برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

فرق کاشت بولت با کاشت میلگرد چیست ؟

کاشت بولت چیست؟

کاشت بولت برای اتصال سازه فلزی جدید به بتن استفاده میگردد بدین صورت که بولت در بتن کاشته میشود و صفحه پلیت روی آن قرار میگیرد و بعد از آن به وسیله مهره صفحه روی بولت محکم میگردد، بعد از آن میتوان سازه فلزی را به صفحه پلیت جوش داد. کاشت میلگرد برای اتصال سازه بتنی جدید به بتن قدیمی استفاده می شود. بدین صورت بعد از کاشت میلگرد میتوان با قالب بندی دور آن و بتن ریزی سازه جدید را اضافه کرد. 

 

برای مشاوره رایگان در زمینه کاشت بولت و میلگرد با ما تماس بگیرید

کاشت میلگرد

 

کاشت میلگرد یا کاشت بولت از جمله موارد پر کاربرد در امر ساخت و ساز می باشد و کاربرد آن اتصالات سازه ای و غیر سازه ای تا تقویت و مقاوم سازی سازه ها را در بر می گیرد. کاشت بولت در بتن به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. 

گاهی هم برای تقویت و مقاوم‌سازی سازه های بتنی نیاز به کاشت میلگرد در بتن می باشد. یکی از مهم ترین تحولات در ساخت و ساز سازه های بتنی قابلیت اتصال بتن جدید به قدیم و اتصال اجزا و سازه های فولادی به سازه های بتنی موجود با استفاده از روش کاشت آرماتور و بولت است.

 

کاربرد کاشت بولت و میلگرد در ساختمان:

  • اگر بعد از بتن ریزی مشخص شود که یک یا چند صفحه ستون در فنداسیون جایگذاری نشده است از روش کاشت بولت استفاده می شود
  • زمانی که نقشه یک ساختمان تغییر می کند و مکان جانمایی ستونهای فولادی جابه‌جا می شود می توان از روش کاشت بولت استفاده کرد
  • اگر قبل از ساخت سازه، نقشه برداری دقیق صورت نگرفته باشد و مکان صفحه ستونها به صورت دقیق مشخص نشده باشد، می توان از روش کاشت بولت استفاده نمود
  • کاشت بولت در بتن به منظور نصب صفحه ستون در ساختمانهای فولادی نیز کاربرد زیادی دارد.
  • یکی از کاربرد های استفاده از روش کاشت میلگرد، اجرای اضافه بنای ساختمان در کناره ساختمان است که برای اضافه بنای طبقات و اجرای تیر اصلی و تیر فرعی به کار می رود.

علاوه بر اینها، برای برطرف کردن ایرادها و خطاهای اجرایی در ساختمان های بتنی، نصب تیرهای برق یا گاردریل های کنار اتوبانها و در اطراف پلهای بتنی، کاشت بولت به صورت زیر سقفی، تقویت پای ستون، افزایش ابعاد پی سازه برای افزایش باربری آن، نصب سازه های دریایی، تقویت ستون و اتصالات، تثبیت تاسیسات مکانیکی به بتن و… از جمله دیگر کاربردهای روش کاشت بولت است.

به دلیل راحتی این روش و مزایای زیاد آن، از کاشت بولت در نقشه های ساختمانی بسیار استفاده می شود.

 

برای مشاوره رایگان در زمینه کاشت بولت و میلگرد با ما تماس بگیرید

کاشت میلگرد

 

نکات استفاده از روش کاشت بولت:

در هنگام کاشت بولت و میلگرد در بتن، باید میزان عمق کاشت بولت و فاصله بولت ها را محاسبه نمود تا بتوان این کار را به درستی انجام داد.

کاشت بولت و کاشت میلگرد، فرآیندهای بسیار دقیق و مهمی هستند که به بررسی فنی دقیق نیاز دارند. عمق کاشت بولت ها، قطر بولت ها و تعداد آنها، از جمله مواردی هستند که در پروژه های مقاوم سازی باید به صورت دقیق محاسبه شوند.

مقاوم سازی سازه ها امروزه از اهمیت بسیاری بر خوردار هستند به دلیل آن که گاهی اوقات سازه از اهمیت بسیاری بر خوردار است که نمی توان آن را تخریب کرد یا تخریب سازه هزینه بسیاری را در بر دارد و برای آن که بتوان کاربری سازه را به صورت مقرون به صرفه تغییر داد آن را مقاوم سازی می کنند ، حال این مقاوم سازی ممکن است در برخی از المان های سازه ایی مانند ستون ها و تیر ها و هم چنین فونداسیون سازه انجام گیرد. فنداسیون سازه برای مقاوم سازی باید جزء اصلی ترین المان ها باشد .

لازم به ذکر است که برای مقاوم سازی فونداسیون سازه ها می توان از کاشت میلگرد استفاده کرد. کاشت میلگرد در فونداسیون یک روش مناسب و مقرون به صرفه برای مقاوم سازی می باشد و به همین دلیل است که امروزه در بین مهندسان توانسته توجه بسیاری را به خود جلب کند.

 

پرسش های تصادفی :