقع مدول بالای الیاف کربن از دلایل ارجح بودن این الیاف نسبت به دو نوع دیگر مشابه می باشد .

یکی دیگر از تفاوت های الیاف کربن و بازالت مربوط به مقاومت کششی آنها می باشد ، الیاف بازالت بیشترین مقاومت کششی را نسبت به سایر الیاف از خود نشان می دهند .

همانطور که واضح است هر یک از الیاف مزایا و معایب خاص خود را دارند که باید با در نظر گرفتن شرایط موجود سازه و عوامل موثر در ساختمان اقدام به انتخاب یکی از آنها کرد .

بررسی همه ی جوانب مثل ، محدودیت های مالی پروژه ، در دسترس بودن منابع اولیه جهت تولید الیاف ، مقاومت کششی ، مدول الاستیسیته و .. سبب انتخاب بهتر و کاهش هزینه های پروژه ضمن دستیابی به هدف مقاوم سازی ساختمان می شود .

 

 برای مشاوره رایگان در زمینه الیاف کربن و بازالت با ما تماس بگیرید 09125772622

پرسش های تصادفی :